Strona główna / Ciekawostki / Historia pisania oraz wydawania więc nic nowego jak historia ludzkiej komunikacji.

Historia pisania oraz wydawania więc nic nowego jak historia ludzkiej komunikacji.

Historia pisania oraz dawania to nic innego jak historia ludzkiej komunikacji. Za wynalazkiem słowa pisanego jest pragnienie zachowania słów, jakie zamierzają zabezpieczyć daną rzecz, dane dzieło od zapomnienia. To, co wypowiedziane przemija, podczas jak to, co zapisane, może istnieć przez wieki.

Druk jest wielokrotnym odbiciem filmu z linii drukowej na założenie drukowe przy użyciu farby drukowej. Pod tą firmą kładą się także różne techniki powielania tekstu oraz grafiki przy użyciu metod tradycyjnych (np. maszyny drukarskiej) i z wykorzystaniem bardziej nowych metod, takich jak komputerowe urządzenia peryferyjne (m.in. drukarki, plotery). Obecnie coraz częściej przez druk kojarzy się również wydruk, którego wypełnia się na miarę przemysłową za sprawą wprowadzonych do drukarń technik komputerowych czy druku cyfrowego.

Zanim nasz cywilizacja wynalazła druk, książki powielano ręcznie. Z tegoż sensu tematy te dawny nie tylko drogie, ale i niedostępne dla normalnych ludzi.

Według najnowszych badań pierwszy druk wynaleziono i zastosowano w Babilonie. Ówczesne drukowanie liczyło na znaczeniu na glinianych tabliczkach obrazków i układów, które składały jedno słowa czy dania. Kolejne przełomowe odnalezienie w branży druku stanowił papirus. Wynaleziono go W Starym Egipcie. Grecja i skoncentrowała się na kolorach. Początkowym podłożem dla kolorowych druków były tkaniny. Niecałe dwieście lat przed naszą godziną na Drogim Wschodzie stworzono pierwszy zwój pergaminu. Właśnie w 105 r. n.e. w Końcu Środka wynaleziono papier czerpany, który stał się nie tylko inspiracją, ale jeszcze metodą kluczową dla współczesnego papieru.

Praktyczna historia druku jest dość młoda, gdyż jak prowadzi definicja chodzi o jeden fakt odbijania formy drukowej. Za dobry początek druku uznaje się m.in. maszynę Gutenberga, nie zaś próby koło drukarskie za czasów Starożytnych Chin, którym bliżej do poligrafii aniżeli druku właściwego.

Pierwszą techniką poligraficzną był Estampaż, który brano do pisania papierowych odbitek płaskorzeźb oraz napisów z osadu bądź brązu. Estempaż wynaleziono około pierwszej poł. I w.n.e.

Historia druku nierozerwalnie układa się z historią papieru, albowiem drukowanie było prawdopodobnie od momentu stworzenia materiału, na którym w granicę precyzyjnie i szybko wysychała farba drukarska. Uczy się, iż papier wynaleziono na świtu Zaś w n.e. w Chinach. Najnowsze odkrycia archeologicznie udowadniają jednak, że materiał ten jasny istniał obecnie co kilka 100 lat wcześniej. Tajemnicy produkcji tego tworzywa strzeżono aż do VIII w., kiedy to Arabowie przyjęli do niewoli wytwórców papieru wynikających z Państwa Środka. W Europie dopiero po 400 latach zaczęły powstawać pierwsze papiernie.

Pierwsze pojedyncze ruchome czcionki zastosowano w Chinach w VII w. p.n.e. Najstarszy na świecie drukowany artykuł powstaje z VII w n.e. a jest ostatnie buddyjski zwój z Dalekiego Wschodu. W IX w. drukowano już całe książki w nakładach, które tworzyły kilkaset tysięcy egzemplarzy, ponadto wydawano także kalendarze, oraz z 1107 r., kiedy wynaleziono druk kolorowy, również- banknoty. Najstarszym polskim egzemplarzem drukowanym jest „Kalendarz astronomiczny na rok 1474” Kaspera Straube`a. Od XIII w. rozmaite innowacyjne czcionki i systemy druku docierały do Europy m.in. z krajów arabskich. Przełom w przeszłości druku spotkał w XV w, w którym to Jan Gutenberg wydrukował kilkaset egzemplarzy Biblii (165 na dokumencie i 12 na pergaminie). Ten niemiecki rzemieślnik zasłynął jako wynalazca prasy drukarskiej, wymiennej czcionki oraz przyrządu do jej ściągania z wymiennych matryc. Podobną kampanią mógł się również pochwalić Holender- Laurens Janszoon Coster.

Od drugiego czasu w spraw druku nadszedł tamten czas, który przyniósł wiele zmian w technologii, lecz nie w samej metodzie druku. Mimo, iż rewolucja przemysłowa czy późniejsza-informatyczna całkowicie zautomatyzowała pracę drukarni, to nadal pomaga ona na bliskich zasadach kiedy w sukcesie Gutenberga.

Na momencie XVIII i XIX w. rękodzielniczą jak dotąd produkcję książek zmieniono w techniczną i ekonomiczną. W 1814 r. po raz pierwszy zastosowano szybkobieżną maszynę drukarską, którą napędzała maszyna parowa. 33 lata później opatentowano rotacyjną maszynę drukarską. W 1884 r. wynaleziono linotyp, czyli mechaniczne akcesorium do robienia czcionek, zaś trzy lata po- monotyp. W tamtych latach wprowadzono nowe systemy przygotowania klisz drukarskich, natomiast w 1904 r. powstała pierwsza maszyna offsetowa.

W latach 80. XX w. przeniesiono metody przygotowania do formularza z zecerstwa (układania pojedynczych czcionek też kolejnych czynników graficznych w kolejki publikacji gotowe do druku) do DTP (komputerowego układania do druku).

Obecne drukarstwo zrewolucjonizowały komputery. Wpisy do druku, a raczej do wydruku, wytwarzane są na ekranach i rzucane na płyty, które po używa się do pracy form drukowych.

Druk już za czasach starożytnych był przetwarzany na masową skalę. To przede każdym dzięki niemu zapisywano najstarsze dzieje historyczne. Też z druku mieli również zakonnicy, którzy następnie już właśnie w ten rada powielali teksty religijne.

Tekst to bezapelacyjnie drink spośród najważniejszych wynalazków naszej cywilizacji, albowiem bez niego współczesny świat byłby daleko uboższy

O admin

Sprawdź także

Woda z wodociągów musi spełniać surowe normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów …