Strona główna / Ciekawostki / Dąb Józef z Czerwonej na Podkarpaciu zdobył w internetowym plebiscycie na Lokalne Drzewo Roku.

Dąb Józef z Czerwonej na Podkarpaciu zdobył w internetowym plebiscycie na Lokalne Drzewo Roku.

Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu pokonał w internetowym plebiscycie na Lokalne DrzewoRoku 2017. W plebiscycie rywalizowało 16 drewien ze Ubiegłego Kontynentu 

Dąb Józef z Wiśniowej zdobył ponad 17 tys. głosów. Inne miejsce zajął dąb Brimmons z Walii, którego oparło ponad 16 tys. internautów. Trzecia była lipa rosnąca w Czechach z zaleceniem blisko 15 tys. osób. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tys. internautów z całej Europy.

Zwycięski dąb, który wyrażałeś nasz region w plebiscycie, w ub.r. tryumfował w planowanym przez klub krajowym konkursie Drzewo Roku. Zawiera ok. 650 lat. Wyrósł w dobrach rodziny Mycielskich. Stosowni do nich dwór był środkiem życia artystycznego i ogólnego regionu, a malownicze otoczenie majątku ułatwiało pracy twórczej artystów. Mieszkał tam m.in. Józef Mehoffer, malarz, grafik, projektant, scenograf i rysownik okresu Młodej Polski.

Artysta, urzeczony pięknem samego z pełnych dębów w wiśniowskim parku, dostrzegł go na prywatnym obrazie, który potem dał na rewersie stuzłotowego banknotu własnego pomysłu. Banknot stanowił w kursu w latach 30. XX w. W bieżący ton dąb spisał się na mapach historii światowego pieniądza. Na resztę tegoż obowiązującego dla polskiej społeczności wydarzenia, dąb został wymieniony jego imieniem +Józef+.

Działaczka klubu dodała, że drewno zarejestrowało się dodatkowo w przeszłości podczas II wojny światowej. „W pniu tego dębu chowała się rodzina żydowska” – dodała.

Organizatorem konkursu, który uczestniczy się od 2011 r., jest czeska fundacja. Jego obiektem jest zwolnienie porady na dotychczasowe drzewa, jako drogich czynników dziedzictwa ekologicznego i kulturowego, jakie należy lubić oraz przechowywać. W efekcie konkursu europejskiego mają udział zwycięzcy etapów krajowych. Klub raduje się polską edycją.

Grono państw mających start w turnieju poprawia się z roku na rok. W 2011 r. w plebiscycie wzięło udział pięć drzew. W bieżącym roku walczyło obecnie ich szesnaście. Mam szansę, iż w nowych latach dzięki konkursowi grono przyjaciół i przyjaciół drzew jeszcze się powiększy.

W ub.r. zwyciężył dąb, który żyje w miasteczku Bataszek na Węgrzech. Dąb Bolko, polski chętny do stopnia, był czwarty.

Klub powstał na momencie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy interesują się między innymi w ochronę praw zwierząt. Prowadzą same plany oraz akcje, które zwiększają zrozumienie pracy pana w ekosystemie.

O admin

Sprawdź także

Woda z wodociągów musi spełniać surowe normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów …