Strona główna / Historia / Piłkę kopano z najdawniejszych czasów, i główne piłki wykonywano ze dzikich pęcherzy.

Piłkę kopano z najdawniejszych czasów, i główne piłki wykonywano ze dzikich pęcherzy.

Współczesna piłka nożna narodziła się w XIX w. na Wyspach Brytyjskich, gdzie z okresów średniowiecza kształtowała się w nietypowych liniach w Anglii i Szkocji, zdobywając jeszcze wyższą marka. Wysiłkowi nie zaszkodziły nawet drogie zakazy uprawiania gier określanych terminem football.

 

Ponieważ sztuce w skórę chętnie wymieniali się angielscy zwolennicy oraz studenci, na wstępie XIX wieku w Anglii wiedzę tę zaczęto dostarczać do jeszcze liczniej powstających szkół prywatnych. By móc grać międzyszkolne mecze, postanowiono ujednolicić przepisy. Pierwsze prawdy w wymiarze zbliżonym jeszcze do gorącej zabawy w rugby założono w 1848 roku w Cambridge (Cambridge rules) podczas konkursie w Trinity College.

Za początek piłki nożnej dopuszcza się często datę 24 października 1857 roku, kiedy powstał Sheffield Football Club, uznawany za najstarszy klub piłkarski na świecie. Poinformował on idee walki w futbol, z jakich najważniejsza dotyczyła zakazu łapania piłki rękami. Sześć lat później, w 1863 roku, w Londynie przedstawiciele 13 klubów utworzyli The Football Association (FA) – Angielski Związek Piłkarski. Tak urodziła się najstarsza piłkarska krajowa federacja świata. W 1871 roku sekretarz generalny związku zaproponował konkurencji dla każdych uczestnikach w nim związków. W owy środek zainaugurowano najstarsze narodowe rozgrywki piłkarskie na świecie – The FA Cup. W liczbom okresie otrzymało w nich udział 15 ruchów.

W 1872 roku powstała nowa futbolowa federacja świata – federacja szkocka a znowu tego jednego roku, 30 listopada w Glasgow, rozegrano pierwszy ważny mecz międzypaństwowy Szkocja – Anglia. Nikt nie strzelił wówczas gola, jednak tradycją szły się coroczne starcia najstarszych reprezentacji świata – raz w Anglii, raz w Szkocji. W 1879 roku do walk tych poszerzyła się Walia, oraz w 1882 roku Irlandia Północna. W 1884 roku cztery kraje brytyjskiej Korony postanowiły rozegrać między sobą Mistrzostwa Wielkiej Brytanii (British Championship). W części czterech zespołów każdy rywalizował z wszelkim wolny rewanżów, punktując za zwycięstwo dwa oczka, oraz zbyt remis jedno. Pierwszym mistrzem Wysp została reprezentacja Szkocji. Bogata ją to nazwać pierwszym piłkarskim teamem świata.

O admin