Strona główna / Porady / Gdzie oczywiście można spotkać niedźwiedzia? Oraz kiedy wziąć się w razie takiego spotkania?

Gdzie oczywiście można spotkać niedźwiedzia? Oraz kiedy wziąć się w razie takiego spotkania?

Niedźwiedź brunatny, najpotężniejszy ssak drapieżny w Polsce, zadomowił się w Beskidzie Żywieckim i Śląskim – informuje „Dziennik Zachodni”. Gdzie dobrze można spotkać niedźwiedzia? Oraz jako uchronić się w razie takiego spotkania?

Dotychczas sądziliśmy, że polskie niedźwiadki są wyłącznie transgraniczne; zapuszczają się latem w własne lasy, ale wolą zimować w gawrach na Słowacji, bo tam śnieg leży krócej i władzy są mniej tanie.

Od paru lat stale zimują one na zboczach Romanki i Całej Raczy, tu przychodzą więcej na świat małe niedźwiadki. Z pewnej strony ponowna obecność drapieżników cieszy, z kolejnej bywa utrudnieniem życia codziennego mieszkańców Żywiecczyzny. Niedźwiedzie wychodzą czasem z lasu w badaniu lepszego pokarmu. Przed rokiem w strefach Korbielowa drink z drapieżników zaatakował owce. W aktualnym roku inny osobnik zdemolował pasiekę w gminie Jeleśnia.

Z zmian w Beskidzie Śląskim są kolejne dwa, jedzą w ziemiach Skrzycznego i Baraniej Góry. Doktor często obserwuje ich wyrazy w regionie potoku Zimnik w masywie Skrzycznego. Niedźwiedzie widziano tez w zeszłym momencie w rejonie Babiej Góry, w miejscowościach schroniska na Markowych Szczawinach.

Czy turyści powinni obawiać się niedźwiedzi? Zdaniem specjalistów nie. Nie zamierza się czego bać. Niedźwiedzie w ostatnim etapie są dobrze od tego znaczenia. Na odległość wyczują człowieka, a nasz zapach im nie istnieje w dodatek. Wycofują się, gdyż jesteśmy te za hałaśliwi. Na swobodne spotkanie z niedźwiedziem raczej nie jesteśmy możliwości. One informacją, że tylko wieczorem, jak my się wycofujemy z lasu, one potrafią podejść bliżej. I podchodzą, bo zostawiają swoje ślady.

Zwiększone ryzyko wystąpienia z niedźwiedziem tkwi w nocy. Dlatego przekonuje się nocnych wędrówek po Tatrach, Beskidach czy Bieszczadach. Choć niedźwiedzie unikają spotkania z wszystkimi, wtedy jak zostaną zaskoczone mogą być wysoce niebezpieczne.

Gdy się zachować w razie spotkania z niedźwiedziem? Niedźwiedź brunatny nie traktuje mężczyznę jako potencjalnej ofiary: nie będzie wybierał cię zjeść. Jeśli przybędzie do spotkania koniecznie zachowaj spokój. nie łącz się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź cię więcej nie zauważył, wycofaj się cicho i długo, skoro nie będzie postrzegał w twoją stronę. Uważaj go. Nie krzycz, bo w współczesny rób potrafisz go zadziałać i nakłonić do ataku.

Jeżeli zwierzę cię zauważy, nie biegnij, toż że spowodować pogoń! Niedźwiedź siedząc na tylnych łapach bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Przedstaw mu, iż przechodzi do tworzenia z mężczyzną. Wyprostuj się, daj mu umieć o naszej obecności mówiąc niskim, stanowczym głosem i dokładnie wymachuj rękoma ponad głową. Wycofaj się powoli i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś – wcale nie uciekaj! Stale obserwuj niedźwiedzia. Staraj się być poważnym. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to klucz agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na własnym mieszkaniu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans wycofując się powoli.

Gdy widzisz, że dotrze do normalnego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą pewien przedmiot. W sukcesie, kiedy wówczas nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W niniejszej książki osłonisz górę i kark. Jeżeli posiadasz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż łapie na szyi i chroń głowę – przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Udawaj martwego. Gdy atak ustanie, zaczekaj, aż zwierzę dali się definitywnie.

O admin

Sprawdź także

Przyjęcie ślubne to, najczęściej, zestaw stąpających po sobie, kilka czy niezwykle aktualnych, momentów.

Reklama: Zespół weselny Bydgoszcz Przyjęcie ślubne to, najczęściej, zestaw następujących po sobie, kilka lub niezwykle …