Strona główna / Ciekawostki / Co roku setki Polaków szukają tego drogiego pierwiastka nad Bałtykiem.

Co roku setki Polaków szukają tego drogiego pierwiastka nad Bałtykiem.

Co roku setki Polaków szukają tego cennego pierwiastka nad Bałtykiem. Kuracjusze, turyści, rodziny – wszyscy szukają nasyconego jodem powietrza w perspektywy, że dostarczy im ono zdrowie i łatwiejsze samopoczucie. Ale kiedy zatem właściwie jest spośród obecnym jodem? 

Niedobór jodu w organizmie typa jest problemem na wszelkim świecie. W Polsce w 1997 roku podjęto decyzję o jodowaniu soli spożywczej, aby uchronić mieszkańców kraju – zwłaszcza pochodzących z jego południowych krańców – przed innego rodzaju chorobami. Wykazuje się bowiem, że pierwiastek ten oddziałuje na działanie wielu narządów. Uzależniony jest całkowicie często z działalnością tarczycy, której hormony pełnią role regulujące i kierują na procesy przemian energetycznych, wzrost, pracę mięśni (również serca) i kształtu rozrodczego, syntezę białek, wzrost i produkcję mózgu i działanie układu nerwowego.

Kiedy się okazuje – jod jest gwoli nas ogromnie ważny. Kiedy w systemie stanowi go za chwila, nasza wytrzymałość na stres maleje, czujemy się zmęczeni i źli. Odkłada się to i na mieszkanie naszych włosów, skóry oraz paznokci. U dzieci wpływa dodatkowo na moc uwagi i dokształcania się, jak jeszcze wzrost oraz rozwój psychofizyczny.

Dobrze tego niezbędnego do prowadzenia zdrowia pierwiastka przebiega w wodzie morskiej i produktach spożywczych, które produkowane są na ziemiach wielkich w jod. Znajdziemy go dlatego w rybach morskich, soli nieoczyszczonej lub jodowanej, owocach morza i drożdżach. A tym, którym jodu wciąż mało, polecamy polskie morze.

Od dawna osobom w ciąży oraz małym dzieciom sugeruje się wyjazdy na grunty nadmorskie. Już kilka wieków temu rozumiano, iż są to jazdy po zdrowie, ponieważ powietrze w miejscowościach położonych nad Morzem Bałtyckim widocznie poprawiało zdrowie. Tajemnica jest w jodzie, który uważa się w wodzie morskiej, która parując nasyca tym pierwiastkiem powietrze, aby następnie opaść na podłogę. Dlatego woda, gleba oraz powietrze w stanie nadmorskim są tak cenne w ostatni pierwiastek. Należy zaznaczyć, iż im przy morza, tym jodu więcej.

Niestety, w Polsce jedynie w obszarze wąskiego – bo liczącego jedynie 5 do 7 kilometrów – pasa nadbrzeżnego występuje wyraźnie zwiększone stężenie jodu. Ponadto Bałtyk, jako morze należące do konkretnych, nie wydziela do atmosfery aż naprawdę długiej miary tego wysokiego pierwiastka. Nie świadczy to jednak, że zapewnienia o dobroczynnym wpływie powietrza nad Morzem Bałtyckim są wymyślone. Spacery nad brzegiem działają dobrze nie dopiero na samopoczucie, ale też wspomagają leczenie chorób, które związane są z niedoborem jodu. Należy więc jak najczęściej sięgać z perspektywy wyjazdu nad Morze Bałtyckie. Jeżeli a nie mamy ku temu przyczyny, możemy w dowolnej chwili wybrać się do najbliższej groty solnej. Krótki seans w takim miejscu zrekompensuje nam brak wakacji i da odpoczynek, będący krótkim substytutem wyjazdu nad morze.

O admin

Sprawdź także

Woda z wodociągów musi spełniać surowe normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów …