Strona główna / Bezpieczeństwo / Najzgodniejsi z najprawdziwszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władzy w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku.

Najzgodniejsi z najprawdziwszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władzy w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku.

Reklama: Zapory antyterorystyczne Bydgoszcz

Najzgodniejsi z najdelikatniejszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władz w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku. Została stworzona decyzją komendanta głównego policji. Wcześniej był tu nieetatowy pododdział specjalny. W jego skład wchodzili „zwykli” policjanci, którzy w razie potrzeby umieszczani istnieli do cięższych akcji. – Jednak żeby skutecznie konkurować z przestępczością, oraz owo ostatnią najpoważniejszą, praktyczna jest samodzielna sekcja złożona z psów, którzy służą najniebezpieczniejsze zadania – komendant wojewódzki władz w Opolu. – Ciż ludzie potrzebują zarabiać razem, być jednakowi, liczyć sobie bezgranicznie. W tymże porządku nie prawdopodobnie być miękkiego ogniwa.

Z doskoku tego utworzyć się nie da. Antyterrorystą nie że przeżyć każdy. Zaś obecne nie ze względu na platformę ciała, bo typowych „Pudzianów” w grupy nie ma. – W owej rzeczy praktyczni są ludzie zwinni, którzy niebawem zdobędą po balkonach na piąte piętro oraz bogaci, którzy taranem sforsują drzwi, a każdych pragnie ich skupiać kilka stron: silna psychika, lojalność i zrezygnowanie służbie. Sito selekcji jest gęste. Po wstępne chętni do placówki specjalnej pragną żyć policjantami a czerpać dobre zdrowie. Obecne na front. Po złożeniu podania trzeba przejść mordercze testy sprawnościowe. 

Kandydat musi między innymi przepłynąć 50 metrów choć w 35 sekund, w 12 minut przebiec co chwila 2900 metrów, skoczyć w dal obunóż 2,5 metra, podciągnąć się na szczeblu 16 razy, sześć razy wycisnąć sztangą ciężar równy sile naszego ciała. Chętny do grupie AT musi też zaliczyć bieg zwinnościowy po specjalnie stworzonym torze, w chwilę zrobić 55 brzuszków, czyli na poręczach gimnastycznych podciągnąć się 20 razy. – Też łączne zalecie to przynajmniej – wyjaśnia 34-letni Grzegorz, jaki w władzy istnieje z 14 lat. Przed wejściem do instytucje specjalnej czynił w oddziale kryminalnym. – Przecież nie zabezpieczają one wypicia. Zawsze jednak odnajdzie się ktoś, kto zrobi dużo niż wymagane minimum. I powinien pamiętać, że kandydatów na antyterrorystów jest daleko niż miejsc. – Bo nabór zakładany jest wtedy, kiedy uwolni się miejsce, i toż dzieje się niezwykle rzadko – dodaje Grzesiek. – Trzeba liczyć aż ktoś pójdzie na emeryturę lub uwolni się ze funkcji. Po testach sprawnościowych nadchodzi sezon na psychologa. Przetrwanie tego sita dla niektórych prawdopodobnie istnieć boleśniejsze od testów fizycznych. – To sześć godzin przysłowiowego prania mózgu – pozwalają się opolscy antyterroryści. 

Na styku kandydata czeka jeszcze rozmowa ze wyjątkową komisją, która planuje, czy nadaje się do grupy antyterrorystycznej. Młody – tak dalsi antyterroryści nazywają nowego kolegę – nie jest z razu szkolony na liczbą serię „frontu”. Owszem, ma start w akcjach, lecz jako kierowca, nosi sprzęt. By stanowić w miasto wydarzeń, musi przebyć tzw. kurs wyrównawczy. – Tam zawiera się m.in. taktyki, wspinaczki, zjeżdżania po drogi – wylicza Grzesiek. – Musi wziąć pewności siebie, zgrać się z pozostałą częścią systemu. Przemek (najmłodszy opolski antyterrorysta) dużo korzystnie ma swój pierwotny wyjazd na „robotę”. – Liczył na nią dwa tygodnie. Poszli do Kędzierzyna-Koźla po faceta, który planowałem zabić swoją strefę – mówi. – Miał nóż i zabarykadował się w mieszkaniu. 48-letni Jarosław B. z dłuższego okresu znęcał się nad rodziną. 

Według śledczych człowiek istniał super ostry. Poniżał żonę, ograniczał ją, wyrzucał wartością ze powszechnego pokoju, groził, że ją wyeliminuje. Żona nie wytrzymała poniżeń i zgłosiła sprawę policji. Dwa miesiące później, w dniu, w jakim policjanci zakończyli postępowanie pierwsze w historii znęcania nad rodziną, Jarosław B. wszczął kolejną sprawę. Zaczął narzekać, że kobieta potrzebuje go doprowadzić do więzienia. Twierdził, iż obecne plus właśnie bez względu, bo prędzej czy później ją usunie, po czym poszedł do kuchni po nóż. Kiedy powrócił do pokoju, zaczął zadawać ciosy. 

Najpierw w klatkę piersiową, i kiedy żona próbowała zniknąć z pokoju, dźgnął ją w plecy i biodro. Kobiecie udało się uciec i schronić u znajome, która wezwała policję. Przed przyjazdem mundurowych Jarosław B. zabarykadował drzwi szafą i krzyczał, że wyskoczy z okna. Po wielu godzinach bezskutecznych umowy został porażony przez antyterrorystów. – Już wyjeżdżałeś z okna, kolega pojąłem go za nogę – mówi Przemek. – Wcześniej ale wymagali wyważyć drzwi i wykorzystań gazu łzawiącego. Pamiętam, że czułem straszne pieczenie na roli twarzy. Z ostatniej fazy wiedziałem, choćby na pracę nie jechać ogolonym, bo gaz dodatkowo podrażnia skórę – śmieje się.

O admin

Sprawdź także

Samą z najczęściej wybieranych grup jest siatka cięto-ciągniona, która poleca się lekkością i efektywnością.

Reklama: Siatka ogrodzeniowa Bydgoszcz Nie ulega wątpliwości iż współczesny przemysł i budownictwo w bardziej świadomy możliwość …