Strona główna / Ciekawostki / O tym iż II Wojna Światowa przemodelowała mapę Europy, znamy wszyscy. Ale mało kto zdaje sobie sytuację z tego, jak skuteczne stanowiły toż zmiany.

O tym iż II Wojna Światowa przemodelowała mapę Europy, znamy wszyscy. Ale mało kto zdaje sobie sytuację z tego, jak skuteczne stanowiły toż zmiany.

O tym że II Wojna Światowa przemodelowała mapę Europy, wiemy wszyscy. Ale mało kto zdaje sobie sytuację spośród obecnego, jak wielkie stanowiły toż zmiany. W walkę wchodziło nieco więcej niż podział Niemiec, czy – parafrazując Churchilla – “dwa kroki w lewo”, jakich dokonała Polska. Po II wojnie światowej dotarło do jakiejś z najdłuższych nieprawd w historii ludzkości. Do “powstawania” fikcyjnego państwa. Finlandii. 

Tak przynajmniej uważają zwolennicy całkiem nowej, choć mającej swe korzenie w latach 80-tych, teorii spiskowej. Oraz kiedy więc zazwyczaj gości w wypadku teorii spiskowych – logika jest jasna.

Według orędowników nieistnienia Finlandii, rzadkie wzmianki historyczne działające tego państwa zostały sfałszowane. W rzeczywistości pomysł “stworzenia” Finlandii narodził się w roku 1941, jak to – po klęsce Japonii w walce nad Chałchin-Goł – ZSRR i Cesarstwo Japonii podpisały dwustronny pakt o nieagresji. Wprowadzone w Moskwie porozumienie okazało się zadziwiająco trwałe. W rezultacie dodatkowo w 1941 roku sojusznik Japonii jakim była III Rzesza rozpoczął realizację Operacji Barbarossa, wpadając w głąb sowieckiego terytorium. W ataku brały udział prawie wszystkie państwa paktu antykominternowskiego… z wyjątkiem Japonii i podległego cesarstwu, marionetkowego Mandżukuo.

Cóż takiego mogło wpłynąć imperialistyczną Japonię do zaniechania odwetu na Rosjanach? Oczywiście dobre warunki pokoju. Związek Radziecki miał zaoferować Japonii – która wybrała nasze naturalne łowiska, możliwość dokonywania połowów ryb na północnym Bałtyku.

Kiedy II wojna światowa dobiegła końca, umowa została podtrzymana. A tym razem, w sprytny sposób, oraz jej gwarantami były się obydwa zwycięskie supermocarstwa. Zapewnienie Japonii wyłączności na ciekawych łowiskach nastąpiło poprzez stworzenie fikcyjnego państwa – Finlandii.

Argumentów za tą tezą jest wszystkie multum. Weźmy chociaż język fiński – nie należy on do grupy języków indoeuropejskich, płaci się sztucznie przeniesiony na te obszary. Większa grupa terytorium rzekomej Finlandii jest zalesiona, a populacja tego państwa jest niezmiernie delikatna – co tylko ułatwia mistyfikację. Główne eksporty Finlandii to ropa naftowa (oczywiście wydobywana nie w Finlandii, ale na platformach wiertniczych na północnym Bałtyku) oraz elektronika (w jakiej produkcji – jak wiadomo – przodują Japończycy). Więcej – niezwykle podejrzane istnieje to, że spora liczba kontenerów Nokii dociera do Japonii, podczas gdy telefony tej nazwy dobrze nie są w Kraju Kwitnącej Wiśni popularne. Zwolennicy teorii utrzymują więc, że w kontenerach Nokii przenosi się tak właściwie złowione w Bałtyku ryby. 

Niektóre spośród osób przekonanych o nieistnieniu Finlandii utrzymują, że widziały prawdziwe, niezmanipulowane mapy rządowe, na jakich Finlandii po prostu nie ma. Inni podkreślają, że Finlandia jest niezbędna socjaldemokratom z Europy Zachodniej dla udowodnienia skuteczności modelu “welfare state”. Z serii spora ilość samobójstw tworzonych przez Finów przygotowuje się potwierdzać tezę, iż niebycie Finlandii jest daleko strzeżonym sekretem, a ludzie, którzy korzystają prawdę… muszą stać wyeliminowani.

A tylko nielicznym udało się przemycić prawdę w obrazach lub piosenkach. Tworzyli tegoż wziąć m.in. komicy z klasy Monty Python w piosence pt. “Finland”.

Jest także powód ostateczny, któremu nie sposób zaprzeczyć. Dowodzi on poczucia humoru Japończyków. Jak nazwali kraj, który mieszkał się przykrywką dla ich ekstensywnych połowów? Finland. Fin-land. Po angielsku to świat płetwy.

O admin

Sprawdź także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niezajmujący się cukiernictwem kwalifikuje się na przyjęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niezajmujący się cukiernictwem przyjmuje się …