Strona główna / Ciekawostki / Dlaczego plasuje się dodatkową sekundę?

Dlaczego plasuje się dodatkową sekundę?

Dlaczego uczy się dodatkową sekundę?

Czynnikiem istnieje zatem, że w roku 1967 r. świat zrezygnował z astronomicznej jednostki czasu, związanej z pozornym ruchem Ciepła na niebie. Z tamtej pory czas mierzą zegary atomowe. Sekunda jest ustalana jako okres występowania 9 192 631 770 drgań promieniowania atomu cezu-133. Wcześniej doba, pora i minuta były dawane przez moment, jaki upływa między kolejnymi południami (najwyższymi położeniami Ciepła na niebie).

Wprowadzenie atomowej jednostki klimatu nie oznaczało zupełnego „rozwodu” z etapem astronomicznym, skoro w 1972 wprowadzono „uniwersalny czas koordynowany” (w angielskim skrócie: UTC), jaki jest jednakże odmierzany przez zegary atomowe, a co jakiś czas ręcznie korygowany – tak aby różnica pomiędzy nim i czasem słonecznym absolutnie nie istniała prawdziwsza niż 0,9 sekundy.

Co więc przedstawia? Jeśli Ziemia przyspieszy obroty, to zmniejsza się dodatkową sekundę, a skoro zwolni – dodaje. Robi to nadawanie dodatkowego „przestępnego” dnia co mało lat w krajowym kalendarzu, a stanowi to wielce nieprzewidywalne. Na tempo wirowania naszego świata wpływa bowiem mnóstwo przypadkowych czynników – np. trzęsienia ziemi, po których osiąga do przestawienia się całych rzesz w warstwie ziemskiej. Głównym elementem są pływy wywoływane przez grawitację Miesiąca i Słońca – one w cienkim czasie czasu dają spowolnienie wirowania naszej ziemie.

Przez to pół wieku Ziemia generalnie zwalniała, zatem z 1972 roku sztucznie dodano już 26 „przestępnych sekund” (ta taka kosmetyka stanęła w 2015 roku). Przesądza o aktualnym specjalistyczna instytucja zwana Międzynarodową Służbą Ruchu Obrotowego Ziemi również Trybów Odniesienia (IERS).

O admin

Sprawdź także

Woda z wodociągów musi spełniać surowe normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów …