Strona główna / Ciekawostki / Dzięki analizom zdobyto relacje na temat składu atmosfery

Dzięki analizom zdobyto relacje na temat składu atmosfery

Naukowcy od dotychczasowa zastanawiali się dlaczego podczas późnego triasu tj. 237-201 mln lat temu – na równiku występowały ale młode dinozaury mięsożerne, i również aktualne w dużo niskich liczbach. Zaproponowano nową teorię według której zakresy te nie formowały się do zamieszkania. 

Zanim wsparto ostatecznie zaproponowaną hipotezę dokonano pogłębionych badań naukowych. Przeanalizowano między innymi skład skał Płaskowyżu Kolorado. Stanęły one obecnie w końcowym triasie. Wtedy płaskowyż ten osiągał się w otoczeniu równika, w obecnym indywidualnym mieszkaniu gdzie już odnajduje się południowa część Indii.

Dzięki analizom uzyskano wiedze na fakt składu atmosfery i warunków, w których stały skonstruowane te skały. Wyniki wykazały, że czas późnego triasu, jaki istniał na równiku, nie stanowił w zespole podobny do nowego. Powietrze było nader stare, i temperatura za wielka.

To budziło częste pożary, które niszczyły roślinność. Podobnie w powietrzu otrzymywało się zwiększone stężenie dwutlenku węgla. Według naukowców, te elementy nie kupiły na solidną obecność dużych roślinożernych dinozaury w otoczeniu tamtejszego równika.

Brak zwierząt roślinożernych nie mobilizowała do obecności drapieżników których populacja podobnie istniała tam bardzo ograniczona. Najnowsze zobaczenia na ostatni fakt opublikowano w szkolnym czasopiśmie PNAS.

O admin

Sprawdź także

Woda z wodociągów musi spełniać surowe normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów …