Strona główna / Nowe technologie / Pomimo iż koncepcja stanęła na świecie w latach 90. XX w., systemy APS w Polsce mało są jeszcze wielkie i brane.

Pomimo iż koncepcja stanęła na świecie w latach 90. XX w., systemy APS w Polsce mało są jeszcze wielkie i brane.

Reklama: planowanie produkcji excel

Pomimo iż koncepcja stanęła na świecie w latach 90. XX w., systemy APS w Polsce mało są jeszcze znane także stosowane. Na forach asystent ds. planowania produkcji zadał w 2011 r. pytanie: Czy ktoś gra w bliskiej firmie, w naturalnej pracy system APS? Początkowo nie było odzewu, później zaś wywiązała się gorąca dyskusja.

Jeden z jej uczestników napisał, że APS to potężne pojęcie. Z jednej cechy są typowe organizmy z powierzchnie pomiędzy ERP i MES, które działają do harmonogramowania, sekwencjonowania zleceń produkcyjnych na jednych agregatach wytwórczych. Generalnie wykorzystują się one weryfikacją wykonalności i tworzeniem zleceń produkcyjnych wynikających z ERP.

Według niego do większości APS można także zakwalifikować duże, specjalistyczne systemy („ponad” ERP), zwane SCP (Supply Chain Planner). Są więc rozwiązania obejmujące wszystek proces zaawansowanego planowania – od strategicznego przez taktyczne do operacyjnego. Umożliwiają oczekiwanie i chcenie: popytu, zapasów, produkcji, zaopatrzenia oraz krótkoterminowe harmonogramowanie i bilansowanie (S&OP). Zapewniają planowanie zespołowe, konsolidację planów, mienie dla wielu jednostek organizacyjnych (np. wiele magazynów, zakładów pracy etc.).

APS/SCP wykraczają poza standardy MRP II, ponieważ kalkulacje systemów nie są w nich sekwencyjne (kiedy w MRP II i tanich sposobach ERP), jednak są to kalkulacje równoległe i równoczesne – wielokierunkowe. Ich wyniki widać obecnie we wszystkich planach. Do ostatniego myśli optymalizacja (marże, koszty, uzysk, czas etc.), symulacje wariantowe, archiwa decyzji planistycznych i zmian, planowanie wielopoziomowe (grupy asortymentowe, rodziny produktowe, marki etc.).

Według fachowców wadą większości systemów APS jest rozdzielenie procesu chcenia od procesu harmonogramowania na stanie obliczeń, czyli najpierw wytwarzany jest system, a dopiero potem szczegółowy program dla tego planu. Wynika więc z faktu, że problemy optymalizacyjne w APS są bardzo skomplikowane obliczeniowo, dlatego różni się je na kroki.

Z rozmowy wynika, że myśl na punkt systemów APS stanowi w Polsce spora. Dlaczego więc wciąż niewielki jest stopień informatyzacji tego działu produkcji? Według ekspertów wiele przedsiębiorstw nie kwalifikuje się na wdrożenie APS ze powodu na ogromne koszty utrzymania informacji z biegu produkcji w wymaganym poziomie i jakości.

O admin

Sprawdź także

Wielka cześć firm zwracających się produkcją wykorzystuje pomysły i urządzenia z części IT

Reklama: Automatyzacja procesów produkcyjnych Ogromna cześć firm budzących się produkcją wykorzystuje programy i narzędzia z części …