Home / Bez kategorii / działanie naciągania podatku od

działanie naciągania podatku od

Sejm jednogłośnie zaakceptował w środę tzw. pakiet paliwowy. Przewiduje on, że importer paliwa spośród innego kraju UE będzie musiał zapłacić od momentu niego podatek VAT w łańcuchu 5 dni od momentu spowodowania go do Polski.

W środku zmianami w kilku ustawach wybierałoby 434 posłów, nikt nie był przeciw, ani się nie zakazałby.

Tak zwany pakiet paliwowy (nowelizacje regulacyj o VAT i akcyzie, Prawa energetycznego oraz ustawy o zapasach paliw) jest substratem przygotowanego przez resort finansów całościowego pliku „uszczelniającego” pobór VAT.

Uszczelnić pobór VAT

Pakiet ma uszczelnić pobór VAT przy tzw. wewnątrzwspólnotowych nabyciach paliwa i uszczelnić uznawanie obrotu paliwami z zagranicą. Ministerstwo Finansów szacuje, że budżet zyska na tym rozwiązaniu ok. 2,5 mld zł rocznie.

Jak wynika spośród wyjaśnienia do rządowego dokumentu, towarów natomiast usług w obrocie paliwami związany jest przede wszystkim z ich wewnątrzwspólnotowym nabyciem, manifestowanym za pośrednictwem zaobserwowanych adresatów. Toteż zaproponowane za pomocą rząd zmiany w ustawie o podatku od ekwipunków i usług dotyczą właśnie nabycia paliw w konstrukcjach rynku duchowego UE.

„Po zmianach obowiązek zapłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego zaczerpnięcia paliw płynnych zasadniczo będzie powstawał w ciągu 5 dni od momentu wbudowania paliwa do kraju. Zapłacony w ten sposób podatek będzie pomniejszał podatek należny do zapłaty wynikający z deklaracji podatkowej” – głosi usprawiedliwienie.

Podstawą naliczania podatku będzie dzisiejsza wypłata paliwa, ogłaszana w Biuletynie Treści Publicznej resortu finansów.

Prezes Filii Rezerw Materiałowych będzie też cios na kwartał oznajmiać pryncypała URE o umowach zawieranych przez biznesmenów, oraz dotyczących zapasów dbałych.

Koncesje dla podmiotów z Polski

Zmiany w ustawie „Prawo energetyczne” polegają z kolei na uszczelnieniu systemu zezwalania obrotu paliwami sprężystymi z obczyzną. Projekt tworzy, że koncesje na obrót paliwami z zagranicą będą przyznawane tylko „podmiotom mającym rezydencję w Polsce lub przedsiębiorstwom zagranicznym, jakie zarejestrowały oddział w niekrajowym kraju oraz za jego pośrednictwem będą wprowadzać aż do Polski paliwa płynne”.

Koncesji mają nie odbierać przedsiębiorstwa, w których osoby zarządzające (członkowie zarządów natomiast rad nadzorczych) potępiono prawomocnym wyrokiem za przestępstwo skarbowe mające koalicja z prowadzoną zyskownością w zakresie otoczonym ustawą, czyli w obszarze paliw i energetyki. Posłowie zaakceptowali w środę poprawkę zgłoszona przez posłańca Włodzimierza Nykiela (PO), że koncesji nie dostawali skazywani w ciągu przestępstwa niefiskalne, związane spośród jakiemuś prowadzoną działalnością gospodarczą.

Kara zamknięcia lub karze

Zawarte w noweli ustawy o podatku akcyzowym mają natomiast powstrzymać świętowanie „zabezpieczającej funkcji koncesji na obrót paliwami spośród obczyzną”. Regulacja zakłada ograniczenie robienia funkcji usługowej przez składy podatkowe i zapisanych klientów, polegające na tym, że oferowanie usług będzie możliwe wyłącznie na rzecz podmiotów mających siedzibę czy też punkt zamieszkania w Polsce czy też podmiotów alochtonicznych mających sekcja spośród ruderą w niepolskim kancie. Rozwiązanie to ma dotyczyć wyłącznie zdobywania paliw silnikowych i nie klamrze paliw zwolnionych z banderoli.

Nowela zawiera też przemiany w kodeksie poddanym skarbowym, umożliwiające karanie za łamanie prawa, wprowadzanego „pakietem paliwowym”. Poprawki wprowadzają grzywnę więzienia lub kary.

Nowa prawo miałaby obowiązywać od 1 sierpnia 2016 r.

About admin

Check Also

Kilka faktów na motyw chelatacji

Chelatacja zdobywa w Polsce coraz popularniejsze skupisko zwolenników. Forma ta zwykle grana istnieje w działaniu …