Strona główna / Bez kategorii / Elektryczne źródła światła

Elektryczne źródła światła

Wraz z nastaniem elektryczności nastąpił czas intensywnych przemian i rozwoju perspektywy wykonywania elektrycznych źródeł światła, jakie w ogólnej charakterystyce podzielić możemy na tła żarowe, wyładowcze, łukowe i półprzewodniki elektroluminescencyjne.

Wraz z nastaniem elektryczności przyszedł czas intensywnych przemian i rozwoju zdolności tworzenia elektrycznych źródeł światła, które w licznej charakterystyce podzielić mamy możliwość na źródła żarowe, wyładowcze, łukowe i półprzewodniki elektroluminescencyjne.

Lampy żarowe

Lampy żarowe inaczej nazywane są lampami o temperaturowym wytwarzaniu światła. W trudnej dawce ta tylko nazwa prezentuje na technologie egzystowania lampy, w których światło jest wyemitowane poprzez rozżarzony drut. W historii drut posiadał elementy grafitowe, już do prac żarników zajmuje się wolfram, jaki zdobywany jest z wolframitu- minerału, który został zauważony i rozpowszechniony pod koniec XVIIw. poprzez Petera Woulfego. Lampy żarowe nie wymagają zastosowania określonych warunków wyładowczych względem funkcjonowania żarnika. Zwykle istnieje tylko obojętny gaz typu helowiec albo mieszanina helowca i azotu, w sensie zapobiegania utlenienia wolframu.

W obwodzie lamp żarowych wyróżnić możemy klasyczne żarówki, a i żarówki halogenowe, jakie poznaje je dodatek jodu- halogenu, który podchodzi z dającym się wolframem. Wykorzystanie jodu stanowi pierwszym z zabiegów na przedłużenia egzystowania (żywotności) żarówki. Zjawisko opadania nazywamy halogenowym cyklem regeneracyjnym. Temperatura żarzenia halogenów osiąga temperaturę 3200K, co przekracza realne

Budowa żarówki

Żarówka zbudowana jest z zewnętrznej szklanej bańki, jakiej mieszkanie wypełnia obojętny gaz. Włókno świecące (żarnik) wykonany z wolframu osadzony jest na drutach kontaktowych, a jeszcze specjalnych podpórkach osadzonych na słupku. Słupek jest nierozerwalną część gwintu kontaktowego.

Wspomniane włókno wolframowe w trakcie świecenia nagrzewa się do temperatury około 3000K, dzięki czemu uzyskujemy barwę przypominającą ciepły blask wschodzącego bądź będącego słońca. Imitacja oświetlenia naturalnego pozwoli na szczegółowe i podobne do właściwego odwzorowania barw.

Wariantem alternatywnym żarówek klasycznych były ustalone na sektor europejski tzw. żarówki energooszczędne- wyładowcze lampy fluorescencyjne (świetlówki)

Lampa łukowa

Innym typem lampy o wysokiej efektywności świetlnej, jet lampa łukowa, jakiej pracowanie umieszcza się na przepływie prądu pomiędzy elektrodami. Pomiędzy elektrodami występuje gaz, który zależy ciśnieniu atmosferycznemu- powietrzu, jednak w sukcesu szklanej obudowy lampy częściej zleca się gazy szlachetne takie, jak: neon, argon lub opary sodu lub rtęć (wspomnieć należy, iż wysokoprężne lampy rtęciowe, jakie używano do oświetlania ulic także w latach 90, z racje na wielki stopień awaryjności i zakres wysyłanych do atmosfery gazów ciężkich zostały trwale zdjęte z używania i zastąpione modelami sodowymi).

Pierwszą dobrą lampę łukową, któa spełniała wszystkie normy, zarówno funckjonalne co emisyjne wykonałem w XIX w. rosyjski elektrotechnik, Pawieł Jabłoczkow.

Lampa wyładowcza

Jak wspomniano powyżej, lampa wyładowcza to lampa, jakiej źródłem świecenia są wyładowania elektryczne będące w towarzystwie oparów metali- rtęci, sody, argonu bądź neonu. Bańki lamp wyładowczych pokryte są specjalną warstwą luminoforu, jaki prawidłowo moduluje emitowane promienie., jakie w prawdziwym okresie nie są ważne dla dobrego oka. Zmienione w współczesny metoda wiązki posiadają charakterystyczną barwę czym jednym skuteczność oddawania kolorów. Sam czas działania lampy liczy na wyładowaniach. Żeby poprawiać ich liczbę w lampach wyładowczych grany jest statecznik w formie dławika magnetycznego lub akcesoria stabilizujące ten czas współcześnie montowane zdecydowanie w lampach.

Jako przykład lampy wyładowczej jest lampa uliczna-sodowa, jaka z koncentracji na daleki stopień ciśnienia powstającego w rejonie wyładowań mamy możliwość rozbić je na nisko bądź wysokoprężną. Niestety, niska temperatura barwowa (charakterystyczna pomarańczowa albo ruda barwa światła) fatalnie oddaje odwzorowanie kolorów po zmroku, dlatego, na siły ustawy unijnej sukcesywnie wybierana jest z miejskich dróg, jakie chcą wyższej skuteczności. Lampy sodowe częściej spotykają swoje rozwiązanie w rozmiarach, które zależą oświetleniu zewnętrznemu typu drogi ekspresowe, po których ciągną się wyłącznie pojazdy mechaniczne. Odgórny zakaz używa się także do klubu pieszych- lampy sodowe nie powinny oświetlać dróg, po których przemieszają się pojazdy mechaniczne, jednośladowe oraz aktywny ruch pieszy.

O admin

Sprawdź także

Kilka faktów na motyw chelatacji

Chelatacja zdobywa w Polsce coraz popularniejsze skupisko zwolenników. Forma ta zwykle grana istnieje w działaniu …