Strona główna / Z kraju / Ponoć w teraźniejszym czasie z Własny dało nogę nawet 35 000 naukowców.

Ponoć w teraźniejszym czasie z Własny dało nogę nawet 35 000 naukowców.

Ponoć w minionym okresie z Własny dało nogę nawet 35 000 naukowców. Jest wyłącznie jedyny sposób, żebym temu uniknąć – trzeba oddać im tworzyć, trzeba dać im pracę. Nasi młodzi naukowcy jeśli chodzą w nauce to pozostają u rodziców, nie zakładają rodzin. Natomiast ci, którzy maja mieszkania, budynki oraz rodziny postępują w handlu, transporcie, usługach biznesowych…

Dajcie naukowcom pracę, to zostaną. Dajcie młodym granty, niech się wykażą. Ale najpierw je dajcie, dopiero później żądajcie wyników. Żeby młody mężczyzna mógł być korzystny naukowo to najpierw musi brać źródło utrzymania siebie i kupna mebla do badań. Tymczasem u nas forma jest niechętna i zawiera – najpierw pokaż nam czego dokonałeś panie magistrze i my może łaskawie za rok kobiety ci grant. By móc pochwalić się wynikami badań (artykułami) młody człowiek potrzebuje finansowania badań, które – napiszmy to zdecydowanie – trzeba zaryzykować dodatkowo mu kosztuje sfinansować.

Młodzi naukowcy w wieku około 25 lat, którzy rozpoczynają doktoraty powinni mieć możliwość uzyskania finansowania badań mając zerowy dorobek naukowy – taki dorobek jest bowiem świeżo upieczony magister, którego głównym tekstem jest powszechnie wynik doświadczeń z pracy magisterskiej, który pragnie gdzieś w najbliższych miesiącach „upchnąć”. Grant winien stanowić przyjmowany za pomysł badań, a szanse jego przeprowadzenia za całokształt pracy młodego pracownika na przygotowaniach (pracę w towarzystwie naukowym itp.).,

Nowy model uczenia i budowania młodych naukowców skutkuje nieuczciwością i nierzetelnością naukową (dopisywanie przez miłego promotora swojego magistranta do prac w której pytaniach nie brał udziału), faworyzuje same pracowników z tak sytuowanych rodzin, jacy ze dobrodziejstwem rodziców potrafią sobie zezwolić na naukowy wolontariat do 30 roku życia (doktorat bez, czy z złym stypendium, dodawanie do pytań z swej kieszeni).

Sam proces tworzenia pierwszych wniosków grantowych winien być uproszczony, a jeden czas wydawania decyzji skrócony do maksymalnie 30 dni.

Zresztą o czym my odpowiadamy – zanim nie zaczniemy płacić naukowcom jak naukowcom to wskazówka będzie na niskim poziomie. Świeżo zatrudniony pracownik na uczelni, niezależnie albo jest historykiem czy informatykiem powinien posiadać minimum 3000zl netto pensji, doktorant 2000 stypendium. Pensje samodzielnych pracowników nie powinny schodzić poniżej 5000zl netto.

Przecież tak jeszcze długo nie będzie. Polski rynek pracy pozostaje na osobie, zabicie w latach 90 szkolnictwa stałego i zaczęcie uczelni dla mas zrobiło swoje. Długo będziemy naprawiać błędy, które popełniono po upadku PRL.

O admin

Sprawdź także

W formie, jak za godzinę parkowania w samym centrum miasta płacimy maksymalnie 3 złote, nie mieszajmy się, że odnajdą się inwestorzy skłonni budować wielopoziomowe parkingi, które pozwalały uspokoić śródmieścia i sprawić więcej przestrzeni przyjaznej pieszym.

Reklama: Zarządzanie parkingiem Bydgoszcz W postaci, jak za godzinę parkowania w jednym sercu miasta płacimy …