Strona główna / psychologia / Są drugie techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sytuacje spośród tego, jak powszechnie im rezygnujemy.

Są drugie techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sytuacje spośród tego, jak powszechnie im rezygnujemy.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń

Są przeróżne techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie przygody spośród ostatniego, jak często im słuchamy. Jak rozpoznać manipulatora? 

Na początek warto, żebyś dał sobie sprawę z tego, że marząc nie chcąc wszyscy ulegamy wpływom drugich kobiet. Warto jest umieć w kontakcie spośród obecnym, kto stanowi znacznie wrażliwy na manipulacje? Otóż oddaje się, że nieuczciwym technikom wywierania wpływu najłatwiej oddają te osoby, które są nieśmiałe, mają ograniczone poczucie własnej wartości, brakuje im pewności siebie, sił na stres i energie w ciągłych życiowych zmaganiach. Stanowią ostatnie osoby o tzw. słabym autorytecie wewnętrznym, takie które bardziej liczą na następnych niż na indywidualnych sobie, uważając że to przyszli mają rację. 

Słaby autorytet wewnętrzny

Takie osoby charakteryzuje i słaba umiejętność asertywnego wyrażania indywidualnych potrzeb i niezdolność do sprzeciwu chociażby w spraw, w której zdecydowane jest, że istnieje się manipulowanym. Oddaje się też, że kobiety wrażliwe, które są bardzo otwarte i wypowiadają się w działaniu głównie uczuciami, łatwo padają ofiarami manipulatorów (np. bardzo powszechna strategia wzbudzania poczucia winy zatrzymuje się teraz do grupy emocji). Podatność na manipulacje dotyczy więcej osób o niskim doświadczeniu życiowym (też się nie zdążyły sparzyć) i słabym poziomie wiedzy, chociaż jak się okazuje żeby się ochronić przed technikami wpływu społecznego, większego miejsca niż edukacja lub nawet inteligencja nabiera zdolność oryginalnego i czarnego myślenia. Wiedza taż istnieje szczególnie istotna i pożyteczna w bieżących czasach, kiedy to codziennie jesteśmy zewsząd zasypywani niezliczoną liczbą reklamy i komunikatów. Żeby sobie poradzić z taką ilością informacji, nasz mózg zmuszony jest do bardziej wielkiego wysiłku, a dokładając do ostatniego brak momentu na zadawania pytań, rzetelne sprawdzenie informacji w bogatych źródłach, wykazuje się, że badamy na plany, bo wielką część naszych decyzji pracujemy na wartości myślenia automatycznego, zatrzymując się do generalizacji i stereotypów (np. jeśli przedmiot jest miłe, to mówi, że potrzebuje istnieć atrakcyjne). W pracy „Wywieranie pomysłu na wszystkich” Rober Cialdini, jeden z bardziej znanych specjalistów w treści manipulacji, wymienia sześć podstawowych mechanizmów, które tworzą, że ulegamy wpływowi drugich ról a które zręczni manipulatorzy mogą skorzystać przeciwko nam. Poniżej kilka porad na problem tego, jak sobie rozmawiać z poszczególnymi rodzajami wywieranego na nas wpływu.

Reguła wzajemności

Z dziecka jesteśmy trudni, że za otrzymaną rzecz lub usługę należy się odwdzięczyć. Zręczny manipulator łatwo to skorzysta. Prawy i stary przykład: koleżanka z książce z lokalnej inicjatywy porządkuje za Ciebie dokumenty. Stanowisz jej bardzo przyjazny. Godzinę później koleżance „nagle coś wypada”, chce wyjść rano i wymaga Cię o zastępstwo. Jakże mógłbyś w obecnej sytuacji odmówić, nawet jeżeli znaczy to czucie dwóch telefonów jednocześnie i więcej „krycie” jej przed szefem? Metoda obrony: przyjmij prezent, ale te oddziel jego otrzymanie z poczucia, że przyznając go, jesteś do czegoś zobowiązany.

Zaangażowanie i konsekwencja

Część z nas ma wielką potrzebę wykazywania spójności i stabilizacji w swoim działaniu. Dlatego, jeśli manipulatorowi najpierw uda się skłonić nas do pewnego drobnego ustępstwa, bardzo realne jest, że ulegniemy zarówno w niezwykle istotniejszej ról (technika „stopy w drzwiach”). Metoda obrony: wsłuchaj się w domowe mięso i sygnały spośród niego pochodzące (szczególnie z obszaru żołądka i serca), jeśli dzięki temu zorientujesz się, iż jesteś popychany do spełnienia żądań innej części poprzez poczucie słowa i konsekwencję, zapytaj sam siebie, czy znając to co już wiesz, podjąłbyś takie samo zobowiązanie.

Społeczny dowód słuszności

Szef rozpoczyna rozmowę na materiał nowej formy pracy działu z zdania: „Rozmawiałem już z częścią świata oraz wszyscy pogodzili się z ostatnimi myślami”. Jak zareagujesz? Często bezrefleksyjnie przyjmujemy zasadę, że zdrowe stanowi ostatnie, co wydają inni. Manipulator nie musi nawet myśleć tych kobiet. W samej z pozycji jako pewien z przykładów takiej pozornej argumentacji opisują taktykę oczywistości („przecież każde dziecko to rozumie…”). Podobną sztuczką jest szkodliwe zaklasyfikowanie poglądów przeciwnika, zanim cokolwiek zdąży on powiedzieć – tzw. „zatrute źródło” („nikt rozsądny nie może twierdzić, że…”). Metoda obrony: bądź wrażliwy na wyraźnie podrobione dowody, uświadom sobie, że więc co, co robią inni, nie musi istnieć absolutną podstawą przyjęcia przez Ciebie decyzji.

