Pingwiny

Czyli jest tu ktoś kogo pingwiny nie rozczulają albo nie wywołują uśmiechu swoją nieporadnością? Więc jedynie pozory. Pingwiny są niezwykle zwinne, szybkie, dobre a przede każdym wytrzymałe. Spójrzcie chociaż na ich szczególną technikę pływacką(ang. porpoising), z potężną prędkością wyskakują z wody, jak torpeda, na trasę nawet do 1,8 m. Na kontynencie i potrafią kierować się szybko stylem saneczkowym(o ile jest śnieg). To, iż na kontynencie przebierają się niezgrabnie wypływa spośród tego, że ptaki te dostosowane są przede wszelkim do przeżywania w wodzie gdzie są 75% czasu. Średnia prędkość pingwinów w wódce to ok. 10 km, ale pingwiny białobrewe (które zobaczyć możemy m.in. w realizacji książki Richarda i Florence Atwater pt. „Pingwiny pana Poppera” z udziałem Jima Carreya) płynie z prędkością napływającą do 35 km/h. Pingwiny potrafią być pod wodą do kilkunastu minut i żerują nurkując na głębokości od 50 do 250 metrów. Zapis w nurkowanie przynależy do pingwina cesarskiego, który zanurkował na głębokość 565 metrów.

Corocznie 20 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Nauce o Pingwinach. Na świecie obchodzony istnieje i (chyba większy) Międzynarodowy Dzień Pingwinów wypadający 25 kwietnia. Wiosenne święto zostało wprowadzone po tym niczym naukowcy zaobserwowali, że poprzez 7 lat z poziomu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu mai na czerwonemu, powracała na Antarktydę do prostych lokali lęgowych właśnie 25 kwietnia. Od tegoż etapu badacze co roku z niecierpliwością natomiast w odpowiednim nastroju liczą na powrót pingwinów, by zgotować im pozytywne przyjęcie.

Jesteśmy zbytnio ostatnim, by myśleć o pingwinach nie jeden, ani choćby nie dwa razy w roku, bowiem to wspaniałe ptaki i nie zagrożone wyginięciem, przecież jako główne święto radzimy się uznać święto styczniowe. Kiedyś w tych latach zimy w Polsce jesteśmy jeszcze mniej, obchodząc dzień pingwinów w styczniu możemy, żebym w ostatni szkoła, przywołać w wiedzach klimat śnieżnej i ostrej zimy.

Wśród popularnych przekazów na element zwierząt ustala się zarówno jeden dotyczący pingwinów. Także jak sarna nie jest żoną jelenia, a jeże nie mają na plecach jabłek no również pingwiny nie są sąsiadami polarnych niedźwiedzi. Takie cuda to wyłącznie w kreskówkach i książkach dla dzieci albo (co gorsza) w zoo. Na świecie jest 17 gatunków pingwinów, każde na półkuli południowej (niedźwiedzie występują jedynie na półkuli północnej), z czego jedynie dwa typy pingwinów zamieszkują kontynent Antarktyczny (o ile ważna oczywiście powiedzieć o ptakach które ¾ życia tkwią w czerwonemu). Stanowią obecne – najdumniejszy z pingwinów – osiągający wzrost średniego sześciolatka – pingwin cesarski oraz pingwin białooki, zwany też na pozycję ślubne jego autora – pingwinem Adeli. Kilka kolejnych modeli rośnie na wyspach Półwyspu Antarktycznego i wyspach subarktycznych. Wiele gatunków zamieszkuje strony Nowej Zelandii, spotkać je silna ponadto w południowej Afryce i w Ameryce Południowej. Głównie na północ żyje pingwin równikowy, zamieszkujący Galapagos – wyspę stosowną do Ekwadoru, ulokowaną na Oceanie Prostym w przestrzeni ok. 960 km za zachód od wybrzeży Ameryki Południowej. 

Wszystkie pingwiny są objęte opieką i wszelkie odnalazłyśmy się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. 10 asortymentów jest znaczących za zagrożonych i 4 za bezpośrednie zagrożenia. Według Bena Lascelles (Global Marine IBA Officer, BirdLife) populacja niektórych modeli pingwinów spadła nawet o 80% w rytmu tych kilku lat. Pingwiny są doskonałymi gatunkami wskaźnikowymi dla siedlisk morskich. Tereny na których jedzą pingwiny są również cenne dla morskich drapieżników, takich jak foki i wieloryby. Monitorowanie populacji pingwinów wykonywane przez BirdLife International może sprzyjać stanowienie nowoczesnych podstawy ptaków morskich (IBA Important Bird Areas) oraz mienia morskich obszarów chronionych (obszarów morskich o zdrowym znaczeniu ekologicznym lub biologicznym – EBSA).

O admin

Sprawdź także

Odpowiednie żywienie psa stanowi szczególnie ważne. Błędy żywieniowe odbijają się nie właśnie na urodzie, a przede wszystkim są zagrożeniem dla zdrowia. Jedzenie dla psów winno być urozmaicone, czyste i bogate.

Odpowiednie żywienie psa jest daleko ważne. Błędy żywieniowe zabierają się nie tylko na urodzie, ale …