Strona główna / nauka / Bez wątpienia byliśmy świadkami wielu naukowych i technicznych przełomów.

Bez wątpienia byliśmy świadkami wielu naukowych i technicznych przełomów.

Bez wątpienia byliśmy świadkami wielu prawdziwych oraz technicznych przełomów. Niestety, słabo wybijały się do opinii publicznej, bo przesłaniały je delikatne kryzysy, które przyciągały uwagę światowych mediów.

Ale zaryzykuję tezę, że za sto lat mężczyźni będą nadzwyczaj pamiętali zauważenie pierwszych fal grawitacyjnych, wyhodowanie komórek jajowych całkowicie poza organizmem mamy lub pojawienie się kieszonkowych i popularnych sekwencjonerów DNA niż to zakręty światowej polityki.

Po raz pierwszy zauważono na Glebie fale grawitacyjne

O odkryciu fal grawitacyjnych poinformowali w lutym astrofizycy na kilku radach prasowych, które razem dokonały się w USA i Europie.

Życie takich fal przewidział Albert Einstein dokładnie sto lat temu, w znanej czynności z 1916 roku, ale do bieżącej fazy były na nie tylko pośrednie dowody. Fale grawitacyjne nie rozchodzą się w dziedzinie jak na dowód fale elektromagnetyczne czy akustyczne. To oscylacje samej czasoprzestrzeni. Powodują, że jedna przestrzeń kurczy się i poszerza.

Fale zostały zarejestrowane 14 września 2015 roku przez dwa amerykańskie detektory LIGO – w poziomie Waszyngton i Luizjanie. Sygnał przez parę miesięcy sprawdzał zespół kilkuset naukowców z wszystkiego globu, wśród nich też fizycy z Dziki, którzy pozostają grupę Polgraw. Dziewięciu spośród nich jest podpisanych pod zawiadomieniem o odkryciu, które zaprezentuje się w pisaniu „Physical Review Letters”.

Z obserwacje wynika, że fale zostały spowodowane przez dwie czarne dziury, które spiralnie trafiały na siebie również zlały się w pewną konkretniejszą czarną dziurę. Toż najkorzystniejsza eksplozja, jaką zarejestrowaliśmy w spraw. Kataklizm dłuższy niż wybuchy supernowych czy błyski gamma.

W ułamku sekundy zlewające się czarne dziury wyemitowały o wiele bardzo energii, aniżeli w tymże pojedynczym okresie wyświeciły łącznie wszystkie gwiazdy w wszechświecie. Istniała obecne dlatego w bieżącym kryzysie eksplozja popularniejsza niż wszelki Wszechświat. Wydarzyła się w przerw ponad miliarda lat świetlnych

Po przybyciu do nas siła tych fal spadła tak daleko, że mając przez Ziemię, wspominały teraz tylko małe kurczenie i rozciąganieprzestrzeni. 4-kilometrowe ramiona detektorów LIGO uległy deformacji o zaledwie jedną tysięczną średnicy jądra atomu. Ta delikatna innowacja (i jej bieg w przebiegu) została jednak precyzyjnie zmierzona, co istnieje znakomitym efektem eksperymentu.

O admin