Strona główna / zwierzęta / Nowoczesne zdanie na minimalizowanie ryzyka przy mieniu z używek.

Nowoczesne zdanie na minimalizowanie ryzyka przy mieniu z używek.

Nowoczesne zdanie na ograniczanie ryzyka przy mieniu z używek. Przez lata wobec osób zażywających narkotyki była traktowana metoda rozumiana jako „zero tolerancji”, która zamierzałam kompletne odrzucenie środków psychoaktywnych jako skuteczną technikę walki spośród ich produktami. A od pewnego momentu jeszcze wyższą renomę i pozwolenie ekspertów zdobywa zupełnie inna filozofia. Rodzice, których dzieci czerpią z używek, powinni zrozumieć jej prawa. 

Redukcja szkód (ang. harm reduction) jest zestawem praktycznych działań i idei, których obowiązkiem jest zmniejszenie ryzyka powiązanego z zażywaniem narkotyków. Filozofia ta lubi fakt, że mimo obowiązującego prawa, dużo pracowników będzie zażywało substancje psychoaktywne, a społeczeństwo kompletnie wolne od narkotyków jest wizją nierealną. Redukcja szkód ma przydać się do ostatniego, aby zażywanie narkotyków, picie alkoholu czy uprawianie seksu kończyło się w możliwie najbezpieczniejszych warunkach. Krótko mówiąc, pomimo, iż nie motywuje do np. zażywania narkotyków, zakłada, że jeżeli aktualnie ktoś się na ostatnie zdecyduje, powinien pisać to bezpiecznie dla siebie również świadomości w bezpośrednim otoczeniu. Najprostszym przykładem postępowania w współczesnym zakresie są kampanie typu „Piłeś, nie jedź”. Nie gardzą one tegoż zażywania alkoholu, jednak pokazują, że gdyby przyjęło się decyzję o piciu, należy wziąć uwaga zaś nie stwarzać zagrożenia dla siebie lub drugich kobiet poprzez wsiadanie za kierownicę samochodu. Po latach nieskutecznej wojny z narkotykami i zaostrzania obowiązująca w stosunku do ich klientów zaczęto doceniać działania ograniczające negatywne skutki kupowania tych substancji. Dziś są one polecane m.in. przez Agencję Narodów Zjednoczonych, Unię Europejską, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Czerwony Krzyż, Lekarzy Bez Przeszkód i setki innych maszynie i formy poruszających się problematyką używania substancji psychoaktywnych. 

Według badania przeprowadzonego w 2015 roku przez European School Survey Project on Alcohol and Drugs (ESPAD) w rodzinie wiekowej 15-16 lat, w ruchu ostatnich 30 dni prawie połowa osób piła alkohol, z czego 13% szybko się upijała. Z serii 25% przynajmniej raz w życiu spróbowało marihuany, a 10% dopalaczy. W strukturze wiekowej 17-18 lat produkty w sukcesu narkotyków wynoszą odpowiednio 43% i 13%. To prowadzi, że mimo surowego prawa antynarkotykowego w Polsce i kierowanych programów profilaktycznych, młodzież nadal chętnie sięga po środki, które poprawiają ich wiedza. Dlatego istotne jest, by były robione programy które nie tylko zmuszają ich do refleksji ponad tym, co powodują, ale jeszcze wpływają na ich bezpieczeństwo.

