Strona główna / Ciekawostki / Smog od dawna nie istnieje szybko dla nas mitycznym zjawiskiem, które zauważyć można tylko nad wielkimi metropoliami Azji czy Miej Zjednoczonych.

Smog od dawna nie istnieje szybko dla nas mitycznym zjawiskiem, które zauważyć można tylko nad wielkimi metropoliami Azji czy Miej Zjednoczonych.

Smog od stara nie istnieje obecnie dla nas mitycznym zjawiskiem, które zauważyć można tylko nad wielkimi metropoliami Azji czy Stanów Zjednoczonych. Niestety pod względem zanieczyszczenia powietrza Polska nie odstaje od krajów zachodnich. Wręcz przeciwnie – zajmuje niechlubne miejsce w czołówce najbardziej zakażonych państw Europy, a też połowa listy najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej to nasze polskie tereny. 

Dym i mgła – te dwa słowa stworzyły termin, którym od wielu lat podajemy się, aby opisać zjawisko, które przez ważniejszą część roku towarzyszy mieszkańcom dużych miast i aglomeracji. W rzeczywistości smog nie umieszcza się jedynie z dymu i mgły, a przede każdym z brudów a nowych zanieczyszczeń, jakie w zestawieniu z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (brak wiatru, duża wilgotność powietrza, inwersja temperatury) tworzą szarą „chmurę” przenoszącą się nad obszarami miejskimi. Jeśli dołożymy do tego więcej niekorzystne położenie konkretnych terenów uniemożliwiające skuteczne ruchy powietrza (jak chociażby w sukcesie przebywającego w niecce Krakowa), znamy doskonały przepis na stałe i ekonomiczne zanieczyszczenie. Co otrzymuje się na liście pozostałych składników? 

Aby odpowiedzieć na to zagadnienie, należy oddzielić z siebie dwa sposoby smogu – kwaśny (typu londyńskiego) oraz fotochemiczny (typu Los Angeles). Ten idealny występuje w zimie na koniec nieefektywnego spalania paliw, zbierają się na niego: pyły, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki. Smog fotochemiczny jednak można dostrzec przede ludziom w lecie, natomiast w jego zbiorze wybierają się np. tlenki azotu, węglowodory (w spalinach samochodowych) oraz pyły przemysłowe. W wymieszaniu ze światłem słonecznym wynoszą one ozon – drażniący gaz o bladoniebieskim nastroju i charakterystycznym zapachu. 

Zarówno smog kwaśny (zwany inaczej siarkowym), jak i fotochemiczny cechują silnie drażniącymi właściwościami, negatywnie powodują nie wyłącznie na wartość środowiska, ale przede każdym na dobre zdrowie. Wraz z „dymną mgłą” do gleby, wody oraz odpowiednich płuc przedostają się szkodliwe pyły, zawierające m.in. metale ciężkie (takie jak arsen, nikiel), sadzę czy benzopiren (posiadający właściwości rakotwórcze).

Każdy, kto żył w skażonym smogiem mieście, z pewnością poczuł na naszej skórze przynajmniej jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości, które złożyć można na karb zanieczyszczonego powietrza. Są więc m.in.:

Chroniczny ból góry i życia

Podrażnienie oczu

Alergie

Ciągłe zmęczenie

Zapalenie gardła, płuc, oskrzeli

Duszności, problemy z oddychaniem

Kłopoty z opinią i koncentracją

Astma

Schorzenia te często prowadzą natomiast do wiele większych w rezultatach chorób. Badania prowadzą, że kobiety przebywające w miastach o dużym stopniu zanieczyszczenia, są znacznie dużo słabe na nowotwory niż te, które występują „czyste” tereny. Oddychanie powietrzem pełnym toksyn zwiększa te ryzyko poważnych chorób układu oddechowego i związku krążenia. Dowiedziono też, że smog sprzyja depresji i schorzeniom układu nerwowego. Jest i dużo niezdrowy dla osób w ciąży, ponieważ negatywnie oddziałuje na układy nienarodzonych jeszcze dzieci. Badania pokazują też, że w centrach o dużym poziomie zanieczyszczenia wzrasta też śmiertelność.

Ochrona przed smogiem nie jest spokojna, powietrza gdyż nie uda nam się oczyścić z dnia na doba. Można jednak podjąć szereg aktywności, które w długiej perspektywie pomogą zminimalizować wyniki tego działania.

Przede każdym o wspominać o naszym zdrowiu oraz zaopatrzyć się w antysmogową grę z filtrem. Nie chodzi o niej zapominać zwłaszcza wtedy, kiedy poziom pyłu zawieszonego znacznie przekracza normę. Więc właściwie nie wychodzić spośród domu, nie wietrzyć istnienia i spróbować oczyścić powietrze dostępnymi środkami. Jeszcze dużo ciekawe stają się mechaniczne oczyszczacze, niektórzy propagują też sadzenie roślin, które ułatwiają zniwelować szkodliwy efekt smogu.

Warto wybierać te działania, które działają poprawie jakości w miasteczku i kraju – wybierać ekologiczne metody ogrzewania domu, określać się na dojazdy rowerem lub publiczną komunikacją albo zadbać o jakość zielonych terenów wokół nas. Wszystek taki krok daje nas do przebywania w nieskażonym toksynami świecie, co może wcale nie istnieć właśnie utopijną wizją, gdy się wydaje.

O admin

Sprawdź także

Woda z wodociągów musi spełniać surowe normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozwiewamy twoje wątpliwości raz na zawsze: tak, wodę z kranu wolno pić! Woda z wodociągów …