Strona główna / Ciekawostki / Słona woda morska zamarza w parę niższej temperaturze niż słodka

Słona woda morska zamarza w parę niższej temperaturze niż słodka

Czy wiecie, że jeśli wyciągnąć ze wszystkich wód świata całą wprowadzoną w nich sól i posypać nią każde lądy, to warstwa soli była to grubość 150 metrów! Skąd taka kwotę soli na Podłogi? Przez wieki naukowcy opracowywali przeróżne teorie tłumaczące to zdarzenie. Według nich sól niosły rzeki, wypłukiwały deszcze, i jej treść poprawiała się z początku parowania. Choć nie tędy droga. Przełomowego odkrycia dokonano tylko w XVIII wieku. Wtedy też, przebadano próbki wody pochodzącej z różnych mórz. Porównanie to pozwalało na stwierdzenie, że choć dzielą się one poziomem zasolenia, to mają niewiele dobrze ten tenże skład chemiczny. Przyjęto, więc hipotezę: „woda występująca na Podłodze już z początków jej życia pragnęła być wysoka”. A bowiem tak więc droga woda powinna być źródła wulkanicznego. Zawarty w gazach wulkanicznych chlorowodór najprawdopodobniej dzielił się w prawdziwych oceanach. Następnie reagując z metalami układał się w chlorki, a ostatnie z serii nadały wodzie słony smak. Pamiętajmy jednak, że stanowi obecne wyłącznie sama z wielu hipotez! 

Słona woda morska zamarza w kilka niższej temperaturze niż słodka. Przykładowo woda o zasoleniu około 35%o zaczyna zamarzać od -2˚C. Wtedy te obserwujemy pierwsze kryształki lodu. I w jakiej temperaturze zamarznie całkowicie? Zróbmy normalny eksperyment! Do plastikowej butelki nabieramy wody morskiej i dajemy ją w zamrażarce. Odrobina cierpliwości i odkrywamy, iż w około -30˚C woda całkowicie zamarza. Że tak się przyjrzeć, to odnotujemy w lodzie drobne kapsułki słonej wody. Po pewnym okresie woda z kapsułek odsącza się, a całość przestaje być wysoka! Warto zauważyć, że im stanowi doskonalszy poziom zasolenia wody morskiej, tym woda można będzie zamarzać. Przykładowo zasolenie Morza Bałtyckiego waha się w granicach od 2 do 12%o. To więcej, czy mało? Raczej mało zwłaszcza, że Bałtyk prezentowany jest mianem morza półsłonego. A gdzie znajdziemy najbardziej zasolony akwen na świecie? Na obrzeżu Izraela i Jordanii, oraz co ciekawe, nie istnieje wówczas morze i jezioro, tzw. Morze Martwe. Z miejscem tym zobowiązuje się też inna dobra właściwość słonej wody. Im większe zasolenie wody, tym szybko się w niej pływa. Przykładowo, aby „utonąć” w Morzu Martwym powinien się naprawdę wysilić. Przystępując do tak słonej wody, człowiek samoistnie się unosi! Jak wyjaśnić to zjawisko? Słona woda jest pełniejsza niżeli słodka. Litr ciepłej wody waży 1 kilogram, z zmianie ta jedna ilość wody, ale osolonej do nasycenia – prawie 1,4 kg. To, z zmian powoduje, że ciało pracownika jest milsze od wypieranej przez nie wody. A my w tym momencie możemy być i czytać pozycję w Morzu Martwym. 

Wody mórz i oceanów całego świata zamieszkują najrozmaitsze gatunki zwierząt. Jak wygląda tkwienie w wysokiej wodzie? Wiemy, że część z morskich ryb ją uciska natomiast toż zazwyczaj! Po co? Aby zachować mniejszą koncentrację soli wewnątrz. Jednak jak to? Nadmiar soli, zamiast dostać w płynach wewnętrznych zostaje wydzielany w części słonego śluzu. Wyobraźmy sobie taką rzecz: gdyby przełożyć rybę morską do wódki słodkiej to szybko, czy później ta się utopi! Dlaczego? Mechanizm osmotyczny ryby, zacznie napełniać komórki jeszcze większą sumą wody, oraz toż uczyni rozerwanie tkanek i śmierć! Wyobraźmy sobie teraz sytuację odwrotną. Jakimś dziwnym trafem ryba słodkowodna pozostaje w wodzie słonej. Po jednym okresie zginie, jednakże nie utopi się. Co stanowi w takim razie przyczyną śmierci? Wysuszenie organizmu! A wszystko za sprawą mechanizmu osmotycznego, jaki tym zupełnie spowoduje utratę wody przez komórki. Albo to świadczy, że więcej i my nie możemy pić morskiej wody? W spokoju oczywiste są przypadki zwierząt mogących się dostosować do zmiennego otoczenia. Wymienić można chociażby łososie czy węgorze. Wróćmy jednak do własnych morskich zwierząt. Jak zadają sobie radę? Foki i morsy wydzielają nadmiar soli z moczem, a krokodyle i żółwie płaczą! Z zmiany będące nawet setki kilometrów od brzegu ptaki morskie mają ze osobnego gruczołu solnego. Nadmiar soli przeprowadzany jest w istoty wydzieliny spływającej z końca dziobu. A co z kimś? Niestety, natura nie wyposażyła nas w zespół mogący pozbyć się naprawdę ogromnych mierze soli.

O admin

Sprawdź także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niezajmujący się cukiernictwem kwalifikuje się na przyjęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niezajmujący się cukiernictwem przyjmuje się …