Strona główna / Nieruchomości / Sprzedaże na targu nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro.

Sprzedaże na targu nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz

Zgody na zbytu nieruchomości popularnych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro. Polska jeszcze była szefem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych. 

Wartość transakcji na zbycie nieruchomości finansowych w Polsce w 2016 roku wyniosła blisko 4,6 mld euro. To najpiękniejszy wynik od rekordowego 2006 roku. Jak pochodzi z zebranych danych największą ilość transakcji stanowiły nieruchomości handlowe – 43 proc. i biurowe – 39 proc. 

W Polsce zawarto co trzecią transakcję w rejonie. Na drugim miejscu odnalazłyśmy się Czechy (ok. 30 proc. startu w rynku). Dużą siłę wzrostu można określić na Węgrzech, gdzie w przekonaniu rocznym wartość zawartych tam transakcji wzrosła ponad dwukrotnie. Podkreśliła, że wszystek region Europy Środkowo-Wschodniej zanotował wzrost na stanie 40 proc.

Dane z raportu wskazują, że miniony rok był dodatkowo rekordowy zarówno dla deweloperów mieszkaniowych pod względem wielkości sprzedanych i włożonych do sprzedaży lokali. W otoczeniu rocznym liczba sprzedanych mieszkań wzrosła o ponad 20 proc., a nabywcy kupili ponad 62 tys. nowych domów. Deweloperzy oddali niemal 78,5 tys. nowych mieszkań. O 10 proc. wzrosła również liczba uzyskanych przez nich praw na platformę. Prognozuje się, że w 2017 można nadal spodziewać się wysokich wyników.

Popyt na zbycie mieszkaniowym toż z pewnej strony efekt trzymających się niskich stóp procentowych, ogromnego zainteresowania ze części inwestorów prywatnych i jeszcze popularności programu MdM.

W 2016 roku przekazano do użytku rekordową powierzchnię biurową, która wyniosła aż 900 tys. m.kw. Znaczy to, że łączna powierzchnia biurowa w Polsce przekroczyła już 9 mln m.kw. Należy zwrócić uwagę, że sektorem generującym popyt na przestrzeń biurową w Polsce jest rynek usług profesjonalnych dla biznesu.

Nowych inwestorów w współczesnym regionie przyciąga rozwinięta infrastruktura, ogromna wartość wykwalifikowanych absolwentów szkół wyższych oraz mniejsze koszty produkcji niż w Europie Zachodniej. To miesza się na coroczny wzrost popytu na zbycie nieruchomości biurowych.

Najwięcej biur powstaje w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Łodzi dodatkowo we Wrocławiu.

W 2016 roku oddano do celu 460 tys. m.kw. powierzchni handlowych. Eksperci prognozują, iż bieżący rok zapewne stanowić także lepszy.

Twórcy raportu zauważyli również, iż w Polsce dynamicznie przedstawia się rynek hotelowy. Przede każdym za sprawą stabilnego wzrostu gospodarczego, rosnącej popularności Polski jako celu wakacyjnego i wzroście turystyki medycznej. Innym istotnym składnikiem jest rozwój sektora centrów usług wspólnych i zawodowych usług dla biznesu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba skategoryzowanych hoteli w Polsce przekroczyła 2450 a liczba pokoi 126 tys. Zaledwie 14 proc. celów to hotele sieciowe, podczas jak w następujących regionach jest wtedy średnio 30 proc.

Inwestorzy chętnie lokują pieniądz w sferze magazynowej. Polska, ze powodu na własne pierwsze danie i jeszcze milszą i mocno rozbudowaną sieć dróg i autostrad, jest mocno interesującym znaczeniem dla firm logistycznych. Obecnie powierzchnia magazynowa przekracza tu 11 mln m.kw. W sieci jest dalsze 1,5 mln – z czego 75 proc. istnieje już wynajęte.

O admin

Sprawdź także

W ruchu zeszłego roku dano do celu ponad 80 tys. nowych mieszkań

Reklama: Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz W toku ubiegłego roku oddano do celu ponad 80 tys. …