Strona główna / Inwestycje / Przeszło 10 mld zł – tyle gotówki mogą wręczyć w niniejszym roku nabywcy nowych lokum w zaledwie 7 miastach w Polsce.

Przeszło 10 mld zł – tyle gotówki mogą wręczyć w niniejszym roku nabywcy nowych lokum w zaledwie 7 miastach w Polsce.

Reklama: mieszkania bydgoszcz

Przeszło 10 mld zł – tyle gotówki mogą zamieścić w aktualnym roku nabywcy nowych lokum w zaledwie 7 miastach w Polsce. Wszystko za sprawą niskich stóp procentowych i mizernego oprocentowania lokat. Euforię wśród deweloperów podgrzewa też program dopłat do kredytów „Bycie dla małych”, z pomocą którego kupiono co 6 nowe goszczenie w najprawdziwszych miastach – wychodzi z szacunków Lion’s Bank opartych o znane instytucji doradczej REAS oraz banku BGK.

Jeszcze nigdy w relacji deweloperzy nie rozpoczynali tak dużo różnych inwestycji kiedy w bieżącym roku. Od stycznia do lipca br. firmy te zaczęły budowę aż 47 tys. lokali. To aż o 27% dobrze niż w porównywalnym czasie roku ubiegłego, a też o 8% więcej niż w współczesnym samym czasie rekordowego 2008 roku – powstaje z informacjach GUS.

Euforia podgrzewana przez niski procent

Rekordy też w olbrzymiej dawce pochodzą z najgrubszych w przeszłości stóp procentowych. Przez nie to kredyt (i mieszkaniowy) jest rekordowo tani, a oprocentowanie lokat bankowych na końcu niskie (średnio poniżej 2% w sukcesu lokat rocznych), że posiadacze kapitału szukają bardziej korzystnych środków na pomnażanie majątku niż bankowy depozyt.

Efektem tych poszukiwań często są zakupy lokum w projektu ich wynajęcia. Że się takiemu działaniu dziwić ponieważ na wynajmie przeciętnej kawalerki lub małych dwóch pokoi można w najszybszych miastach zarobić rocznie około 4-6% wartości posiadanej nieruchomości i mowa tu już o zarobku „na rękę”, a wtedy uwzględniającym podatki, koszty i fakt, że przez pewien poziom w roku mieszkanie że żyć niewynajęte. Z różnej jednakże strony nie wszyscy przedsiębiorcy są wiedza jak wiele zachodu inwestycja taka może chcieć. Mieszkanie trzeba znaleźć, wykończyć, ogłosić chęć jego wynajęcia, wybrać najemcę, a potem rozliczać koszty, kontrolować wpłaty i kształt domu czy reagować w wypadku sytuacji awaryjnych. Każdy przyzna, że możliwość osiągania większego zysku wymaga zdecydowanie więcej zachodu niż mienie inwestycje w banku, i do tego wyjście z lokaty w występowanie na wynajem jest bardziej niebezpieczne niż wizyta w banku lub mało kliknięć w serwisie transakcyjnym.

Z danych NBP wynika jednak, że mnóstwo pań przyjmuje się na działanie większej kwoty czasu o ile mogą wykonywać znacznie większy zysk. Bank centralny już z dłuższego okresu pokazuje w własnych szacunkach, że na konta deweloperów trafia coraz bardzo gotówki. Podczas jeżeli w 3 kwartale 2012 roku, gdy podstawowa stopa procentowa była na pokładzie 4,75% na konta deweloperów w 7 miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Łódź) trafiło niecałe 1,2 mld zł gotówki (poza kredytami mieszkaniowymi). Najnowsze informacje za 1 kwartał br., w trakcie którego obniżono podstawową stopę procentową z 2% do 1,5% sugerują, że w ostatnich tychże miastach nabywcy stracili na ostatnie życia ponad 2,7 mld zł gotówki. Skoro tak wysokie wyniki utrzymają się przez kolejne kwartały, na pytanych rynkach kupujący wydadzą ponad 10 mld zł gotówki na kolejne miejsca. 

Co 6 mieszkanie sprzedane z dopłatą 

W takim otoczeniu popyt na życia nakręoliwy do ognia dolewa jeszcze budżet. Chodzi o program „Mieszkanie dla młodych”, dzięki któremu panie niedoświadczone mogą mieć na rządową dopłatę do kredytu na nabądź nieruchomości. Co prawda nieruchomość musi robić takie warunki (nie być zbyt droga, ani zbyt wysoka), jednak bez wątpienia program ten chyba inspirować i tak już duży popyt na nieruchomości. Co więcej do końca sierpnia br. z dopłat ważna było stosować jedynie kupując nieruchomość nową, a dodatkowo wolny tego deweloperzy nie narzekali na pustki w własnych biurach sprzedaży. Świadczą to możliwości z firmy doradczej REAS, z których powstaje, że przez ostatnie 12 miesięcy deweloperzy sprzedali o ponad jedną czwartą więcej miejsc niż w roku przedkryzysowego boomu (2007). Na ile „MdM” pomaga deweloperom? W pozostałym kwartale br. deweloperzy na 6 największych rynkach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto i Łódź) sprzedali aż 17,4% własnych miejsc (prawie co 6) beneficjentom programu „Bycie dla młodych” – powstaje z szacunków Lion’s Bank opartych o możliwości REAS i BGK.

Od września obszar działania programu rozszerzono a już z pomocy można szybko brać nie tylko kupując nowy, ale jeszcze używany dom bądź mieszkanie. Uzna to silniejszej grupie kobiet na wzięcie z budżetowych pieniędzy, bo przecież używane „M” jest tańsze niż nowe, a poza tymże w większości powiatów w Polsce deweloperzy nie działają, a wtedy oferty z dopłatą do młoda nie było. Powinien uważać jednak świadomość, że rynek nieruchomości jest sposobem naczyń połączonych. Ilość osób, która sprzeda tanie bycie używane wyda otrzymane pieniądze na zakup droższego lokum od dewelopera. Tym jednym na zbycie stymulowanym przez „MdM” na używane lokale skorzystać mogą jeszcze deweloperzy.

O admin

Sprawdź także

Sportowe monstrum – stadion Chemika ma szansę uciec z obrazu pewnej spośród najważniejszych dzielnic Bydgoszczy.

Reklama: nowe mieszkania Bydgoszcz Sportowe monstrum – stadion Chemika ma szansę uciec z widoku jednej …