Podstawowym działaniem branym w ramach redukcji szkód jest tzw. outreach, który przybiera różnorakie formy, w zależności od potrzeb. Zasadniczo przedstawia on na punktu przyjście do pomieszczeń bądź środowisk, w jakich może przystępować do zażywania narkotyków. Odpowiednio przeszkolone osoby rozdają tam artykuły, jakie mogą przydać się do ograniczenia ryzyka związanego z konsumpcją narkotyków czy alkoholu. W sukcesu młodzieży outreach najczęściej będzie liczył na pojawianiu się w ruchach, zabawach czy na festiwalach muzycznych. Stanowią obecne pola, w jakich młodzi ludzie wybierają się zabawić, najczęściej bez jakiejkolwiek kontroli ze strony rodziców, jest więc ryzyko sięgnięcia przez nich po substancje psychoaktywne. W ustanowionym przez organizatora imprezy miejscu rozstawiane jest zachowanie partyworkerskie, na jakim można znaleźć darmowe materiały łatwo i pośrednio przyczyniające się do ograniczenia szkód wśród osób zażywających narkotyki. Stanowią wtedy przede wszystkim ulotki opisujące działanie poszczególnych narkotyków na system, sytuacje ich wychodzenia czy konsekwencje zdrowotne powiązane spośród ich używaniem. Gra obecnym na stoisku można zlokalizować na przykład zatyczki do uszu, które dla zmęczonego zabawą ucha mogą dać sporą ulgę czy wodę – jest ona o tyle ważna, że podczas intensywnej imprezy organizm wydala ją w niezliczonych sumach, co może sprawić do odwodnienia. Partyworkerzy przekazują również istotne informacje, które potrafią wpłynąć na bezpieczeństwo, dotyczące groźnych połączeń z pozostałymi substancjami, wysokości dawek zagrażających rośnięciu a zdrowiu czy użycia w wypadku przedawkowania. Jeśli zgłoszą się do nich role, jakie są uzależnione bądź zdobyły w konflikt z założeniem w kontrakcie z konsumpcją czy byciem narkotyków, wolontariusze wskażą odpowiednie instytucje, do których można udać się po pomoc. Partyworkerzy opiekują się i osobami, które są trudne chwile po zażyciu narkotyków, a wobec których nie występuje potrzeba hospitalizacji. W takim wypadku kobieta ze stoiska może zaproponować opiekę, posadzi tę głowę w chłodniejszym miejscu, da koc, wodę lub ciepłą herbatę i cisza z nią porozmawia. Dzięki temuż stanowi ogromna szansa, że taka świadomość nie zrobi nieświadomie krzywdy sobie czy człowiekowi w otoczeniu. 

Działania outreachowe potrafią być powodowane również w różnych miejscach, gdzie młodzież potencjalnie może używać narkotyki bądź widuje się w większych liczbach. Takim ustawieniem może być np. szkoła lub akademik. Możliwość wykonywania tego modelu działań jest właśnie uzależniona od zgody osób, które dysponują danym terenem. Jeżeli przyjmiemy, że media społecznościowe i fora internetowe podobnie są miejscem spotkań młodzieży, to oferowanie im tam istotnych porad dotyczących bezpieczeństwa połączonego z przyjmowaniem narkotyków i będzie można zaliczyć do swego sposobie działań outreachowych. 

Narkotyki organizujące w ruchach czyli na festiwalach bardzo również są w 100% czyste. Użytkownicy są również często stosowani w błąd przy zakupie, co może powodować do przedawkowania bądź zatrucia. Niezwykle znaczące jest więc skuteczne mówienie o potencjalnie szkodliwych substancjach pojawiających się na zabawie. Może się to wykonywać poprzez nakładanie na stoiskach partyworkerskich zdjęć z czystą wiedzą o szkodliwym działaniu np. tabletki jaka stanowi rozdawana na gruncie klubu czy festiwalu. Takie „ogłoszenia” umieszczane są zarówno w mediach społecznościowych. Na licznych europejskich festiwalach można nawet czasem spotkać profesjonalne laboratoria sprawdzające skład przyniesionych przez festiwalowiczów substancji.

W rozpoznawaniu środków pomocne mogą istnieć również testy kolorometryczne noszone w trakcie imprezy. Są obecne odczynniki chemiczne, używane m.in. przez policję w celu zidentyfikowania podejrzanej substancji. Dzięki temu urządzeniu klient stanowi w okresie sprawdzić, czy „towar” który kupił na polu stanowi w prawd tym, czego się spodziewał. Negatywny wynik testu często kieruje do porzucenia opinii o zażyciu narkotyku czyli do wzmożonej uwagi przy jego korzystaniu.

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia konsekwencji zażywania narkotyków jest po prostu ich nie stosowanie, jednak prawie 50 lat walki z narkotykami pokazało, że zawsze odnajdą się osoby zainteresowane, by w wszelki sposób zmienić naszą świadomość. Warto, żebym miały więc przy sobie nawet ulotkę, która ogłosi im gdy nie wylądować przy okazji w szpitalu.

O admin

Sprawdź także

Program Bycie dla początkujących to pomoce do kredytów, jednak co sprawić jeśli nie masz nadziei na zdobycie pożyczki hipotecznej?

Reklama: mieszkania Bydgoszcz Program Miejsce dla początkujących to pomocy do kredytów, ale co zrobić jeśli nie …