Strona główna / Nowe technologie / Żywotność sprzętu RTV/AGD i swej elektroniki, a jeszcze awarie występujące tuż po upływie gwarancji to bolączka setek tysięcy konsumentów

Żywotność sprzętu RTV/AGD i swej elektroniki, a jeszcze awarie występujące tuż po upływie gwarancji to bolączka setek tysięcy konsumentów

Reklama: Naprawa RTV Bydgoszcz

Żywotność sprzętu RTV/AGD i domowej elektroniki, a dodatkowo awarie występujące tuż po upływie pewności to bolączka setek tysięcy konsumentów. Przed jakimi sytuacjami chroni nas standardowa gwarancja producenta? Czy można rozwinąć i wydłużyć ochronę sprzętu? Jakie prawa nabywa klient, mający z polisy ubezpieczeniowej zwanej przedłużoną gwarancją? Jaki mebel najczęściej i ubezpieczają Polacy?

Jak powszechnie wiadomo, razem z przepisami UE, na jakiś zakupiony towar – w ostatnim oraz sprzęt RTV/AGD oraz elektronikę – przysługują klientowi dwa lata gwarancji. Jeśli urządzenia wykażą się wadliwe lub sprzeczne z umową, konsument ma moc do ich regeneracji lub wymiany. Z zmian w sprawy, gdy wykaże się to trudne – każdy z nas jest prawo żądać zwrotu pieniędzy lub obniżenia ceny.

Odpowiedzialność za dany sprzęt siedzi na sprzedawcy, rzadziej producencie urządzeń. Co ważne, żaden problem sprzedaży ani dystrybutor sprzętu nie może na naszą rękę skrócić dwuletniej gwarancji na miar wewnętrznego regulaminu ani umowy handlowej. W sezonie bycia gwarancji zakres ochrony urządzeń że być i poszerzony o dodatkowe opcje, co pozwala oferowana przez wiele sieci RTV/AGD polisa tzw. przedłużonej gwarancji.

Przedłużona pewność więc nic dziwnego jak typ polisy ubezpieczeniowej, przedłużającej będącą gwarancję producenta czy dystrybutora (ochrona z urzędu niezgodności materiału z kartą), o kolejny okres – najczęściej rok lub 3 lata, co łącznie z pewnością producenta zapewnia klientom maksymalnie do 5 lat warty.

Tego modelu polisy istnieją w dwóch głównych wariantach. Po pierwsze, w tzw. wariancie standardowym, wydłużają ochronę na wypadek awarii o wskazany okres (już po wygaśnięciu gwarancji producenta). Po drugie, w tzw. wariancie rozszerzonym, prócz wydłużenia czasu warty i poszerzony jest jeszcze jej zakres. Znaczy to, że polisa chroni jeszcze przed dodatkowymi ryzykami: przypadkowym uszkodzeniem, kradzieżą czy rabunkiem sprzętu lub urządzenia.

Standardowa ochrona producencka ma tylko awarie płynące z wad materiałowych lub wykonawczych w procesie produkcji, podczas gdy dodatkowe ubezpieczenie w skór przedłużonej gwarancji może tworzyć między innymi tzw. przypadkowe, nieumyślne uszkodzenia sprzętu. Z faktu widzenia mężczyznę i klienta mebla istnieje zatem wyjątkowo cenna różnica.

Sprowadza się, że z początku przepięcia prądu psuje nam się komputer, dziecko przypadkowo stoi na drzwi do zmywarki, a tablet trafia do wody. Wiele szkód powodują i zwierzęta domowe lub mały przeciąg i upadek urządzenia. Tego typu przypadkowe uszkodzenia objęte są polisą przedłużonej gwarancji w wariancie rozszerzającym zakres ochrony.

Jaki sprzęt ubezpieczamy najczęściej?

Ubezpieczyć można właściwie wszystek sprzęt – od AGD aż po elektronikę praktyczną oraz najnowocześniejszej generacji urządzenia mobilne, w niniejszym aparat multimedialny, teleinformatyczny, fotograficzny czy dania audio-video.

Według naszych statystyk, Polacy najchętniej ubezpieczają telewizory również wysokie AGD, w współczesnym m.in. pralki, lodówki, zmywarki. Stanowią one łącznie ok. 70% portfela AIG w segmencie urządzeń. Jeśli chodzi o elektronikę, chętnie ubezpieczane są m.in. komputery i sprzęty fotograficzne. Rzadziej – telefony i smartfony, które w ramach abonamentu co dwa lata za niewielką złotówkę oferują operatorzy telefonii komórkowej. W sukcesie urządzeń mobilnych zbiera się natomiast przedłużona gwarancja od przypadkowych uszkodzeń, zniszczeń i kradzieży.

Ciekawych przykładów dostarczają ubezpieczenia sprzętu oferowane za granicą. W moc krajach europejskich w ramach tzw. dedykowanych programów można ubezpieczyć już m.in. okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne (np. na fakt rozdeptania), elektronarzędzia, sprzęt sportowy, sprzęt fitness, bieżnie, rowery, a oraz urządzenia osobistego użytku medycznego (takie jak ciśnieniomierze czy glukometry).

Lepiej ubezpieczyć, czy pozyskać nowy?

Najczęstszym powodem zakupu przedłużonej pewności jest doświadczenie powiązane z awaryjnością urządzeń, i po upływie standardowej gwarancji. Każde, nawet najwyższej klasy urządzenie, w postępowanie naturalny narażone istnieje na wyczerpanie także ma stałą żywotność. Zasadne płaci się w współczesnym fakcie pytanie, czy zamiast przedłużonej pewności nie lepiej wyposażyć się po prostu w współczesny sprzęt, zwłaszcza mając pod opiekę proces erozji cenowej, czyli utraty wartości sprzętu na powierzchni lat.

Warto zwrócić uwagę, iż w ramach przedłużonej gwarancji możemy osiągnąć oraz nowy sprzęt. W wielu przypadkach, ze względu na poziom szkody lub postęp technologiczny, naprawa danej awarii stosowałaś się z wysokim kosztem. Kiedy zmniejsza się matryca telewizora, silnik w pralce, czy agregat chłodniczy w lodówce, koszt naprawy może przejść połowę cenie danego urządzenia czy nawet łączy się do zapłaty nowego sprzętu. W takich formach ubezpieczyciel najczęściej wybiera opinię o wymianie sprzętu na następny. Przykładowo, telewizory już po 3 latach w sukcesie awarii lub uszkodzenia ekranu są na ogół nakładane na świeże, a do ubezpieczonego, ze powodu na erozję cenową, trafia danie o moc lepszych parametrach technicznych niż stary, uszkodzony sprzęt, co stanowi pożądane dla klienta.

O admin

Sprawdź także

Pomimo iż koncepcja stanęła na świecie w latach 90. XX w., systemy APS w Polsce mało są jeszcze wielkie i brane.

Reklama: planowanie produkcji excel Pomimo iż koncepcja stanęła na świecie w latach 90. XX w., …