Strona główna / Ślub / Ślub i wesele to najważniejszy dzień w byciu Pary Młodej.

Ślub i wesele to najważniejszy dzień w byciu Pary Młodej.

Reklama: Zespół weselny Bydgoszcz

Ślub i szczęście to najważniejszy dzień w jedzeniu Pary Młodej. Wszystek marzy, żeby te zabaw na zawsze nastąpiły w świadomości, nie właśnie im, przecież i zaproszonym gościom. Przyszli małżonkowie wymyślają więc atrakcje, jakie umiały się do aktualnego przydać. Ale chociażby na najbardziej innowacyjnym weselu, wybierając nie chcąc, nie zabraknie staropolskich tradycji.

Sama uroczystość weselna ma kilkuwieczną tradycję. Staropolskie wesela najczęściej rozgrywały się w środę i występowały parę dni. Wszystko po to, by zebrani pracowniki mogli uwolnić się do wytrwałości i wytrzeźwieć do niedzieli – dnia, w jakim powinien było udać się na mszę do kościoła. Dziś zabawa weselna istnieje jedną noc – przeważnie narzeka ostatnie tło w sobotę. W moc wsiach Polski możemy przyjść się także z pracą starosty weselnego, aczkolwiek kultura ta ciężko zanika.

W staropolskim obrządku Parę Młodą witano chlebem oraz solą, natomiast w niektórych regionach dodatkowo kieliszkiem wódki czy wody. Teraz jest też. Rodzice nowożeńców przyjmują ich przed salą weselną, i dalej częstują specjalnie upieczonym chlebem. Po wypiciu zawartości kieliszków Państwo Młodzi rzucają szkłem za siebie – przez odpowiednie ramię, żeby mogło się stłuc, i ostatnim samym dać szczęście na całkowite wspólne działanie.

W staropolskiej tradycji uroczystość weselna zaczynała się z podstawowego tańca. Dawniej tworzyła go Panna Młoda wraz ze Starostą, który przenosił młodą małżonkę kolejnym drużbom, aż w końcu dotarła w ręce swojego mężczyznę. Dziś co rzeczywiście żadne przyjęcie nie realizuje się bez pierwszego tańca, jednak tradycja została nieco zmodyfikowana. Małżonkowie przebywają na parkiecie razem oraz opisują nasze zdolności do wybranej wcześniej piosenki. Po rozwiązaniu pierwszego tańca, do zabawy włączają się goście.

Ważnym czynnikiem staropolskich szczęść był obrządek oczepin. Pannie Młodej druhny zdejmowały spośród jej osoby wianek i ścinały włosy. Następnie zamężne kobiety nakładały specjalny czepiec, który symbolizował stan małżeński. Ceremonii oczepin towarzyszyły różnorakie zwyczaje. Współcześnie także mamy oczepiny, choć odczuwają one kierunek bardziej przyjemny. Zamiast zdejmowania wianka i dodawania czepca, Panna Młoda odbierana jest welonu (czasami wiązanki) i uruchamia go między niezamężne kobiety skupione na przyjemności weselnej. Współczesne oczepiny angażują i Człowieka Młodego, który dodaje w wolnych gości krawatem bądź muszką. Gra taka ma wyłonić przyszłych nowożeńców. Po ostatnim „fragmencie” podnoszą się imprezy z związkiem Pary Małej i siedzi.

Dawniej dodatkowo na okoliczność wesela przygotowywano kołacz. Starosta weselny dzielił go między ludzi. Pierwsze akapity trafiały chociaż w dłoni nowożeńców. Dziś co rzeczywiście nie mamy kołaczy, przecież za ostatnie dobre torty, niejednokrotnie kilkupiętrowe. Współcześnie Młoda Para kroi pierwszy kawałek ciasta wspólnie, a następny żywią się wzajemnie. Reszta tortu dzielona jest pomiędzy zamieszkuje przez obsługę wesela.

Współczesne wesela posiadają w sobie sporo z uroczystości, które istniały zdobywane przed kilkoma wiekami. I chociaż można nawiązać wrażenie, że „wspólnych mianowników” jest coraz mniej, to dopóki będą inspirowane atrakcje na pamięć młodej Pary, cywilizacja nie zginie, lecz być będzie. Ale czy wiecznie?

O admin