Home / Porady / Gdzie oczywiście można spotkać niedźwiedzia? Oraz kiedy wziąć się w razie takiego spotkania?

Gdzie oczywiście można spotkać niedźwiedzia? Oraz kiedy wziąć się w razie takiego spotkania?

Niedźwiedź brunatny, najpotężniejszy ssak drapieżny w Polsce, zadomowił się w Beskidzie Żywieckim i Śląskim – informuje „Dziennik Zachodni”. Gdzie dobrze można spotkać niedźwiedzia? Oraz jako uchronić się w razie takiego spotkania?

Dotychczas sądziliśmy, że polskie niedźwiadki są wyłącznie transgraniczne; zapuszczają się latem w własne lasy, ale wolą zimować w gawrach na Słowacji, bo tam śnieg leży krócej i władzy są mniej tanie.

Od paru lat stale zimują one na zboczach Romanki i Całej Raczy, tu przychodzą więcej na świat małe niedźwiadki. Z pewnej strony ponowna obecność drapieżników cieszy, z kolejnej bywa utrudnieniem życia codziennego mieszkańców Żywiecczyzny. Niedźwiedzie wychodzą czasem z lasu w badaniu lepszego pokarmu. Przed rokiem w strefach Korbielowa drink z drapieżników zaatakował owce. W aktualnym roku inny osobnik zdemolował pasiekę w gminie Jeleśnia.

Z zmian w Beskidzie Śląskim są kolejne dwa, jedzą w ziemiach Skrzycznego i Baraniej Góry. Doktor często obserwuje ich wyrazy w regionie potoku Zimnik w masywie Skrzycznego. Niedźwiedzie widziano tez w zeszłym momencie w rejonie Babiej Góry, w miejscowościach schroniska na Markowych Szczawinach.

Czy turyści powinni obawiać się niedźwiedzi? Zdaniem specjalistów nie. Nie zamierza się czego bać. Niedźwiedzie w ostatnim etapie są dobrze od tego znaczenia. Na odległość wyczują człowieka, a nasz zapach im nie istnieje w dodatek. Wycofują się, gdyż jesteśmy te za hałaśliwi. Na swobodne spotkanie z niedźwiedziem raczej nie jesteśmy możliwości. One informacją, że tylko wieczorem, jak my się wycofujemy z lasu, one potrafią podejść bliżej. I podchodzą, bo zostawiają swoje ślady.

Zwiększone ryzyko wystąpienia z niedźwiedziem tkwi w nocy. Dlatego przekonuje się nocnych wędrówek po Tatrach, Beskidach czy Bieszczadach. Choć niedźwiedzie unikają spotkania z wszystkimi, wtedy jak zostaną zaskoczone mogą być wysoce niebezpieczne.

Gdy się zachować w razie spotkania z niedźwiedziem? Niedźwiedź brunatny nie traktuje mężczyznę jako potencjalnej ofiary: nie będzie wybierał cię zjeść. Jeśli przybędzie do spotkania koniecznie zachowaj spokój. nie łącz się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź cię więcej nie zauważył, wycofaj się cicho i długo, skoro nie będzie postrzegał w twoją stronę. Uważaj go. Nie krzycz, bo w współczesny rób potrafisz go zadziałać i nakłonić do ataku.

Jeżeli zwierzę cię zauważy, nie biegnij, toż że spowodować pogoń! Niedźwiedź siedząc na tylnych łapach bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Przedstaw mu, iż przechodzi do tworzenia z mężczyzną. Wyprostuj się, daj mu umieć o naszej obecności mówiąc niskim, stanowczym głosem i dokładnie wymachuj rękoma ponad głową. Wycofaj się powoli i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś – wcale nie uciekaj! Stale obserwuj niedźwiedzia. Staraj się być poważnym. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to klucz agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na własnym mieszkaniu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans wycofując się powoli.

Gdy widzisz, że dotrze do normalnego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą pewien przedmiot. W sukcesie, kiedy wówczas nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W niniejszej książki osłonisz górę i kark. Jeżeli posiadasz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż łapie na szyi i chroń głowę – przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Udawaj martwego. Gdy atak ustanie, zaczekaj, aż zwierzę dali się definitywnie.

About admin

Check Also

Przyjęcie ślubne to, najczęściej, zestaw stąpających po sobie, kilka czy niezwykle aktualnych, momentów.

Reklama: Zespół weselny Bydgoszcz Przyjęcie ślubne to, najczęściej, zestaw następujących po sobie, kilka lub niezwykle …