Pułapka autorytetu

Manipulacje wykorzystujące naturalną potrzebę odwoływania się do autorytetów często służą nam media. Prezentowana teza że na dowód zostać „podparta” zdaniem bliżej nieokreślonych ekspertów („środowiska naukowe popierają…”). Nowe metody manipulacji to cytowanie specjalistów reprezentujących tylko sam punkt widzenia lub przywoływanie słów osób, które zupełnie nie są autorytetami w konkretnej branży. Metoda obrony: zadaj sobie dwa podstawowe pytania: Czy tenże autorytet jest niewątpliwie ekspertem? Czy można mieć do niego oczekiwanie (natomiast w podstawie do jego uczciwości). Dzięki tym wydarzeniom skierujesz swoją koncentrację na przykłady i uświadomisz sobie, iż nie tylko wiedza się liczy.

Lubienie i sympatia

Chętniej mówimy „tak” ludziom, do których czujemy sympatię. O sympatii natomiast decydują m.in. takie czynniki, jak atrakcyjność fizyczna, częstość kontaktów, komplementy i podobieństwo. Co robi sprytny i wyrachowany pracownik, jeśli zależy „rozmiękczyć” szefa? Że na dowód zajmować go w dyskusji o wspólnym hobby lub o dzieciach, akcentować zgodność pomysłów i utrzymań („jestem tak tak toż! Też uważam, że…”), wyrażać poparcie dla przełożonego („to właściwie fajny pomysł…”). Metoda obrony: gdy rozpoznasz w sobie, że potrafisz posiadać doczynienia z taką sytuacją, rozdziel w własnym umyśle to, że człowieka lubisz z tego, co Ci oferuje. Zdecyduj na platformie Twojej merytorycznej oceny oferty.

Zasada niedostępności

Rzeczy trudno osiągalne dają nam się zazwyczaj bardziej pozytywne. Mówi to marka takich metod sprzedaży, jak „promocja tylko do dnia…” lub „oferta ograniczona do wybrania zapasów”. Metoda obrony: potraktuj jako alarm sytuację, której prowadzi pośpiech i/lub dana o braku. Daj sobie ochłonąć z emocji, a następnie podejmij decyzję na bazie merytorycznych okazji.

Na temat technik manipulacji i asertywnych technik obrony wydano już dużo książek, robionych jest wiele kursów na ostatnie elementy, więc nie będę się tu zbytnio rozpisywać. Na niechybnie istnieje wtedy źródło cennej zgodzie na element tego którymi technikami sobie radzić. To, na co potrzebuję zwrócić Twoją ulubioną pomoc to ciemny i szły system wartości. Zatem on pozwala nam skutecznie składać się manipulacyjnym gierkom. Jeżeli ktoś wyznaje zasadę, że w niedzielę nie powinien pracować, nie podejmie się praktyce w tym dniu, nawet jeśli szef będzie na nim traktował nieuczciwe sztuczki. Jeśli ktoś poważnie traktuje 8 przykazanie, za nic nie da się namówić na podpisanie dokumentu, który oferuje nieprawdę.

Kolejną ważną kwestią w przeciwdziałaniu manipulacji jest trwała praca nad rozwojem inteligencji emocjonalnej, a zwłaszcza nad jednym z jej istotnych składników, którym jest samowiedza. Jeśli ktoś potrafi wsłuchać się w siebie i odczytywać sygnały, jakie wyróżnia mu swoje ciało, łatwo rozpozna, iż przechodzi do wykonywania z manipulacją. Dodatkowo zdając sobie przygodę z polskich słabości, typowych reakcji itp. łatwiej jest zatrzymywać się przed nieuczciwymi zagrywkami. Pozostałe elementy inteligencji emocjonalnej: umiejętność kontroli emocji, empatia i umiejętności społeczne (w obecnym komunikacyjne) są bardzo przydatne w oddzieleniu emocji od procesu podejmowania decyzji, „przejrzeniu” strategii manipulatora czy zastosowaniu asertywnych technik obrony.

Mam nadzieję, że po lekturze tego dokumentu, kolejnym razem gdy usłyszysz: „nie mamy innego wyjścia, musimy podjąć taką właśnie decyzję” zapali Ci się czerwona lampka, przyłączy się Twoje trudne i dociekliwe myślenie, wsłuchasz się w siebie i ofiarujesz sobie chwilę na to, żeby spojrzeć realnie na pozycję, sprawdzić inne możliwości rozwiązania dodatkowo w skutku podjąć słuszną, świadomą decyzję. Oraz tego dobrze Ci życzę!

O admin

Sprawdź także

Poszczególne właściwości motywacji mogą przychodzić na czas leczenia oraz skuteczność osiągnięcia sukcesu.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń Poszczególne właściwości motywacji mogą wywierać na kurs pracowania i skuteczność osiągnięcia sukcesu. …