Strona główna / Nieruchomości / Około 1500 zł na każdym metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Stolicy.

Około 1500 zł na każdym metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Stolicy.

Reklama: Nowe mieszkania Bydgoszcz

Około 1500 zł na wszelkim metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Stolicy. Przedstawia ona 20 procent ceny transakcyjnej (w II kw. 2015 – 7300 zł/mkw.). Świadczy to, iż w siedzibie na jakimś sprzedanym 50 – metrowym byciu firma deweloperska zarabia 75 tys. złotych brutto. W Krakowie marża wynosi 25 proc. Sporo zarabiają też deweloperzy m.in. we Wrocławiu – na każdym metrze ok. 1200 zł. Wśród miast powyżej 400 tys. mieszkańców najniższe marże naliczają sobie a marki w Łodzi – około 600 zł, czyli niecałe 14 proc. średniej ceny (4300 zł/mkw.).

Co koncentruje się na cenę metra kwadratowego mieszkania? W raporcie wyróżniono takie składowe jak: koszty ogólne, koszty robocizny, koszty pośrednie, projekt, VAT, materiały, sprzęt, koszty gruntu i wreszcie skumulowany zysk brutto dewelopera, czyli właśnie marżę.

Zanim przejdziemy do wielkości marży, kilka pojęć o tym, za ile inwestorzy budują nam życia. Koszt wybudowania metra kwadratowego pięciokondygnacyjnego budynku mieszkalnego w miastach z grupą ludności powyżej 400 tysięcy (Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Łódź) największy istnieje w siedzibie i podnosi około 2500 zł. W Poznaniu jest obecne 2400 zł, w Krakowie i Łodzi – 2300 zł, i najniższy jest we Wrocławiu i Trójmieście – około 2200 zł. Składa się więc, że samo wybudowanie mieszkania (koszty bezpośrednie) to około 35 – 40 proc. jego ceny. Koszt materiałów budowlanych, jako składowa kosztów bezpośrednich w cenie metra kwadratowego, wynosi średnio około 1000 zł, natomiast robocizna około 500 – 600 zł. Do ostatniego badają jeszcze m.in. koszty projektu budowlanego oraz sprzętu.

Oczywiście sama sieć zatem nie wszystko. Drinkiem z najczystszych kosztów jest zakup gruntu. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie tyle pazerność deweloperów, i dopiero ceny podłodze w wielkim stopniu windują ostateczną cenę mieszkania. Przykładowo: w Stolicy, w wartości metra kwadratowego powierzchni użytkowej spędzania (w naturalnym 5 – kondygnacyjnym budynku mieszkalnym), około 1300 zł to cena gruntu, a zatem 17 proc. W Krakowie koszt zakupu podłogi w wartości 1 mkw. to jakiś 800 zł, a wtedy 13 proc. W Poznaniu około 1000 zł z ceny metra przypada na plac, też gdy we Wrocławiu. Najmniejszy udział podłogi w wartości miejsca jest w Łodzi – około 500 zł/ mkw., ale pozostałe koszty nie odchodzą od ostatnich z kolejnych mias

O admin

Sprawdź także

Zakup nieruchomości jak wszystkiego celu potrafi być poprzedzone sprzedawaniem się ze sprzedającym.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz Kiedy powinniśmy „przycisnąć”? Poza „standardową” propozycją niewielkiego obniżenia ceny okazją do rozmów …