Strona główna / Bez kategorii / osiągnął kilka wspierających lat zaczęcia

osiągnął kilka wspierających lat zaczęcia

Ostatni gigant dostał więcej terminu. Rosjanie mają misja dla Tajfuna
Największy duży statek morski podwodny ziemio, rosyjski Dmitrij Donskoj, . Jak zaręcza agencja TASS, wojsko postanowiło się wydłużyć jego służbę aż do 2020 roku. Dmitrij Donskoj już od chwili wielu latek jest unikatem i ostatnim przedstawicielem serii najbardziej niezwykłych atomowych okrętów podwodnych świata. Pięć bliźniaczych jednostek wycofano ze służby, bo ze motywu na nieosobiste mamuciego rozmiary generowały tak jak ogromne koszty.

Dotychczas głoszono, że Dmitrij Donskoj (TK-208) ma służyć do 2017 roku. Wtedy miały się zrealizować toczone przy jego pomocy testy nowego uzbrojenia zaś tym samym ustać sens jego dalszego utrzymywania w służbie. TASS twierdzi wprawdzie, powołując się na swojego informatora w wojsku, że Dmitrij Donskoj dostał dodatkowe trójka lata istnienia.
Do 2020 roku mają istnieć przeważone niedaleko jego pomocy jakości zmodernizowanej rakiety balistycznej Berło-M dla atomowych okrętów podwodnych nowej generacji Boreasz. – Prace nad nią prowadzi Moskiewski Instytut Procedury Termicznej – stwierdził informator.
Wielka platforma modelowa

Dmitrij Donskoj nie jest obecnie bowiem od dwóch dekad normalną spółką waleczną. Ostatni patrol z rakietami balistycznymi uzbrojonymi w głowice termojądrowe przebyłby na początku lat 90. Później popasłby na trwającą wiele lat modernizację, która spośród mankamentu funduszy ciągnęła się do 2002 roku. Udało się ją zakończyć głównie dzięki ostremu ostrzyżeniu kosztów zaś przeistoczeniu statku w jednostkę testową, pozbawioną głównego uzbrojenia w prezencji racy R-39 Rif.

W kolejnych latach TK-208 służył jako główna platforma do prób oryginalnej flary Berło. Pomiędzy 2003 a 2010 roku z jego silosów odpalono 14 pocisków, z których tylko połowa zadziałała podczas gdy powinna. Później buławy załapano odpalać z pierwszego nowego okrętu typu Boreasz o tej samej nazwie. Dmitrij Donskoj służył natomiast nadal jako człon modelowa, choć nie do końca wiadomo co przy jego pomocy kontrolowano. Odkąd 2010 roku okręt nie odpalił już żadnej rakiety, choć kilka razy wyszedł w bezdno.

Jeśli informacje TASS są trafne, owo dzięki nowemu zagadnieniu Dmitrij Donskoj najpewniej ulegnięcie ostatnim przedstawicielem całej sekwencji okrętów typu Akuła (wskazanie NATO Typhoon). Pięć jego bliźniaków już przedwcześnie skończyło służbę. Trzy zrezygnowano jeszcze w latach 90., po zaledwie dekadzie pływania. Wszystkie zostały zezłomowane za pieniądze z USA. Para kolejne, najpóźniejszego spośród całej serii sześciu Akuł, trafiły do ostrożności na początku XXI wieku. Teraz formalnie są w rezerwie, ale faktycznie prognozują na złomowanie zamierzone na fruwa 2017-2018.
Finansowe studnie bez dna

Bazy atomowych…
studiuj dalej »
Dmitrij Donskoj pójdzie w ich ślady najpewniej po 2020 roku, niemniej uprzednio może jeszcze kilka lat spędzić w „ostrożności”, bo będzie brakowało pieniędzy na skomplikowaną utylizację. Generowanie kosztów jest tym, w czym Akuły są najlepsze. Okręty tego modela są niezwykłym osiągnięciem sowieckiej treści technicznej, ale też nadzwyczajnie nieekonomicznym.

Sumpty programu budowy sześciu Akuł nie są znane, ale według szacunków dzięki kilkanaście lat, od czasu końca lat 70. do końca 80., był to największy wydatek w budżecie ZSRR. Z okrętami rywalizował tylko aplikacja budowy promu nadzwyczajnego Buran zaś flary Werwa. Akuły przyczyniły się więc znacząco do nieoszczędnego zmierzchu ROSJA.

Wydatki obsługi olbrzymich jednostek były istotnie gigantyczne, że powstała na gruzach imperium Rosja nie była w stanie ich podtrzymać. Akuły większa część swojej posadzie spędziły w bazie w faktycznej rezerwie, tylko po to, aby być następnie jeden po drugim kierowane na złom. Biorąc pod notkę mamuciego koszty ich budowy, ciąg sześciu szerokich okrętów jest więc prawdopodobnie najbardziej nieefektywnym programem zbrojeniowym w historii.

O admin

Sprawdź także

Kilka faktów na motyw chelatacji

Chelatacja zdobywa w Polsce coraz popularniejsze skupisko zwolenników. Forma ta zwykle grana istnieje w działaniu …