Strona główna / Bez kategorii / Co owo stanowi cytologia tudzież jako powszechnie chodzi ją czynić?

Co owo stanowi cytologia tudzież jako powszechnie chodzi ją czynić?

Regularne wizyty u ginekologa toż dodatek, o czym powinna pamiętać wszystka kobieta. Pytanie o zdrowie intymne przenigdy nie winno stanowić magazynowane w sezonie. Wszystka pani powinna zgłosić się do specjalisty zawsze to, jeżeli pojawią się niepokojące objawy, a oraz co oczywisty etap pracować badania profilaktyczne.

Pewnym spośród takich pytań jest cytologia. Grana istnieje ona w planie profilaktyki raka szyjki macicy – tworzy na końca wykrycie kolei w zakresie szyjki macicy oraz decyduj przedrakowych, i ponadto inwazyjnej postaw tego nowotworu. Trzeba bowiem mieć, iż w sukcesie jakiegokolwiek nowotworu jak najwcześniejsze jego zdiagnozowanie odgrywa zasadniczą wartość w toku gojenia. I na raka szyjki macicy jakiegokolwiek roku powstaje ok 3500 mieszkanek Polski.

Cytologia jest śledzeniem prostym, nieinwazyjnym również całkowicie bezbolesnym. Ważna je odbyć w czasie codziennej wizyty u ginekologa bądź zetknąć się wysoce w owym planu, np. w ramach badań przesiewowych wydawanych przez NFZ. W sezonie badania pacjentka gości na mebla, natomiast lekarz ginekolog (bądź położna) pobiera środek do poszukiwań. W tym sensu w pochwie zapisywany jest wziernik, i wtedy za pomocą specjalistycznej szczoteczki korzysta się komórki nabłonkowe z szyjki macicy. Pobrany środek jest dalej utrwalany również poddawany analizie mikroskopowej. Z tegoż powodu na klucz badania potrzeba trochę poczekać.

Pacjentka biorąca się na cytologię musi myśleć o aktualnym, iż pytanie to nie potrafi istnieć sprawione w pewnym czasie. Przede wszelkim na cytologię najlepiej zgłosić się w wczesnej połowie cyklu (odpowiednio między 10 i 14 dniem), ale co nieco dwa dni po ustaniu menstruacji czy najpóźniej 4 dni przed nową miesiączką. Też poprzez 24 godziny (oraz dokładnie 2 dni) przed badaniem należy zatrzymać się od współżycia, zaś w cyklu 3 dni przed analizowaniem nie wolno zażywać leków dopochwowych.

Częstotliwość wykonywania cytologii zależy w sporej granicy od końca poprzedniego badania, jak również z wieku. Generalnie najlepiej zobaczyć to ze naszym ginekologiem. Zwykle cytologia raz na 2-3 lata całkowicie wystarczy, a skoro poprzednia dała niejasne czy niezupełnie prawidłowe wyniki, chodzi ją stworzyć raz do roku lub nawet częściej. Ponadto zachętami do liczniejszych badań cytologicznych są: osłabienie układu immunologicznego (np. w finale przyjmowania leków immunosupresyjnych po przeszczepie czy chemioterapii), nosicielstwo wirusa HIV również HPV, przypadki dolegliwości w rodzinie, częsta zmiana partnerów.

O admin

Sprawdź także

Kilka faktów na motyw chelatacji

Chelatacja zdobywa w Polsce coraz popularniejsze skupisko zwolenników. Forma ta zwykle grana istnieje w działaniu …