Strona główna / Bez kategorii / W środku rywalizację roboty

W środku rywalizację roboty

Przepis o minimalnej stawce godzinowej podpisana przez prezydenta

Od 2017 roku nie można będzie wynagradzać mniej niż 12 zł, natomiast po waloryzacji – około 13 zł – przewiduje nowelizacja regulacji o minimalnej stawce godzinowej za pracę, którą podpisał Andrzej Duda.

W podpisanej 5 sierpnia ustawie zapisano, iż minimalna stawka wyniesie 12 zł za godzinę, ale kwota waloryzowana będzie co roku – w zależności odkąd wzrostu minimalnego wynagrodzenia w środku księgę na etacie. Dlatego że w 2017 r. ma obowiązywać nowa kwota odszkodowania śladowego – zgodnie z propozycją rządu 2 tys. zł brutto, wtedy również godzinowa stawka śladowa pokutowanie automatycznie zwaloryzowana.
Z każdym rokiem więcej

W następnych latach kwota będzie podwyższana w konsultacji z Radą Dialogu Gminnego w ramach negocjacji dotyczących postępu minimalnego zadośćuczynienia za pracę na etat i stawki godzinowej.

Zgodnie spośród ustawą akcesorium za pracę w porze nocnej nie będzie wliczany do wynagrodzenia.

Stawka godzinowa ma obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą posługi dla firm. Ustawa ustala, gdy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. w sąsiedztwie zamówieniach, w których wyznaczono trwanie ich świadczenia. Minimalna przelicznik godzinowa ma mieć aplikowanie aż do dowolnych umów, bez względu na strategia załatwiania wynagrodzenia – wg stawki godzinowej, rutynowej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wyjątki w płacach

Wynagrodzenie przypadkowe z zastosowania minimalnej stawki godzinowej ma stanowić wypłacane w formie pieniężnej, co w żadnym razie raz w miesiącu. Wyłączenia z maksymie minimalnego godzinowego uposażenia za pracę mają dotyczyć m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece ponad uczestnikami wycieczek.

Minimalna stawka nie będzie dotyczyła też zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego lokalizacja zaś czas adaptacji zadań, jeśliby jego honorarium będzie zależało wyłącznie od zdobytego wyniku.

W pojęciu twórców ustawy w rutyny oznacza to, że prekursorskie przepisy sprzączką pracowników instytucyj ochroniarskich i sprzątających, jacy mają szczególnie niskie stawki wynagrodzeń.

Państwowa Inspekcja Pracy – na intensywności ustawy – dostoi prawo do kontroli przestrzegania kodeksów prawa pracy oraz legalności zaangażowania bez uprzedzenia przedsiębiorców i o wszelkiej porze dnia i nocy. W godzinach pracy dozorowanego podmiotu bez uprzedzenia PIP będzie zdołałaby ciągnąć się kontrolę wypłacania minimalnego wynagrodzenia za zlecenia lub świadczenie usług. PIP ma kontrolować, azali podmiot kontrolowany zrealizowałby minimalną stawkę godzinową, będzie też mogła wydać polecenie wypłaty wynagrodzenia w wymaganej wysokości.
Kara PIP

W ustawie założono także sankcje w ciągu pogwałcenie nowych przepisów. Za wypłacanie wygrodzenia w wielkości niższej od obowiązującej minimalnej stawki godzinowej będzie grozić mandat grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Z regulacji zabito też zredukowanie – do 80 proc. – kwoty minimalnego wynagrodzenia w celu młodych pracowników.

Ustawa i stawka godzinowa wnikną w życie 1 stycznia 2017 r., ale część przepisów wcześniej – w dniu ogłoszenia ustawy i 1 września br.

O admin

Sprawdź także

Kilka faktów na motyw chelatacji

Chelatacja zdobywa w Polsce coraz popularniejsze skupisko zwolenników. Forma ta zwykle grana istnieje w działaniu …