Strona główna / agroturystyka / Jak Norwegia to rzeczywiście fiordy, ogromne skalne rozpadliny wdzierające się dokładnie w ląd, natomiast w niewiele miejscach przecinające całą Norwegię.

Jak Norwegia to rzeczywiście fiordy, ogromne skalne rozpadliny wdzierające się dokładnie w ląd, natomiast w niewiele miejscach przecinające całą Norwegię.

Jak Norwegia to oczywiście fiordy, ogromne skalne rozpadliny wdzierające się dobrze w ląd, oraz w paru miejscach przecinające całą Norwegię. Stąd chodząc po tym regionu trzeba rozliczać się z niespodziewanym, ale ważnym wydatkiem – opłatami promowymi. A za to która frajda…! I za symboliczna oplata można zacząć się na rozdawane na poziomie pyszne naleśniki z syropem klonowym.

Powstały przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych. Miejscami ich końce stoją się niemal pionowe, a wysokość ścian dochodzi nawet do kilometra. Największy z fiordów, Sognefjord jest również 200 km długości (niektóre źródła podają, że także bardziej poważni jest drink z fiordów na Grenlandii). Wzdłuż jego brzegów wiele jest młodych, norweskich wiosek, które urzekają swoją całością i spokojem. Wolno go zwiedzać na pokładzie licznych niewielkich promów, które chodzą w kilkunastu miejscach. Gdy wymaga dużo to najznaczniejszy z fiordów porównywalny wyłącznie z równoległym do niego Nordfjordem. Pomiędzy nimi stoi lodowiec Jostedalsbreen – największa pokrywa lodowa w Europie. Warto wyselekcjonować się do stóp lodowcowego języka, bo z roku na rok istnieje on jeszcze mniejszy. Komu nie wystarczają te możliwości powinien wybrać się nad zygzakowaty Geirangerfjorden, który oferuje – podobno – najwspanialszy krajobraz. Rewelacyjna istnieje również widokowa półka wisząca nad jego pionową ścianą. Nie dla mieszkańców z lekiem wysokości. Również inni wielbiciele norweskich klimatów twierdzą, że na posiadano najlepszego zasługuje Eidfjorden, który wrzyna się bardzo mocno w ląd, oraz w otoczeniu uważają się: lodowiec Hardangerjøkulen, wodospad Skykkjedalsfossen oraz Vøringfossen – najwyższy wodospad w Norwegii, wychodzący z wysokości 150 metrów. Norwegia nie jest popularnym krajem, ale przy odrobinie wysiłku można znacznie zmniejszyć koszty pobytu. Chociażby szukając noclegów w chatkach na kempingach (z kuchnią) i poprzestając na zakupach w ogromnych marketach. Zwłaszcza że Norwegia, jak kilku innych krajów, uczy abstynencji…

O admin

Sprawdź także

Zakopane to specjalna miejscowość wielu Polaków (lecz też kobiet z zagranicy).

Zakopane to wyjątkowa miejscowość wielu Polaków (a więcej postaci z zagranicy). Do ostatniego grupa kobiet …