Strona główna / Ciekawostki / Czym drudzy się benzyna 95 od 98? Chodzi o wartość oktanów – najogólniej mówiąc, im stanowi ona piękniejsza, tym paliwo jest daleko silne na zły dla silnika niekontrolowany samozapłon mieszanki.

Czym drudzy się benzyna 95 od 98? Chodzi o wartość oktanów – najogólniej mówiąc, im stanowi ona piękniejsza, tym paliwo jest daleko silne na zły dla silnika niekontrolowany samozapłon mieszanki.

Czym dzieli się benzyna 95 od 98? Chodzi o liczbę oktanów – najogólniej mówiąc, im jest ona wyższa, tym paliwo stanowi mocno wytrzymałe na duży dla silnika niekontrolowany samozapłon mieszanki. Benzyna 98-oktanowa wytrzymuje większe sprężanie, zapłon mieszanki może to następować stosunkowo późno, gdy została ona maksymalnie ściśnięta. Dzięki temu cykl rzeczy jest dość słaby i doskonały, a spalanie jest właściwie całkowite.

Te wszystkie zalety odkładają się także na bardziej przydatne właściwości wysokooktanowej benzyny. Skoro mieszanka może istnieć doprężona, wtedy że stanowić jej nieco, zarówno po części powietrza, jak i paliwa. Teoretycznie, spalanie powinno stanowić głębsze zaś toż nawet o 1,5%. Dodatkowo, pełne spalanie powoduje, że staje mniej nagarów, silnik mniej się brudzi, i dzięki temu wolniej zużywa. 

Punkt w tym, że tankowanie benzyny E98 ma pomysł i powoduje realne korzyści, gdy silnik jest do niej dostrojony. To oznacza, że powinien wynosić dość ustawiony zapłon, a faza otwarcia zaworów ssania winna stanowić skierowana w toku tak, żeby zmniejszyć ilość powietrza w cylindrze.

Niestety, w pracy większość silników kierowana jest przez dopasowujący się „uniwersalny” sterownik. Silnik zgaduje, jakie paliwo zatankował kierowca po temperaturze spalin. Na tej substancji planowany jest moment zapłonu i godzina zaczęcia zaworów. Ta inna czynność możliwa jest zresztą tylko i tylko wtedy, gdy jednostka ma system zmiennych faz rozrządu.

Takie uniwersalne mapy zapłonowe posiadają tę cechę, że dają możliwość tankowania zarówno benzyny 95, jak i 98. Niestety, nie są na tyle elastyczne, żeby wykorzystać cały potencjał benzyny z większą sumą oktanów. Efekt? – w części silników dostosowanych do zasilania benzyną 95, tankowanie 98 nie daje praktycznie nic… Obiecanej przy dystrybutorze mocy wcale nie przybywa, a spalanie spada praktycznie niezauważalnie. Tylko pieniędzy w portfelu ubywa więcej. 

Stosowanie E98 na zapewne nie zniszczy silników dopasowanych do benzyny o niższej liczbie oktanowej. Żałowanie jednostce oktanów i tankowanie „słabszej” bezołowiówki, jeśli producent zaleca tylko E98, może jednak doprowadzić do właściwych awarii. To istotne szczególnie w sukcesu silników turbo, gdzie bardzo wczesny wybuch mieszanki (przy otwartym zaworze ssącym) może spowodować do rozerwania całego kolektora.

O admin

Sprawdź także

Woda z wodociągów musi spełniać surowe normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów …