Strona główna / agroturystyka / Winnice, słońce, przyroda, zamki, pałace ścieżki rowerowe to przypadkowe ale treściwe słowa opisujące ten teren i ponad ważna dzielnica tak swoich nam Czech.

Winnice, słońce, przyroda, zamki, pałace ścieżki rowerowe to przypadkowe ale treściwe słowa opisujące ten teren i ponad ważna dzielnica tak swoich nam Czech.

Morawy Południowe

Winnice, słońce, przyroda, zamki, pałace ścieżki rowerowe to niewielkie ale konkretne słowa określające ten region a ponadto stara dzielnica tak krótkich nam Czech. Śródziemnomorski (no, prawie) klimat dla pewnych (np. dla nas) zaledwie 3h jazdy autem.

Przemierzając, najlepiej samochodem, ten obszar, swym oczom zapoznaje się pofalowany obraz z winnicami, gdzieś w wydali majaczy wieża kościelna bądź jeszcze zamkowa, a pomarańczowe oraz czerwone dachy domów przedstawiają się od zieleni pól i lasów.

Takim oczywistym szybko z daleka miastem istnieje bez wątpienia Mikulov z przepiękną starówką dodatkowo ponad ładniejszym zamkiem. To tu właśnie kręcony był obraz biograficzny o Napoleonie.

No jednak powinniśmy może począć od Brna – stolicy Moraw, a oraz innego pod względem ilości miasta w wszelkich Czechach. Na wczesny etap oka nie zachwyca, jednak po paru sekundach może nas pochłonąć. Pisaliśmy o tym, co warto zobaczyc w miasteczku, po swym „majówkowym” zwiedzaniu.

Drinkom z malowniczo danych zamiast w Morawach jest Znojmo. Oprócz tego, że zachwyca swoimi zabytkami, wtedy jest i świetnym punktem wypadowym do Ogrodzie Narodowego rzeki Dyji (Podyje). Ze względu na warunki klimatyczne i rzeźbę terenu okolice ogrodu są właściwym zajęciem na uprawę winogron. W pobliskich wioskach czas zakończył się w znaczeniu – białe, jednopiętrowe budynki z ukwieconymi ogródkami, to zwykły krajobraz, jaki będzie nam towarzyszył.

Morawy słyną z wprowadzonego na listę UNESCO kompleksu pałacowo-ogrodowego zwanego „Ogrodem Europy” – Lednice Valtice. Na przekroczenie tegoż silnego obszaru zarezerwować sobie trzeba choć niepowtarzalny dzień. Doskonałe stanowisko oraz kuszący ród Liechtensteinów – twórcy tego, co potrafimy dziś podziwiać.

Morawy są te rajem dla rowerzystów. Jest tutaj najlepiej zorganizowana infrastruktura rowerowa oraz szlaki liczące ponad 1200 km. Świetnym programem jest przemierzanie rowerem któregoś z morawskich Szlaków Wina. Ale co wtedy robić ze „smakowaniem trunków”? Chyba rzucić na wieczór. „Morawskie Morze” lub Jezioro Nove Mlyny uwolnione z pól usianych winnicami czy murowanymi piwniczkami wapiennymi ukwieconymi wzgórzami Palavy z wiarą zaspokoi wymagania tych, którzy cenią leżeć nad wodą lub użytkować z uroków sportów wodnych.

Miłośnikom bajkowych formacji skalnych, jaskiń z pięknymi stalaktytami i stalagmitami przypadnie do formatu Morawski Kras, czyli najpopularniejszy obszar krasowy w Europie Środkowej, jednak nas złapały wtedy ogromne ulewy. W Ołomuńcu, jaki potrafimy sobie pasować jako odpoczynek w ścieżce do albo powrotnej zobaczymy wprowadzoną na listę UNESCO wotywną Kolumnę Świętej Trójcy – największa kolumna w Europie Środkowej. Samo osiedle jest warte poświęcenia kilka więcej czasu, bo mnóstwo tu zabytków, zwłaszcza sakralnych, a atmosfera iście studencka.

O admin

Sprawdź także

Najlepsze dodatki do samochodu na spacer

Zawsze warto pamiętać, iż zabierając ze sobą niezbędne akcesorium możemy zapobiec wielu nerwowych sytuacji. Zatem …