Strona główna / Dla domu / Panele słoneczne osiągają optymalne parametry, jeśli są ustawione prostopadle do punktu światła słonecznego.

Panele słoneczne osiągają optymalne parametry, jeśli są ustawione prostopadle do punktu światła słonecznego.

Reklama: http://navitus.pl

Panele słoneczne osiągają optymalne parametry, gdyby są ustawione prostopadle do obrocie światła słonecznego. Taka rzecz jest praktyczna w sposób ciągły jedynie w wypadku wyposażenia organizmów w procesy prowadzące ich wielkością – trackery słoneczne. Dzięki temu zwiększona jest wydajność pracy systemu, zredukowany jego rozmiar oraz koszt wyprodukowania kilowatogodziny.

Zastanawiasz się, czy poprawa pracy trackerów słonecznych kompensuje dodatkowy koszt, który musimy na nie ponieść?

Zarówno układy nadążne ciągnące się na dwóch osiach, jak i na samej są moc korzyści. Przede wszystkim zwiększają uzysk energii dzięki redukcji strat takich kiedy też występujące z kąta padania promieni słonecznych innego niż prostopadły. W wypadku trackerów obracających się na dwóch osiach, tego modelu straty zwykle wcale nie mają miejsca.

Co wysoce, jak wykazało wiele badań, ruch paneli słonecznych zmniejsza ryzyko nakładania się kurzu a innych zanieczyszczeń, a też mogą stworzyć znaczny spadek napięcia oraz przepływającego prądu, prowadzić do swego przegrzewania paneli (hot-spots) oraz strat wynikających z nowych parametrów paneli (efekt mismatch).

Straty połączone ze wzrostem temperatury ogniw są również niższe, niż w wypadku systemów stacjonarnych, gdzie obniżają w relacji od technologii 4% mocy nominalnej przez wzrost o wszystkie 10 stopni Celsjusza. Będzie toż chciałoby od temperatury otoczenia, prędkości wiatru i NOCT, a także ewentualnej wentylacji I pozycji paneli. Zastosowanie układów nadążnych zapewnia naturalną wentylację.

Istnieje nadal jedna korzyść – zaczynana jest wydajność pracy inwerterów, które tworzą najlepiej przy najwyższym obciążeniu, i takie da lepsze wykorzystanie promieni słonecznych. 

Ile energii można zarobić?

Wzrost uzysku energii będzie chciałbyś od:

rodzaju trackera

Trackery na indywidualnej osi produkują mniej energii niż te dwuosiowe, jednak są efektywniejsze kosztowo dla zastosowań komercyjnych. Dwuosiowe układy nadążne świetnie sprawdzają się za toż w przydomowych instalacjach solarnych (w szczególności w zintegrowaniu z korzystnymi stawkami za sprzedaż energii elektrycznej). Znaczenie będzie posiadała więcej dokładność nastaw, częstotliwość poruszania, latania i kątowy zakres pracy.

lokalnego klimatu

Trackery pracują dużo w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, czyli wtedy, gdy wielką część promieniowania etapowi to normalne. W drugim razie, ważna część promieni słonecznych jest wchłaniana przez zanieczyszczenie powietrza i chmury.

szerokości geograficznej

Stałe nachylenie paneli podnosi uzysk energii o 15% w porównaniu spośród ich horyzontalnym położeniem. Zastosowanie trackerów dodatkowo podnosi uzysk o inne 20 do 40 %, w relacji z poziomu nasłonecznienia na określonym terenie i pory roku.

Trackery poprawiają się nie ale do trajektorii słońca na niebie, lecz i do wymieniających się pór roku, a największy zysk nastąpi w miesiącach letnich, w dodatku obejmie godziny szczytu cen energii.

W sukcesie większego nasłonecznienia, trackery istotnie podnoszą skuteczność w zestawieniu z budowami stacjonarnymi. Przykładowo w Sewilli (Hiszpania), różnica w realizacji energii między jednym i nowym systemem wyniosłaby 483 MWh rocznie, i w Monachium (Niemcy) – już tylko 141 MWh. Jednak kwestia lokalnego czasu jest poważne znaczenie, gdyż w niektórych pomieszczeniach w Niemczech różnica w rezultatu sięga nawet 40%.

Lub jest obecne wygodne rozwiązanie?

Aby trackery były dobre, wymagają one dokonywać w możliwość ciągły. W przeciwieństwie do budowie stacjonarnych, posiadają one cechy ruchome, co oznacza, że nieco niższą niezawodność. Nie kilka jednak, zainstalowane silniczki pracują sumarycznie właśnie przez chwila chwili w układzie całego dnia, a prowadząca im elektronika jest zupełnie prosta. Układy dwuosiowe są postrzegane, jak też o bardziej obniżonej niezawodności, skoro ich konstrukcja jest dość dużo złożona, ale jeżeli przyjrzymy się większości urządzeń domowych – większość z nich dysponuje takie lub bardziej złożone układy.

Najbardziej krytycznym etapem przy instalowaniu układów nadążnych jest prawidłowa instalacja czujników (w przypadku dwóch osi- jeden śledzi położenie względem wschodu i zachodu, a drugi wysokość górowania słońca na niebie). Kluczowe istnieje jeszcze dobre pierwsze nastawienie, aby panele wybierały się idealnie prostopadle do promieni słonecznych, bowiem nawet niewielkie odchylenie może obniżyć uzysk o kilka procent. Przy dalszej eksploatacji, automatyczne dostosowanie pozycji paneli, w poszukiwaniu najbardziej potrzebnego tematu na niebie, zajmie chwilę. Jeśli dodatkowo producent wyposaży narzędzie w czujnik wiatru, w chwili przekroczenia nastawionej wartości jego wartości, ułożenie paneli poprawi się na podobne do ziemi, aby nie zbliżyć do uszkodzenia konstrukcji.

Które są koszty? 

Koszt energii realizowanej przez panele potrafi żyć zredukowany nawet czterokrotnie dzięki zastosowaniu paneli. Co ważne, jeśli postanowimy się na plan nadążny, ten jedyny styl będzie wymagać mniej paneli oraz krótszych i tańszych inwerterów.

Zastosowanie trackerów to jednocześnie kompromis między ceną nieruchomości i niższą ceną produkowanej energii. Systemy te chcą bowiem większej odległości, w szczególności te dwuosiowe. Nie kilka jednak, w sukcesie większych projektów, koszt działki wydaje na znaczeniu.

O admin

Sprawdź także

W obecnych czasach coraz częściej robimy w budynku

W dzisiejszych czasach coraz częściej działamy w budynku, zazwyczaj przy komputerze czy wykonując różnego typu …