Strona główna / Bez kategorii / Klasyfikacja domów energooszczędnych

Klasyfikacja domów energooszczędnych

Domy energooszczędne tylko dużo duże pojęcie dotyczące obiektów o obniżonym zapotrzebowaniu na siłę do ogrzania i przygotowania C.W.U. (gorącej wody użytkowej). W produkcie prezentujemy podstawową klasyfikację budynków energooszczędnych.

Link sponsorowany: Architekt Katowice

W naszych warunkach godzi się, że obiekt energooszczędny to obiekt, którego cena wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na aktywność na plany grzewcze [E] jest mniejsza niż 70 kWh/m2 na rok. Dla porównania obiekty budowlane montowane w Polsce według obowiązujących przepisów prawa budowlanego uzyskują wskaźnik na pułapie 90-140 kWh/m2/rok.
Budynki energooszczędne można klasyfikować określając wartości progowe zużycia sił na metr kwadratowy przestrzeni mieszkalnej. Na platformie tej klasyfikacji mamy możliwość wyróżnić:
Domy energooszczędne 7 litrowe (zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi około 70 kWh/m2, więc w przybliżeniu 7 dm3 obrazu na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni rocznie).
Budynki energooszczędne 4 litrowe (zapotrzebowanie zawiera mniej więcej 40 kWh/m2. Koszt takiego przedmiotu stanowi o około 12% wyższy z domu wykonywanego na podstawie aktualnych przepisów w Polsce, ale więc używającego na ogrzewanie około 120 kWh/m2 powierzchni ogrzewanej energii. Te lokaty są wspierane programami dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sumie 30 tysięcy złotych (budynki NF40).
Budynki o standardzie pasywnym (w takim budynku zapotrzebowanie na siłę cieplną wynosi poniżej 15 kWh/m2, ale więc 1,5 dm3 oleju, inaczej 1,5 m3 gazu na m2 w sile roku.) Tego standardu produkcje są wspierane programami dofinansowania NFOŚiGW w kwocie 50 000 złotych (budynki NF15).
Domy zeroenergetyczne i plusenergetyczne (to zakłady w których zapotrzebowanie energetyczne jest pokrywane energią wytworzoną z OZE (odnawialnych źródeł energii) w zakładzie albo jego najbliższym otoczeniu).
Istnieje też inne ustawienie dla tego rodzaju budownictwa – budynki niskoenergochłonne – według wybranych autorów są to domy, w których energia zgromadzona w całym cyklu „życia” obiektu jest relatywnie niewielka. Forma ta ocenia ilość energii zgromadzoną w wytworzenie produktów budowlanych, transport i czasy budowlane.
Energooszczędność możemy dostarczyć dość popularnymi formami projektowymi – przez prawidłowo ukształtowaną formę budynku, wykorzystanie naszych uwarunkowań, „pasywny” rozkład mieszkań lub właściwe rozmieszczenie okien. Gdyż w normalnych domach (120 kWh/m2/rok) około 25-30% energii termicznej „uchodzi” wraz z wentylacją, pożądane efekty zapewnia stosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem (rekuperacją, czyli zastosowaniem wymiennika cieplnego).

O admin

Sprawdź także

Kilka faktów na motyw chelatacji

Chelatacja zdobywa w Polsce coraz popularniejsze skupisko zwolenników. Forma ta zwykle grana istnieje w działaniu …