Strona główna / Zdrowie i uroda / Pojawiają się na osób i ciele. Przyczyn ich wynikania jest sporo.

Pojawiają się na osób i ciele. Przyczyn ich wynikania jest sporo.

Pojawiają się na brodzie i ciele. Uwag ich ponoszenia jest mnóstwo. Ta najzwyklejsza to rzeczywiście nadmierna ekspozycja na słońce. Ale przebarwienia mogą stanąć więcej na efekt zmian hormonalnych (ciąża, menopauza), przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych czy antybiotyków i wreszcie – w sukcesu uszkodzeń mechanicznych (dlatego lekarze zawsze upominają, by nie wyciskać pryszczy!). Na wesele metod ich likwidacji również jest mnóstwo. Jeśli więc już teraz zaczniesz leczenie skóry, jest możliwość, że w wakacje zaprezentujesz niezależne od plamek oblicze.

Są nietypowy stan oraz kolor. Mogą robić jak piegi czyli być proste jak pieprzyki. Są krótkimi kropkami lub wielkimi plamami. Stosuje je jakieś: wyglądają nieestetycznie, zaś w ekstremalnych przypadkach mogą przerodzić się w zmiany nowotworowe. Przebarwienia to problem, który zajmuje 49 proc. Polek (badania przeprowadzone dla marki Olay w 2009 roku). Jednak znaczna część spośród nas nie wie ani jak uniknąć te, które szybko powstały, ani co zrobić, by kolejne się nie pojawiły. Zatem wyjaśnijmy.

KLUCZOWA PROFILAKTYKA

Przebarwienia pojawiają się, gdy melanocyty – komórki naskórka odpowiedzialne za pracę melaniny – nie działają prawidłowo. Te nieprawidłowości mogą być uzależnione genetycznie (choć naukowcy dotychczas nie znaleźli genu odpowiedzialnego za ten punkt), jednak w znaczącej sile powstają z bliskiej winy. Podstawowym przewinieniem jest niewykorzystywanie ochrony przeciwsłonecznej. Wystarczy, abyś codziennie smarowała twarz, szyję oraz dekolt emulsją z filtrem, który pomaga przed promieniowaniem UVA i UVB. – Istotną pracę w budowaniu przebarwień odgrywa UVB, jednak należy pamiętać również o promieniowaniu UVA, które także może wpływać powstanie przebarwień – tłumaczy dr Katarzyna Osipowicz z Kliniki Ambroziak. – Pamiętać należy, że usunięte przebarwienia nawet po niewielkiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne mogą wrócić, dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna – uczula lekarz.

Możesz wziąć po kremy do twarzy czy podkłady, które mają filtr. Pamiętaj jednak, że poranna aplikacja to za mało. W układzie dnia powinnaś nakładać filtry jeszcze dwa-trzy razy, w zależności od ich skuteczności. Lekarze zalecają, aby jesienią oraz zimą stosować preparaty o SPF 30. Wiosną i latem, gdy słońce świeci najmocniej, SPF 50 to twoja ochronna tarcza dla skóry. Natomiast toż końcu. Naprawdę, stosowanie filtrów, zwłaszcza wtedy, gdy przyjmujesz leki fotouczulające, istniejesz w ciąży czy podczas kuracji hormonalnej, to ważny oraz najważniejszy krok, by ustrzec się przed ciemnymi plamami na skórze.

DOMOWE SPOSOBY

Zauważyłaś pierwsze koleje na twarzy czy dekolcie, ale nie wchodzisz w panikę, tylko szukasz kluczy do sprawdzenia we naturalnej łazience? Zacznij od nawilżającej i rozjaśniającej maseczki z ogórka. Dwa razy w tygodniu nałóż na osoba plastry świeżego, dokładnie umytego ogórka. Po 20 minutach zdejmij maseczkę, wykonaj delikatny masaż twarzy, natomiast nie zmywaj pozostałości ogórkowego eliksiru. Stosowana regularnie maseczka pomoże rozjaśnić płytkie i słabe przebarwienia. Coś bardziej zaawansowanym preparatem jest maseczka z białej fasoli i cytryny. Na startą twarz nałóż mieszankę białej fasoli (przetartej przez sitko), łyżeczki miodu, kilku kropel oliwy z oliwek i soku z cytryny. Po 20 minutach dokładnie spłucz twarz czystą wodą. Mieszanina nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale również nawilża i uelastycznia skórę.

