Strona główna / Bez kategorii / Dawny rekord również założył rząd który narzucił

Dawny rekord również założył rząd który narzucił

Reklama: nowe mieszkania na sprzedaż bydgoszcz

To największa w historii dziura budżetowa. w obecnym roku zaplanował deficyt w wysokości 54,7 mld złotych.

Ubytek budżetowy to różnica między dochodami a wydatkami budżetu. Według założeń Ministerstwa Finansów zawartych w prototypie budżetu na 2017 rok te pierwsze wyniosą w nadchodzącym roku 324,1 mld zł a wtórego 383,4 mld zł. Oznacza to, że w budżecie zabraknie 59,3 mld złotych.
Deficyt budżetowy

To największa w historii dziura budżetowa. Poprzedni rekord również rząd Beaty Szydło, kto w aktualnym roku zaplanował deficyt w wysokości 54,7 mld złotych.

W poprzedzających latach rządy PO-PSL oraz w środku każdym razem zwiększałyby brak budżetu państwa, ale skala zadłużenia była mniejsza. W 2015 roku deficyt wyniósł 42,6 mld zł, rok kalendarzowy uprzednio – 29 mld zł, a w 2013 roku – 42,2 mld zł.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że ostatnią nadwyżkę budżetową odnotowano aż 26 lat temu, czyli w 1990 roku. Należy plus wyjaśnić, iż nie wystawałoby się naprawdę ze względu na to, że rządzący dbali o to, aby budżet się bilansował, ale po zmianie systemu po prostu pies z kulawą nogą nie potrzebował pożyczać pieniędzy Polsce.

Kredyt państwa

Po ponad dwudziestopięcioleciu sytuacja istnieje zupełnie cudzoziemska. Otwartych jest wielu, wobec tego rządzący od lat ochoczo nas zadłużają. Nie czyli będzie tym razem. Brakujące w budżecie 59,3 mld zł kategoria będzie musiał m.in. pożyczyć, np. z polskich oraz zagranicznych banków, czy sprzedając obligacje podatkowego.

Dziura budżetowa w Polsce powiększa się od 25 latek. To niekorzystne zjawisko, którego skutkami może stanowić m.in. pogorszenie koniunktury gospodarczej, powiększenie podwyższenie autorytetu ryzyka oraz rozterce, a i spowodowanie przemocy inflacyjnej. Negatywnym wynikiem utrzymującego się przez dłuższy okres deficytu budżetowego przypuszczalnie być również tzw. efekt wypierania, który polega na tym, że branża prywatny sprowadza wydatki inwestycyjne i konsumpcyjne, bo zwiększane są wydatki publiczne.

To wszystko może prowadzić do osłabienia wzrostu gospodarczego, a to z kolei kiepska wiadomość dla rządzących, bo im wolniejszy wzrost PKB, tym mniej wpływów do budżetu zaś większa pipa budżetowa.

Co grunt wyczekiwania aż do poziomu przebiegu nieekonomicznego w 2017 roku w ostatnich dniach zmniejszyło nawet ministerstwo finansów, które obcięło predykcji przebiegu PKB aż do 3,6 proc. Ministerium finansów coraz dwa łyski nieniniejszemu wyznaczał, że bieg rozwoju krajowej gospodarki wyniesie 3,9 proc.
Zasięgi i konsekwencje

Pożądane byłoby również przypomnieć, że zwierzchnik nie mogą powiększać dziury budżetowej bez końca. Szczyty ostrożnościowe zapisano w Konstytucji i ustawie o finansach generalnych. W pierwszym wypadku limit wynosi 60 proc., a w drugim jest to 55 proc. długu publicznego w stosunku do PKB. Kiedy doszłoby do przekroczenia limitów rząd musiałby wyraźnie rąbać wydatki co odbiłoby się m.in. na inwestycjach, uposażeniach pracowników budżetówki, czy emerytach i emerytach.

Kolejne ograniczenia nakłada na kategoria Koalicja Europejska, która wymaga, by nie przekraczać braku rocznego 3 proc. PKB. Ujęcia Ministerstwa Finansów są na zaporze, bo mówią o poziomie 2,9 proc. PKB.

Jeśli dotarłoby do przekroczenia kresów UE, owo na nasz kraj ponowie (w ostatnim czasie w latach 2009-2015) chwyciłaby dorzucona tzw. Procedura Nadmiernego Deficytu, która zmuszałaby rządzących do ugoszczenia działań korygujących. Kiedy nie sięgnęliby się oni do zaleceń Rady UE, to zagrażałaby nam nawet nieskarbowa kara w wysokości do 0,5 proc. PKB.

O admin

Sprawdź także

Kilka faktów na motyw chelatacji

Chelatacja zdobywa w Polsce coraz popularniejsze skupisko zwolenników. Forma ta zwykle grana istnieje w działaniu …