Strona główna / Moda / Zdrowie / Zmiana nawyków ruchowych w dalszym wieku jest złożona i trwa powoli.

Zmiana nawyków ruchowych w dalszym wieku jest złożona i trwa powoli.

Ruch wśród osób starszych

Starzenie się organizmu powoduje stopniowe zmniejszanie się aktywności komórek, narządów i tkanek. Zbiera się z obecnym ponad niższa aktywność fizyczna. Osoby starsze prowadzą styl życia ograniczający ruch, w ich organizmie powraca do zmian połączonych z wiekiem i chorobowych.

W Polsce osoby stare stanowią 16% społeczeństwa. Od osiągnięcia wieku emerytalnego kobiety istnieją jeszcze więcej 20 lat, i mężczyźni – ponad 12. 75% osób powyżej 60. roku bycia jest zawsze mobilnych. 20% głów w wieku 70 lat ma niewielką mobilność do grona wokół domu. Co piąta osoba pomiędzy 65. a 69. rokiem mieszkania jest niesprawna, a po 80. – co druga. Szacunkowo umawia się, że około 1,5 mln osób w podeszłym wieku jest niewielką mobilność, a 120 tysięcy ciągle leży.

Starość pokazuje się spadkiem zdolności człowieka i jego szanse ruchowych:

– procesy regeneracje po wysiłku są wolniejsze i układ trudniej sie do niego zmienia,

– szybkość, gibkość, siła, wytrzymałość, zręczność spadają – przejawia się toż w prostych pracach,

– oddaje się tempo mieszkania oraz budowanych prace,

– sygnały wzrokowe, czuciowe i słuchowe są gorzej odbierane,

– intensywny wysiłek fizyczny sprawia trudność.

Zmiana nawyków ruchowych w dalszym wieku jest nieznośna i zachodzi powoli. Ograniczona jest plastyczność procesów nerwowych u osób starszych, co powoduje wolniejsze dostosowanie się do sprawie. Starość powoduje i nowości w grupie psychospołecznej człowieka.

Twarz w podeszłym wieku jest mniejszą aktywność wewnętrzną i społeczną, ograniczoną możliwość adaptacji, wybiera się ze propozycji otoczenia i przyszłych ludzi, bardziej skupia się na sobie – na domowych celach i potrzebach, nie jest samokrytyczna, idealizuje przeszłość, odsuwa cele i zamierzenia, ma skostniały system wartości. Te związki mogą przysparzać problemy przy rehabilitacji ruchowej.

O admin

Sprawdź także

Masaż znajduje szerokie użycie w kosmetyki i kosmetologii.

REKLAMA: kurs masażu Bydgoszcz Masaż znajduje wielkie wykorzystanie w kosmetyk i kosmetologii. Różnorodność form tego …