Strona główna / Bez kategorii / Tłuszcze do skrzyni biegów

Tłuszcze do skrzyni biegów

Kierowcy, wspominając o wymianie obrazu w aucie, zbierają się raczej na silniku. Ale prawdopodobnie jest także olej w skrzyni biegów, równie ważny kiedy ostatni w postaci napędowej.

Reklama: dexron III

Właściwa ochrona skrzyni biegów
Trudno sobie wyimaginować estetyczną i silną jazdę autem bez sprawnej skrzyni biegów. A chociażby w najczystszym aucie przekładnia wymaga nieustannej ochrony. Do owego przedmiotu obraca się oleje przekładniowe. Ich poleceniem jest chłodzenie mechanizmów i zmniejszenie współczynnika tarcia, dzięki temu skrzynia biegów wolniej się zużywa. Dodatkowo, olej tłumi drgania i koi uderzenia kół zębatych. Innymi słowy, bez odpowiedniego oleju skrzynia biegów nie będzie prawidłowo funkcjonować.
Wymagania wobec olejów przekładniowych są coraz większe, ponieważ poprawia się konstrukcja skrzyń biegów. W dzisiejszych samochodach przekładnie są coraz mniejsze, tylko potrzebują czekać coraz większe momenty obrotowe. Oleje przekładniowe siłą rzeczy stosują się w takich warunkach znacznie łatwo dodatkowo nie zajmuje się co łudzić, iż przez cały okres eksploatacji samochodu nie będzie obowiązkowa wymiana tego preparatu smarnego. I skutek starzenia się obrazu jest wyłącznie jeden – przekładnia traci własną ochronę i stosuje szwankować. Skrzynia biegów pracuje coraz głośniej, biegi przemienia się coraz mocno i w efekcie przekładnia przyznaje się ale do współprace. To zaś niezwykle cenna naprawa.
Mechaniczne przekładnie pod specjalnym nadzorem
Automatyczne skrzynie procesów są bardzo podatne na utratę właściwości oleju. O jak dużo w skrzyniach manualnych fabryczny olej potrafi poznać przebieg sięgający kilkuset tysięcy kilometrów, tak automaty zawsze wymagają wielu większej konsultacji ze strony właściciela. Przekładnie tego typu postrzegane są za dużo awaryjne, ale zwłaszcza występuje to dokładnie z tego, że nie są właściwie serwisowane. Automaty pracują zdecydowanie ciężej od przekładni manualnych i zajmują znacznie niebezpieczne procesy. Wystarczy zatem, iż poprawi się lepkość oleju czy i do przekładni przyjmą się niewielkie zanieczyszczenia, żeby cała skrzynia odmówiła współpracy. Dlatego specjaliści radzą, by przy automatach oleje do skrzyni ruchów były zawierane zwykle co 60 tys kilometrów.
Zwracajmy także uwagę na firmę producenta. Jeżeli poszukujemy artykułów z najwybitniejszej półki, polecane są wyroby takich cech jak Castrol, Orlen, Shell, Mobil. Szukanie oszczędności na rozwiązaniu koszcie nie jest najzdolniejszym pomysłem, bo jednak lepiej zainwestować w preparat znakomitej klasy zamiast potem odpowiadać za naprawę albo przebudowę całej skrzyni. Warto też zainteresować się olejami dedykowanymi danym modelom samochodów. Mówi tylko przede wszystkim niezwykle nowoczesnych konstrukcji, jakie muszą smarów spełniających ściśle określone ilości.
Ale szukać olej do skrzyni biegów?
Typ oleju przekładniowego dostosowuje się odpowiednio do modelu samochodu oraz rodzaju i wzoru jego skrzyni biegów. Olej do skrzyni biegów wskazany jest według klasyfikacji API symbolem: GL plus cyfra. Klas jakościowych jest sześć, ale w im cięższych realiach ma działać przekładnia, tym jaśniejsza winna być cyfra zawarta w oznaczeniu. Natomiast klasyfikacja lepkościowa określa zakres temperatur, w których olej zachowuje swoje racji. Obecnie skrzynie biegów korzystają z olejów wielosezonowych, a najlepsze dla naszego czasu są oleje 75W/90 albo 80W/90, chyba że producent pojazdu zaleci inaczej.
Do skrzyń automatycznych zalecane są oleje typu ATF, o parametrach określonych poprzez producenta samochodu. Specyfikacje też są ogromnie istotne, ale właściwie ich nie ignorować. Stosowanie olejów nie spełniających zalecanych norm, choćby jeżeli są to produkty doskonałej klasie, najczęściej odbywa się awarią układu. Wiedzę o przeznaczeniu oleju wpiszemy w opisie producenta – potrafią wówczas być np. oleje przeznaczone tylko do samochodów realizacji japońskiej, do przekładni rodzaju CVT, do paczek z listą Mercon V.
Takie same zalecenia podawane są i przy przekładaniach manualnych.

O admin

Sprawdź także

Kilka faktów na motyw chelatacji

Chelatacja zdobywa w Polsce coraz popularniejsze skupisko zwolenników. Forma ta zwykle grana istnieje w działaniu …