Strona główna / Bez kategorii / Ponieważ ranga przestępstwa jest detektyw nie obleliby

Ponieważ ranga przestępstwa jest detektyw nie obleliby

Łódzka prokuratura nie wyklucza rozszerzenia zarzutów stawianych Dawidowi Ł. podejrzanemu o o udział w związku o kształcie zbrojnym mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym. Mężczyźnie grozi kara do 8 latek więzienia.

O szczegółach śledztwa w sprawie 24-ciepławego Polaka powiadamialiśmy w zeszłym miesiącu. Dawid Ł. uległby zatrzymany w listopadzie na lotnisku Chopina w Warszawie. Został przewieziony do Łodzi, gdzie usłyszał zarzut uczestnictwa w związku przestępczym, którego celem były ataki terrorystyczne. Jako najważniejszy o sprawie informował dziennikarz śledczy tvn24.pl Maciej Duda.

– Istnieją…
odczytuj dalej »
Łódzcy instygatorzy nie wykluczają, że obręb zarzutów wznoszonych nieszemranemu przypadkiem zostać rozszerzony. Nie podają tymczasem szczegółów.
„Grupa zbieżna z ISIS”

Śledczy w listopadzie informowali, że grupa do której należał Lach owo nie ISIS. Jej nazwy polscy prokuratorzy nie chcą służyć. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, znajduje się płeć nadobna na korona drzewa grup doglądanych przez międzynarodowe usługi zaś „ideologicznie jest zbieżna z ISIS”. Śledczy nie chcą ujawnić, co do sformułowania miał 24-latek, ale przyznają, że wyjaśnienia są „częściowe”. Z tej przyczyny muszą posiłkować się swoimi ustaleniami.
Śledztwo utrudnia m.in. fakt, że instygatorzy mają problemy z trwaniem kluczowych informacji dotyczących grup terrorystycznych skutecznych w Syrii.

– Współpraca z obrębkami arabskimi jest trudna. Dlatego na razie staramy się otrzymywać istotne dane bez skamlenia o pomoc. Wspierają nas liczni eksperci natomiast biegli, wśród nich są taksatorzy ds. terroryzmu bądź kultury arabskiej – wyjaśniała prokurator Beata Marczak w rozmowie z tvn24.pl.
Akt oskarżenia w przyszłym roku?

Śledczy jeszcze w lipcu nie mieli przełożonych wszystkich dokumentów, które chwyciłyby jej darowane przez zagraniczne służby. Non stop współpracują m.in. z tłumaczami języków: norweskiego, angielskiego i różnych żargonów arabskiego.

Jak się dowiedzieliśmy prokuratorzy planują sfinalizować śledztwo w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– Mimo problemów chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie udowodnić podejrzanym udział w organizacjach terrorystycznych. Niezależnie od tego, w jakiej części ziemio bieżąca organizacja się znajduje – uzupełni prokurator.
Dwóch podejrzanych

W listopadzie ostatniego roku Dawid Ł. pozostałby zatrzymany dwoje chłosta. Wiodący prym raz, kiedy pojawił się na norweskim lotnisku. Tamtejsze służby uznały, że obserwowanie Polaka trzeba zakończyć. Klient uległ skuty i przewertowany. Zaraz dalej został… formalnie zwolniony i wpuszczony do aeroplanu, którym chciał rwać – do Warszawy. Jednocześnie o pasażerze-terroryście oznajmione zostały własne służby. Zrobiono to, żeby uciec zamieszania połączonego spośród cedowaniem podejrzanego. Oprócz Dawida Ł. status podejrzanego w tej sędzi ma jego rówieśnik – kompan, z którym pochwalał kontakt.

– Mężczyzna ten nie przekazał służbom, co koncypuje Dawid Ł. Chcemy, żeby jego awantura była jasnym znakiem dla wszystkich osób, jakie mają erudycję o terrorystach. Nieinformowanie organów ścigania też jest przestępstwem – przywodzi oskarżyciel publiczny Marczak.

o mamer.
Oglądaj
26.07.2016 | Czy wystarczy przejść Państwo Islamskie, iżby pokonać terroryzm?
Wideo: TVN24 BiS 26.07.2016 | Azaliż wystarczy pokonać Państwo Mahometańskiego, by pokonać terroryzm?
Trenowany na bojownika?

SPOŚRÓD dotychczasowej wiedzy polskiego wymiaru sprawiedliwości wynika, że Polak uczestniczył w ćwiczeniach strzeleckich na terenie Syrii oraz „w pewnym szczycie” brał udział w działaniach bitnych. Mężczyzna miał też przyjąć się innego przestępstwa – przemieszczania się przez Norwegię, Polskę, Turcję i Syrię w „metoda niejawny”. Jak wywiódł kilka dni po ujęciu Jarosław Szubert z prokuratury apelacyjnej, 24-latek chciał ukryć, gdzie owszem naprawdę pożąda się zdobyć.

Pełnia wskazuje na to, że Lach uległ zatrzymany, kiedy jechał na Bliski Jutrzenka. – Nic nie wskazuje na to, żeby był przygotowywany aż do jasnego zamachu – mówi Beata Marczak, naczelnik wydziału zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Łodzi.

Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że Dawid Ł. wyjechał do Norwegii z rodzicami. Cztery lata temu przeszedł na islam. Wnet dalej przybyli do niego zasoby siły roboczej, którzy frapują się m.in. werbowaniem bojowników walczących w Syrii. Ł. miał być m.in. szkolony jak przekraczać krawędzie międzypaństwowe bez wykrycia za pomocą służby.

O admin

Sprawdź także

Kilka faktów na motyw chelatacji

Chelatacja zdobywa w Polsce coraz popularniejsze skupisko zwolenników. Forma ta zwykle grana istnieje w działaniu …