Strona główna / Ciekawostki / Dołączane do jogurtów bakterie z rodzaju Lactobacillus minimalizują symptomy depresji u myszy

Dołączane do jogurtów bakterie z rodzaju Lactobacillus minimalizują symptomy depresji u myszy

Dołączane do jogurtów bakterie z sposobie Lactobacillus minimalizują symptomy depresji u myszy – płynie z doświadczenia przeprowadzonego przez analityków z Uniwersytetu Virginia (USA). Do odpowiednich wniosków doszli także naukowcy z Holandii. Ustalili, że jogurt prawdopodobnie żyć ciepły w łagodzeniu choroby zmierzających do wzroście zaburzeń psychicznych. 

Związek pomiędzy zawartością mikrobiomu jelitowego a nastrojem z pewnego czasu budzi spore zainteresowanie wśród badaczy. Teraz eksperci z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Virginia w Charlottesville wykazali, że coś niedoborów bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus sprzyja poprawie funkcjonowania u zwierząt mających na depresję. Rezultaty badania zamieszczono w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Naukowcy wystawiali myszy na wykonanie silnego stresu, który tworzył obok nich działanie objawów depresji. Zauważyli, że symptomy choroby zbierały się ze ograniczeniem liczb bakterii Lactobacillus w programie pokarmowym.

W klubie z tym badacze zaczęli karmić gryzonie pożywieniem zawierającym brakujące bakterie. Wykonało to jakby całe ustąpienie objawów depresji.

Dalsze analizy pokazały, że bakterie Lactobacillus wpływały na metabolizm kinureniny – organicznego związku chemicznego, który może prowadzić rozwój zaburzeń afektywnych. Niedobór mikroorganizmów sprzyjał podniesieniu poziomu kinureniny i robiłeś symptomy depresji. Uzupełnienie niedoboru wywoływało efekt odwrotny – zanikanie objawów.

W perspektywy naukowcy chcą zobaczyć, czy bakterie Lactobacillus – probiotyczny składnik jogurtu – w cały sposób robią na przedstawicieli.

Tego rodzaju badania dają możliwość na ostatnie, iż nie będzie trzeba stosować skomplikowanych środków i truć się ich wynikami ubocznymi, bo wystarczy dokonanie drobnych zmianie w zakresie mikrobiomu. Byłoby miłe, gdyby poprzez zmianę diety, oraz w układu z ostatnim spożywanych bakterii, można żeby było poprawić stan zdrowia i nastrój.

Wyniki amerykańskich uczonych potwierdzają badania ekspertów z holenderskiego Uniwersytetu w Lejdzie. Tu – w ramach doświadczenia 40 osób wydano na dwie równe grupy. Połowa wolontariuszy przez cztery tygodnie otrzymywała probiotyki, podczas gdy pozostali przyjmowali placebo. W obu przypadkach podawany uczestnikom eksperymentu miał był identyczny, natomiast w rzeczywistości różnica w zestawie była droga. Pierwsza część otrzymywała bowiem suplement zawierający szczepy bakterii Lactobacillus, Lactococcus lactis czy Bifidobacterium lactis. Proszek ochotników, którzy znajdowali placebo, był absolutnie pozbawiony tych odpowiednich bakterii.

Regularne podejmowanie przez miesiąc suplementów probiotycznych dało zaskakujące rezultaty. Udało się to sprawdzić na bazie ankiety, jaką na wstępu i na boku eksperymentu musieli wypełnić wszyscy uczestnicy badań. Wiele pytań, które pojawiły się w formularzach, dotyczyło kondycji psychicznej czy nastroju. Niektóre z nich stanowiły pomóc w słowu, czy pacjent jest łatwy na depresję. Zaprezentowało się, że ci z badanych, którzy przez miesiąc otrzymywali proszek zawierający bakterie probiotyczne, wykazywali mniejszą możliwość do bycia w trudny, melancholijny nastrój. Rzadziej występowały u nich tzw. ruminacje, jak prezentuje się obsesyjne myślenie tego, co szybko się wydarzyło. U osób, które używały probiotyki, takie natrętne zasady były ograniczane. Rzadziej występowało i u nich agresywne myślenie.

Badania wykazały, że skłonność do interesowania się w ruminacje jest odpowiednia, by włączyć wahania nastroju jadące do pojawienia się epizodów depresyjnych. Zaprezentowane wyniki wskazują, że probiotyki mogą wjeżdżać na mechanizmy poznawcze, które wspaniałe są spośród ostatniego, że decydują o podatności na zaburzenia nastroju. Te badania są pierwszy objaw na to, że przyjmowanie probiotyków pomaga ograniczać pojawianie się negatywnych myśli związanych ze smutnym nastrojem.

Według holenderskich badaczy, rezultaty przeprowadzonego eksperymentu gwarantują, że niedługo będą zajmowały miejsce nowe badania, w trakcie których pytana będzie skuteczność przyjmowania probiotyków w zapobieganiu depresji. Ich oddaniem, już dziś warto jednak zadbać o obecność w diecie żywych kultur bakterii, które znaleźć można m.in. w jogurtach.

Specjaliści komentujący wyniki badań zwrócili uwagę, że holenderskim naukowcom nie udało się na razie ustalić mechanizmów biologicznych, które urządzane są pod wpływem przyjmowania probiotyków i minimalizują ryzyko pojawienia się depresji. Już wcześniejsze badania dowiodły jednak, że dobra flora bakteryjna w jelitach może wpływać na okres tryptofanu w układzie. Przemiana tego układzie jest i m.in. źródłem serotoniny nazywanej hormonem szczęścia.

O admin

Sprawdź także

Woda z wodociągów musi spełniać surowe normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów …