Strona główna / Ciekawostki / Do powstania Sahary przydałaby się działalność rolnicza i hodowlana, oraz nie tylko zmiany klimatu spowodowane naturalnymi przyczynami

Do powstania Sahary przydałaby się działalność rolnicza i hodowlana, oraz nie tylko zmiany klimatu spowodowane naturalnymi przyczynami

Do powstania Sahary przyczyniła się działalność rolnicza i hodowlana, zaś nie tylko zmiany klimatu spowodowane naturalnymi przyczynami – dowodzi na łamach „Frontiers in Earth Science” badacz z Naszego Uniwersytetu Seulskiego w Korei Południowej.

Ponad 10 tys. lat obszar dzisiejszej Sahary był porośnięty bujną roślinnością. Naukowcy z lat próbowali zgłębić zagadkę powstania tej pustyni. Do ostatniej chwile większość sądziła, że stawało się to z okazji naturalnych. Odmienną koncepcję proponuje archeolog dr David Wright.

Zdaniem naukowca powstanie Sahary zbiegło się w okresie z żyjącym zapotrzebowaniem dawnych wszystkich na podłogę uprawną. To właśnie przeobrażanie terenów zielonych w pola i pastwiska miało przydać się do pustynnienia dużych połaci Afryki.

– Hodowla i rolnictwo są jak uzależnienia. Im częściej spośród nich posiadasz, tymże wyjątkowo ich wymagasz – wyjaśnia naukowiec.

Samą z przyczyn pustynnienia, zdaniem dr. Wrighta, był skutek albedo, czyli zdolność odbijania światła od wielkości Ziemi, która jest wyraźnie większa w wypadku zakresów nie porośniętych roślinnością. W konsekwencji zamienił się lokalny klimat – spadła na dowód ilość opadów, co przyczyniło się do dalszego pustynnienia i zaniku dzikiej roślinności. Proces ten rozprzestrzenił się z okresem na cały obszar współczesnej Sahary – uważa Wright.

Aby przetestować swoją hipotezę, Wright nauczył się z danymi archeologicznymi poświadczającymi obecność pierwszych rolników w obszarze Sahary. Wykazałoby się, że pracownikom towarzyszyły to głównie krzewy i prosta pokrywa – był zatem spory wskaźnik pustynnienia obszaru. Przykładowo ok. 8 tys. lat temu na terenach otaczających Nil pojawiły się społeczności rolnicze, które przenosiły się na zachód – jednocześnie wraz z nimi pojawiała się na tych krajach niska roślinność, m.in. w skóry krzewów.

Wright zwraca uwagę, że przed okresem pustynnienia na Saharze wybierało się mnóstwo jezior. Według niego nowym ruchem w badaniach powinno być pobranie rdzeni fizycznych i doświadczenie, jaki był wpływ pracowników na daleki ekosystem obecnej Sahary. Dzięki temu naukowcy mogliby dokonać wiarygodne modele prezentujące zmiany ekosystemu sprzed tysiącleci. To o tyle istotne, że dziś na obszarach pustynnych trwa ok. 15 proc. ludzkości. Więc warto rozważyć mechanizmy powiązane z pustynnieniem – przekonuje badacz.

O admin

Sprawdź także

Woda z wodociągów musi spełniać surowe normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów …