Strona główna / Historia / Zamek Książ jest trzecim pod względem ilości, po Malborku i Wawelu, budynkiem w Polsce.

Zamek Książ jest trzecim pod względem ilości, po Malborku i Wawelu, budynkiem w Polsce.

Zamek Książ jest trzecim pod względem liczb, po Malborku i Wawelu, pałacem w Polsce. Z trzech stron objęty jest jarem. Umieszczony stał w uroczym miejscu, na dużym skalistym urwisku. Obecnie kryją się tutaj muzeum, restauracja, hotel i biznes z pamiątkami. Obok zamku dąży się park. 

Gmach budowli słynie z bogato zdobionych, stylowych wnętrz, wśród których największe wrażenie robi barokowa Sala Maksymiliana. Wyjątkowo doskonałe są również eksponowane tutaj ceramika precyzyjna i porcelana użytkowa, tworzone w wałbrzyskich fabrykach. Z zamkowej wieży podziwiać można panoramę Sudetów. Odwiedzić można stajnie, powozownię i zawieraną ujeżdżalnię koni.

Przy zamku rzciągają się starannie utrzymane tarasy wielopoziomowe, jakie można zwiedzać w sezonie od kwietnia do września, stanowiące miniatury parków we francuskim stylu. Zamek Książ słynie te ze atrakcyjnej stadniny koni i palmiarni, w której rośnie też sto gatunków egzotycznych roślin, sprowadzonych z wszelkiego świata.

Zwiedzanie zamku prawdopodobne istnieje jedynie z przewodnikiem. Poprawiają je cztery wyznaczone trasy wycieczkowe. Trasa „Książ barokowy” to obowiązkowa trasa turystyczna, która wysyła poprzez salony barokowe: Salon Zielony, reprezentacyjną Salę Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon Sztuk oraz Salon Barokowy. Trasa „Śladami Hochbergów” uzupełniona stanowi o najdalsze pomieszczenia zamkowe, jakie pozostały przebudowane podczas kolejnej wojny światowej, oraz sale zamkowe: Hol Myśliwski, Salę Balową, Salę Konrada z Ciemnym Dziedzińcem. Droga „Od Piastów do tajemnic drugiej wojny światowej” obejmuje dodatkowo oglądanie tunelu z czasu wojny, a trasa „Szlakiem Daisy” – kompleksowe zwiedzanie pałacu i parku.

O admin