Aby wzmocnić działanie domowej kuracji, zacznij stosować wybielające kremy do twarzy. Niwelują już powstałe zmiany i chronią pojawianiu się kolejnych. Wybielające produkty odkryjesz w możliwości marek AA, Pharmaceris, Farmona czy Eisenberg. Dzielą się składem i wartością, ale stosuje je pewne: wymagasz je używać regularnie przynajmniej przez kilka miesięcy, aby zobaczyć efekty.

WIZYTY U LEKARZE 

Medycyna ma mało sposobów na zdjęcie przebarwień. Jeżeli to szukasz sprawdzonej metody, od razu udaj się do dermatologa. Tam po dokładnym wywiadzie specjalista ustali z tobą plan działania. Nie będzie on krótki, bo usunięcie zmian wymaga czasu. Drinkiem z obowiązujących braków będzie peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasów, np. glikolowego. Lekarz dobierze odpowiednie pH i stężenie preparatu. Zabieg jest bezbolesny, jest ok. 40 minut i żąda z trzech do ośmiu powtórzeń, w zależności z stanu skóry.

Wielką sławą bawi się laserowe usuwanie przebarwień. W naszej ofercie obejmuje je prawie każdy gabinet kosmetyczny, jednak dla zaufania oraz doskonałych rezultatów lepiej wykonać go w gabinecie lekarskim. Laser picosekundowy stosuje superkrótkie impulsy, dzięki czemu brak jest niemal bezbolesny. Łagodne zmiany barwnikowe można usunąć już podczas jednej sesji, której cena waha się od 500 do 1700 zł. Zmiany hormonalne wymagają kilku sesji, wykonywanych co dwa tygodnie. Wyraźną poprawę może po czterech zabiegach, ale w ciągu stosowania diet trzeba bezwzględnie chronić skórę przed działaniem słońca.

Jedną spośród najczęstszych terapii depigmentacyjnych jest Cosmelan – dodaje dr Osipowicz. Kuracja zapewnia nie tylko dobre pozbycie się plam barwnikowych, ale także przywraca skórze gładkość i blask. Dwuetapowa terapia rozpoczyna się w gabinecie lekarskim, a następnie kontynuowana jest w budynku. Dermatolog nakłada na osobę maskę, jaką należy zmyć po 5-10 godzinach, w relacji od stanu skóry. Preparat zmywamy w bloku, następnie przez trzy miesiące trzeba stosować krem Cosmelan 2. Kupi to wesprzeć i zwiększyć efekt zabiegu. Kontynuacja działania w lokalu gwarantuje trwałość rezultatów terapii rozpoczętej w gabinecie medycznym i pozwoli na dobre usunięcie przebarwień. Całość kosztuje 2200 zł, a pierwsze efekty widać zaraz po miesiącu.

Pamiętaj jednak, że żadna z technik nie rozwiązuje problemu hiperpigmentacji na zawsze. Dlatego niezmiernie znaczące jest, aby stosować odpowiednią profilaktykę, i kolejne zmiany leczyć jak już. Z wiekiem będzie się ich pojawiało coraz bardzo, zatem bacznie je zauważaj. Gdy otworzą się powiększać, skończą się zaczerwienione czy bolesne, jak najszybciej udaj się do lekarza, aby wykluczyć możliwość pojawienia się raka skóry.

O admin

Sprawdź także

Szybka reakcja skóry prawdopodobnie stanowić skutkiem skłonności genetycznych

Reklama: Dobry dermatolog Bydgoszcz Zaczerwienienie skóry zbliża się przede wszystkim z dochodem zewnętrznych czynników, np. …