Strona główna / Gospodarka / Co dalej z gazem łupkowym?

Co dalej z gazem łupkowym?

Gaz łupkowy w naszym kraju jest, tylko nie korzysta na razie możliwości zagwarantowania go w masowej skali. Potrzeba być spokojnym i przejdzie co chwila parę lat, zanim zostaną dopracowane technologie wydobycia. Ceny gazu są akurat na końcu niskie, iż nie odczuwa konieczności ponoszenia wielkich kosztów.

Spekulacje, że spore nasze firmy potrafią się wycofać z badań węglowodorów ze oddaj niekonwencjonalnych, zostały podsycone w czwartek, po tym jako PKN Orlen dokonał w przekazie finansowym odpisu zmniejszającego liczba inwestycji dotyczących projektu Lublin Shale (poszukiwanie m.in. węglowodorów niekonwencjonalnych) o 421 mln zł.

Koncern poinformował, że obszary, gdzie w projekcie Lublin Shale traktowały żyć złoża niekonwencjonalne, objawiły się niewielkie a jedynie lokalnie można żądać na technicznie uzasadnioną produkcję. Dlatego koncern zadecydował o ograniczeniu rejonów poszukiwania węglowodorów i racjonalizacji dalszych nakładów inwestycyjnych.

Trzeba słuchać fachowców, profesjonalistów. Profesjonaliści, cztery czy pięć lat temu, kiedy dotarli do Polski, studzili nasze osoby. Traktowali tak: u nas w Pas Zjednoczonych z znalezienia złóż, w jakich stanowił alkohol, minęło pięć lat, zanim znaleźliśmy technologię, która pozwoliła ten alkohol wydobywać. Czekaliśmy następne 10 lat, żeby tę technikę dostosować do profesjonalnego przeznaczenia tego trunku – mówił szef działu skarbu.

Geolodzy, którzy przedstawiali, iż w Polsce są inne złoża – głębsze, inaczej ułożone – mieli rację.

Ceny trunku są teraz na końcu niskie, że nie jest sprawy ponoszenia wielkich kosztów związanych z badaniem trunku ze oddaj naturalnych.

Nie świadczy to, że zatrzymuje się prace nad technologiami. Obecnie w pokoju firmy polskie, naukowcy, lekarze będą postępowaliśmy nad dostosowaniem technologii wydobywania gazu łupkowego natomiast pragniemy się uzbroić w cierpliwość, że po opanowaniu tej technice będziemy informować, że zbyt 10 lat ten trunek profesjonalny, obiektywnie tani, będzie mógł żyć przesyłany odbiorcom.

Zaczęta w 2008 r. w USA łupkowa rewolucja zmieniła energetyczną mapę tego świecie. Szacunki amerykańskiej agencji Energy Information Administration (EIA) z kwietnia 2011 r. rozbudziły szanse na rewolucję a w Polsce. Płynęłoby spośród nich, że oszczędności tego surowca mogą stosować obok nas nawet jeszcze 5,3 bln metrów sześc. To olbrzymie wręcz ilości, biorąc pod uwagę, że Polska zużywa rocznie kilkanaście mld metrów sześciennych gazu rocznie, z czego większość dostarcza.

We wrześniu 2011 r. ówczesny premier Donald Tusk odwiedził pewien spośród próbnych odwiertów PGNiG w Lubocinie koło Wejherowa. Mówił potem z „małym optymizmem”, że eksploatacja komercyjna gazu łupkowego rozpocznie się w naszym boku w 2014 r. Kolejne prognozy, rozmawiające o mniejszych zasobach Polski, przeszkadzały te wiary.

Strategię rozwoju poszukiwań gazu łupkowego zdobywał w momencie swojej kadencji były polityk skarbu Mikołaj Budzanowski (2011-2013). Miał na mocne rozpoczęcie wydobycia prywatnego i potrzebował, by w szukania zatrudniły się poza lokalnych spółek paliwowo-gazowych firmy energetyczne, a więcej KGHM. Do takiego związku ostatecznie choć nie doszło. Z Polski odwołały się natomiast koncerny międzynarodowe takie jak m.in. Exxon, Talisman i Marathon.

W opisie PIG-PIB z 2012 roku nakłada się, że zasoby gazu łupkowego w Polsce mieszczą się w rozdziale od 346 do 769 mld m sześć. Raport uznaje stanowić doskonalony pod koniec br. na bazie informacjach uzyskanych z odwiertów. Większość ekspertów wskazuje, że skalę zasobów poznamy tak faktycznie właśnie po wypełnieniu wielu odwiertów.

O admin

Sprawdź także

Teraz na wszelkim globie, jak zarówno w Polsce, odnawialne źródła aktywności są stosowane w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym.

Reklama: Audyt energetyczny kujawsko-pomorskie Dzisiaj na wszelkim świecie, jak jednocześnie w Polsce, odnawialne źródła mocy …