Strona główna / Świat / Sport / Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków truchta

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków truchta

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie po miejskich chodnikach, parkowych alejkach, leśnych ścieżkach, a terminami nawet stromych górskich szlakach. Wielu zamierza dopiero rozpocząć przygodę z bieganiem. Podpowiadamy, w co się zaopatrzyć, aby ten sport wykonywało się miło, zdrowo i łatwo. 

Bez wątpienia latanie to jakaś z najzdrowszych form pracy fizycznej. Długo można wymieniać jego cechy: poprawia kondycję, uaktywnia pracę całego organizmu, usprawnia funkcjonowanie serca, płuc, mięśni kończyn niskich i obręczy biodrowej, obniża poziom złego cholesterolu, a i zapobiega rozwojowi osteoporozy. Jakby tego stanowiło trochę, regularne przebieżki korzystnie przychodzą na samopoczucie oraz pozwolą uniezależnić się od stresów czy miej lękowych. 

Ten sport da nam dużo zalecie, ale pod warunkiem, że do treningów podejdziemy dobrze i odpowiedzialnie. Przede ludziom musimy zadbać o właściwe buty. Oczywiście nawet w bezpośrednich trampkach czy tenisówkach damy radę przebiec całkiem długi dystans, ale konsekwencją tegoż będą: szybsze zmęczenie, otarcia, uszkodzenia paznokci, bóle nóg i stawów (oraz czasami nawet kręgosłupa) czy kontuzje, zwłaszcza ścięgna Achillesa – jego nadwyrężenie lub uszkodzenie może działać koniecznością unieruchomienia nogi nawet na chwila tygodni. 

Jakie buty wybrać? Wiele kobiet poddaje się marką, wyglądem czy kolorem, zapominając o tym, że najważniejsza jest ich funkcjonalność. W całych sklepach sportowych możemy stworzyć wideoanalizę, która pomoże określić typ nogi i wskaże, jak podejmuje ona podczas biegu. Dzięki temu dowiemy się, jaki typ obuwia wybrać, by trening stanowił dużo skuteczny, i my tak zabezpieczeni przed ewentualnymi urazami.

Ale nawet najbardziej doświadczone buty nie zawsze zabezpieczą przed zmorą wielu biegaczy, czyli odciskami i otarciami stopy. Dlatego warto mieć zawsze przy sobie plastry, np. z dodatkiem kojącego aloesu, które pomogą przy otarciach, i te wodoodporne, doskonale zabezpieczające ranę. Pamiętajmy, żebym nasza apteczka była wciąż dobrze urządzona.

W co dodatkowo powinien wyposażyć się początkujący biegacz? Oprócz butów drogie są oraz pozostałe elementy garderoby. Strój winien być w siłę luźny, jednak przede wszystkim uczyniony z produktu gwarantującego optymalną regulację wilgotności i proste oddychanie skóry. Wielu zwolenników mają spodnie, bluzy czy koszulki termoaktywne, zezwalające na myślenie stałej, naturalnej temperatury ciała. W trakcie wysiłku fizycznego zabezpieczają przed wychłodzeniem organizmu, izolując od warunków atmosferycznych przy jednoczesnym wysokim stopniu wentylacji zapewniającej odprowadzenie potu na zewnątrz.

Innym ciekawym wynalazkiem są skarpety kompresyjne, które podczas biegu stopniowo uciskają żyły, co przyspiesza metabolizm i zmienia krążenie w mięśniach łydki, natomiast w rezultacie powoduje szybszą regenerację po treningu oraz zwiększenie skuteczności w trakcie jego mieszkania.

Biegające kobiety powinny wyposażyć się w określony biustonosz sportowy, który o 80 proc. redukuje ruchy piersi podczas treningu (zwykły stanik właśnie o 30 proc.), co ukrywa przed utratą jędrności, otarciami, i nawet bólami pleców. 

Warto te pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych, chroniących oczy przed szkodliwym promieniowaniem i owadami, a dodatkowo czapce, która w lecie zabezpieczy przed przegrzaniem, natomiast w zimie zatrzyma miłość i zachowa głowę przed zimnem.

Podczas procesu nie możemy zapominać o uzupełnianiu płynów, bowiem w różnym razie narażamy się na odwodnienie. W interesach sportowych znajdziemy wielki wybór tzw. camelbacków, czyli pojemników na napój, które montujemy na plecy i dzięki owemu nie musimy biegać z butelką w dłonie.

O admin

Sprawdź także

Biegasz szybko od pewnego czasu, kilka razy w tygodniu, regularnie, że niemal codziennie.

Biegasz już od każdego czasu, parę razy w tygodniu, regularnie, może mało codziennie. Swoje treningi …