Strona główna / Świat / Sport / Wiosna i lato to doskonała okres na rower

Wiosna i lato to doskonała okres na rower

Wiosna i lato to znakomita pora na rower, więc niebawem wielu z nas postanowi wybrać się na uwagę rowerową trochę wysoko niż okolice domu. Jeśli planujemy w podróż wyjechać autem, toż o wcześniej zastanowić się nad metodą bezpiecznego transportu. Do wyboru istnieje niemało sposobów przewozu rowerów. Z nas chce, czy umieścimy je na dachu, na tylnej klapie czy zainstalujemy w okolicy bagażowej.

Jeżeli zależymy zadbać o spalanie paliwa naszego pojazdu na ulicy znacznie najlepiej przewieźć rowery w auta w strefie bagażowej. Złożenie tylnych siedzeń ułatwia zmieszczenie rowerów w bocznej części pojazdu, jednak podczas kolizji są one długim zagrożeniem dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażera. Bagaże nie potrafią się przemieszczać. Powoduje to cudowne niebezpieczeństwo, a jednak wyjazd na rowery traktuje żyć czynnikiem zdrowego stylu występowania.

Na rynku osiągalne są liczne rozwiązania pozwalające przewozić rowery na zewnątrz samochodu. Wśród nich odnajdziemy bagażniki mocowane na dach, na hak natomiast na klapę bagażnika. Wybór jest znakomity. Jak zatem się zdecydować?

Przed wyborem bagażnika rowerowego należy się zastanowić czy chcemy przewozić tylko rower, czy podobnie będziemy zależeli wykorzystać bagażnik bazowy do transportu różnego typie sprzętu (np. deski windsurfingowej lub nart). W idealnym przykładzie możemy zdecydować się na bagażnik nakładany na haku holowniczym albo na tylnej klapie samochodu. Jeśli i chcemy, żeby bagażnik był niezmiernie uniwersalny musimy zdecydować się na belki bazowe nakładane na dachu samochodu. Właśnie na tych belkach zamocujemy uchwyt rowerowy.

Decydując się na bagażnik przeznaczony ale i wyłącznie do przewozu rowerów możemy wziąć z oferty bagażników na tylną klapę. Wymagamy jednak sprawdzić, czy nasz samochód zezwala na skorzystanie takiego bagażnika. Możliwość wykonania i wybór bagażnika na tył zależny istnieje od konstrukcji pojazdu.

Warto i wiedzieć o tym, że wg badań zrealizowanych przez niemiecki ADAC, przy przewożeniu 3 rowerów zużycie paliwa najbardziej wzrasta kiedy wykorzystujemy bagażnik na tylną klapę. Jednak wtedy nie najważniejszy element przewozu rowerów, w współczesnych danych na może nie jest wolny znaczenia.

Chcąc skorzystać bagażnik nakładany na hak holowniczy musimy być samochód w niego urządzony lub doliczyć koszt montażu haka do ceny bagażnika. Zastosowanie takiego rozwiązania pamięta jednakże swoje pociech. 

Bagażnik umieszczany na hak pozwala wziąć się do bagażnika bez zdejmowania z niego rowerów. Chorobą tego wyjścia jest ograniczanie widoczności słońc i tablicy rejestracyjnej samochodu.

Z tej okazje większość bagażników na hak urządzonych istnieje w tablice świetlne lub mieszka możliwość dokupienia tablicy świetlnej.

Jeżeli myślimy w perspektywie prowadzić nie tylko rowery, ale inne akcesoria warto przemyśleć o czymś bardziej uniwersalnym. Mają tu zastosowanie bagażniki dachowe. Wybór tego rozwiązania miesza się z zakupem belek montowanych w poprzek dachu a jeszcze uchwytu rowerowego.

Dobierając uchwyt musimy zwrócić uwagę na takie jakości naszego pojazdu jak: pozycja i układ ramy, jego ciężar, a nawet wysokość opony wraz z felgą (niektóre paski mocujące koło mogą ujawnić się za niewielkie). Są także rowery, których ramy nie potrafią być ściskane szczękami uchwytów rowerowych. Trzeba to wybrać nowe rozwiązanie – np. uchwyt rowerowy chwytający za widelec.

Bagażnik rowerowy na dachu to rozwiązanie zajmujące się największą popularnością wśród użytkowników. Załadunek nawet 4 do 5 rowerów na dachu nie jest problemu, zwłaszcza dla posiadaczy niskiej oraz średniej wysokości aut.

Jeśli a w perspektywy postanowimy przewozić narty, deski, kajak czy nowe czynniki wystarczy tylko dokupić odpowiednie uchwyty i urządzenia, jak boxy dachowe, uchwyty do nart itp. Stanowiąc o wyborze bagażnika i urządzeń warto wspominać o bezpieczeństwie rowerów a samego bagażnika przed kradzieżą. To pozwala uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.

O admin

Sprawdź także

Jak powiedział członek zarządu Barcy, negocjacje z Argentyńczykiem są już na tej prostej.

Jak napisałem członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są obecnie na nowej prostej. Sprawą, nad …