Strona główna / Gospodarka / W 2015 roku po raz pierwotny w treści sporo nowych instalacji energii odnawialnej była wyższa niż robiących energię z paliw kopalnych

W 2015 roku po raz pierwotny w treści sporo nowych instalacji energii odnawialnej była wyższa niż robiących energię z paliw kopalnych

Reklama: Charakterystyka energetyczna kujawsko-pomorskie

W 2015 roku po raz pierwotny w spraw wielu nowych instalacji energii odnawialnej była czystsza niż robiących siłę z paliw kopalnych – podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). Słońce, wiatr i woda tworzą być w perspektywie coraz ważniejszym aspektem światowej energetyki. Rynek napędzają Chiny. Oraz Nasza hamuje i komunikuje przyczepienie do węgla. W konsekwencji grożą nam gigantyczne kary.

Zielona energetyka podniosła się w 2015 r. o idealne 153 gigawaty. To 15 proc. wysoce niż rok wcześniej i 55 proc. każdych pozostałych siły zainstalowanych w ubiegłym roku.

Istniejemy świadkami transformacji globalnego rynku energii, osiąganej dzięki sił odnawialnej. Także jako w pozostałych branżach, środek ciężkości wzrostu mocy odnawialnych przeciąga się na bazary rosnące.

Spośród bieżących 153 GW aż 66 GW pada na instalacje napędzane wiatrem, a 49 GW na słoneczne.

Odnawiane źródła działalności będą, według MAE, w najprzyjaźniejszych latach najszybciej będącym źródłem energii elektrycznej. Agencja wyliczyła: codziennie na świecie prowadzono w poprzednim roku 500 tys. paneli słonecznych. Co porę w Chinach łączono dwie turbiny wiatrowe.

Dalszy ciąg OZE zawiera stanowić wspierany przez malejące kursy tych procedur. Ceny paneli słonecznych mają spaść w rytmu pięciu lat o jakąś czwartą, a turbin wiatrowych – o 15 proc.

Za dwie trzecie światowego rozwoju energetyki odnawialnej są płacić cztery główne rynki: Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Indie i Chiny – te potrzebują uporać się z dzikim zanieczyszczeniem powietrza, któremu skazany jest niezmiernie roztaczający się przemysł. Chiny będą gwarantować za 40 proc. światowego rozwoju sektora zielonej energii.

MEA zauważa, że chociaż energetyka odnawialna podejmuje się na świecie szybciej, niż sądziłyśmy jakiekolwiek prognozy, to jeszcze potencjał OZE nie stanowi w idealni wykorzystywany. Na ścianie są szlachetne koszty instalacji i wykształcenia energii z OZE, są też bariery administracyjne i delikatne. I tu w przekazie Agencji pojawia się… Polska.

Eksperci MAE zdecydowali się „wyróżnić” polski parlament, który postanowił parę mai temu o wprowadzeniu znacznych ograniczeń dla rozwoju energetyki wiatrowej.

Niecały miesiąc później Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE, jaka na nowo określa zasady wsparcia rozwoju sił ze źródeł odnawialnych. Zdaniem poziomu to najnowsza ustawa w Europie, według opozycji jest „strasznie zła”.

Polski urząd wielokrotnie podkreślał, iż polska rola historyczna natomiast będzie wsparta na węglu. Coraz w wojny wyborczej PiS deklarował, że nie zamknie żadnej kopalni, ostatnio premier zapowiedziała, iż za kilka lat będziemy składać nowe.

I eksperci ostrzegają, iż jeśli nie zachowamy się za inwestycje w OZE, grozi nam niewykonanie zobowiązań energetycznych, oraz w efekcie kary z Unii Europejskiej.

Ponad część krajów Unii Europejskiej nie tylko szybko przygotowała unijne cele, ale wyprodukowała nadwyżkę zielonej energii. W przykładu Polski jest ogromne ryzyko, że nie zrealizujemy obligatoryjnych wymogów, natomiast wówczas będzie nas słono kosztować.

Według szacunków, może nosić nawet o ilość porównywalną do 3 mld euro. Od takich konsekwencji potrafiły nas uchronić interwencyjne zakupy zielonej energii za możliwością. A toż dość nie oznacza, że będzie trochę. Taka chęć może kosztować nawet 100 euro za MWh. Że weźmiemy pod opiekę, ile wymagali jej kupić, ostateczny rachunek może zabrać około 1,8 mld euro. Nie zlikwiduje to też problemu, ponieważ nadal nie będziemy pełnić zobowiązań dotyczących własnej produkcji siły z OZE.

O admin

Sprawdź także

Co dalej z gazem łupkowym?

Gaz łupkowy w naszym kraju jest, tylko nie korzysta na razie możliwości zagwarantowania go w …