Strona główna / Ciekawostki / Nowoczesna technologia przyzwyczaiła widza telewizyjnego oraz kinowego do dużych obrazów, ciemnych kolorów i oszałamiającej jakości filmu.

Nowoczesna technologia przyzwyczaiła widza telewizyjnego oraz kinowego do dużych obrazów, ciemnych kolorów i oszałamiającej jakości filmu.

Nowa technologia przyzwyczaiła widza telewizyjnego oraz kinowego do niesamowitych obrazów, ciemnych kolorów i oryginalnej jakości obrazu. Warto czasem spojrzeć w historię i zobaczyć, kiedy zatem się wszystko zaczęło. Obecnie jest ku temu szansa, ponieważ w British Film Institute odkryto pierwszy film zarejestrowany w bezpośrednich barwach. Pochodzi on, bagatela, z 1902 roku. 

Bryony Dixon, kurator kina niemego w British Film Institute potwierdza rok prac filmu na 1902. Został nakręcony przez Edwarda Raymonda Turner z Londynu, który opatentował swoją technologię 22 marca 1899 roku. Obraz zawiera m.in. maszerujących żołnierzy, złotą rybkę w piłki, dzieci Turnera. Niestety, twórca zmarł na atak serca niedługo po tym, w 1903 roku, co zapobiegło jego dobre rozpowszechnienie.

Należy podkreślić fakt, iż istnieje obecne najstarszy film będący naturalne kolory. Wcześniej efekt ten wykorzystywano malując klatki filmu ręcznie. Istnieje ostatnie więc pierwsza pomyślna próba uzyskania barw bez żadnej późniejszej obróbki.

Panna Dixon przyznała, że coś trudności nastręczyło odtworzenie filmu, gdyż został on uwieczniony na taśmie „dość silniejszej niż 38 mm”, zamiast 35 mm. Niemożliwym zatem wykazałoby się oddanie go na sprzęcie tanim w Instytucie. Co bardzo, obawiano się, że potencjalny transport mógłby uszkodzić kliszę, dlatego postanowiono się na budowę specjalnego urządzenia, które pozwalało skopiować każdą klatkę filmu. Stało ono zaplanowane i stworzone przez panów Briana Pritcharda oraz Davida Clevelanda, specjalistów z powierzchni wczesnej kinematografii.

Dotychczas uważano, że pionierami kolorowego obrazu byli Charles Urban, filmowiec anglo-amerykańskiego pochodzenia oraz George Albert Smith, jaki to przygotował przy pomocy funduszy Urbana Kinemacolor – urządzenie do rejestracji ruchomego filmu w trzech kolorach. Co ważne, Urban miał z zastosowań Edwarda Raymonda Turnera.

Poniżej znajdziecie krótki materiał filmowy prezentujący urywki filmu i komentarz pracowników British Film Institute, gdzie mówią o technice kopiowania poszczególnych klatek, aby zapewnić wyświetlanie na łatwym obecnie sprzęcie.

O admin

Sprawdź także

Woda z wodociągów musi spełniać surowe normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów …