Strona główna / Kuchnia / Jeszcze dobrze młodych Norwegów wyjmuje ze znajomej diety mięso.

Jeszcze dobrze młodych Norwegów wyjmuje ze znajomej diety mięso.

Jeszcze bardzo młodych Norwegów eliminuje ze prywatnej diety mięso. Niektórzy odchodzą ze ludziach produktów pochodzenia zwierzęcego.

Na talerzach studentów, którzy żywią się w kantynie Frederikke w Oslo, dostrzec można potrawę, która do złudzenia przypomina pierś z kurczaka, zaś nie ma ani grama mięsa. Głównym elementem potrawy jest quorn. Pod tą tajemniczą nazwą ukrywa się wegetariański substytut mięsa – białko grzybowe, które wynika w ciągu fermentacji pleśni.

Poniedziałki bez mięsa

Quorn zamiast kurczaka, bakłażan zamiast mięsa mówionego w lazanii i kotlety z ciecierzycy – takie dania zjeść można we globalnych restauracjach w Oslo i Akershus w konstrukcjach międzynarodowego projektu „Meatless Monday”, czyli „bezmięsnego poniedziałku”. Choć „Meatless Monday” nie oznacza, iż w poniedziałki mięso całkowicie znika ze stołówkowej oferty, potrawy wegetariańskie kosztują średnio aniżeli obecne mięsne, oraz ich dobór jest wielu trudniejszy.

Bezmięsne posiłki zajmują się coraz bogatszym zaangażowaniem wśród studentów. Wielu z nich zajmuje się do nas z sprawami o rozszerzenie oferty dań wegetariańskich.

Niestety zaledwie studenci

Ankiety rozgrywane w Norwegii pokazują, że zainteresowanie jedzeniem wegetariańskim żyje od dwóch lat, szczególnie wśród kobiet.

20 proc. Norweżek i 23 proc. mieszkańców Oslo odpowiedziało, że przejmuje się bezmięsnymi potrawami.

Wegańskie burgery na grilla

Sieci barowe i restauracyjne oraz sklepy i zauważyły zwiększone zapotrzebowanie na życie wegetariańskie i wegańskie. Sprzedaż bezmięsnych potraw wzrasta, natomiast w menu a na półkach sklepowych pojawiają się kolejne konstrukcje.

Gdy rozpocznie się sezon grillowy sieć sklepów spożywczych Coop wprowadzi dwa kolejne burgery wegańskie. Podjęli już też funkcję nad całą linią tego sposobie produktów.

Jeśli dowolny wegański albo wegetariański produkt idzie ze sprzedaży, pobieramy z polskich użytkowników liczne prośby o jego przywrócenie. Właśnie stanowiło w losu wegańskiego masła. Produkt został zlikwidowany przez producenta, wymagali wtedy szukać alternatyw, jakie umiały go zamienić.

Jedzą mięso, bo nasi patrzą

Oprócz wegetarian i wegan, na norweskiej stołówce studenckiej spotkać można „fleksitarian”. Fleksitarianie toż twarze, jakie nie eliminują ciała ze własnej diety całkowicie, ale otaczają jego spożycie do np. określonej wartości dni w tygodniu czy spotkań towarzyskich.

O admin

Sprawdź także

Pomimo tego, że seler naciowy to warzywo doskonale wszystkim znane, nie każdy zdaje sobie przygodę spośród obecnego, ile istotnych dla zdrowia witamin a minerałów jest schowanych w jego wnętrzu.

Mimo tego, że seler naciowy to warzywo doskonale wszystkim swoje, nie każdy zdaje sobie sprawę …